banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

06.02.2010, 11:52 22561

Gönülden bağlı bir Müslüman, Atatürk...

Din karşıtı ideolojilerini aleni savunmalarıyla tanıdığımız malum çevreler, şimdilerde  geçmişte çirkin sözlerle eleştirdikleri büyük Atatürk´ü dinsizmiş gibi göstermekteler.   

Hatta bu çirkinliklerine kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri´ni de alet etmeye çalışmaktadırlar.

Oysa,  Atatürk, Allah'a ve İslam'a inanan samimi bir müslümandır.    

Çok sayıdaki konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan ve Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir. 

Hz. Peygamberimizi övmüş ve Türk milletine, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiştir. 

Atatürk' ün kendi ifadeleriyle "gönülden bağlı bir Müslüman olduğunu"  aşağıdaki cümleler açıkça ifade etmektedir.
 
"Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum." (1924)

"Camilerin mukaddes minberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır, beyni temizlenir, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur." (Atatürk´ün Söylev ve Demeçleri, c. 1, s. 225)

 "Allah birdir, şanı büyüktür. Allah´ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran´daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor." (Atatürk´ün Söylev ve Demeçleri, c. 2, s. 93)

"Bizim dinimiz en makul ve en doğal bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, tekniğe, ilme ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. ... İslam´ın sosyal hayatı içinde hiç kimsenin, bir özel sınıf halinde varlığını sürdürme hakkı yoktur. Kendilerinde böyle bir hak görenler dini kurallara uygun harekette bulunmuş olmazlar. Bizde ruhbanlık yoktur, hepimiz eşitiz ve dinimizin kurallarını eşit olarak öğrenmeye mecburuz" (Atatürk"ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c.2, s. 90)

"Düşmanlarımız, bizi dinin etkisi altında kalmış olmakla itham ediyor, duraklamamızı ve çöküşümüzü buna bağlıyorlar; bu bir hatadır. Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların, erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah´ın emrettiği şey, Müslüman erkekle, Müslüman kadının beraberce din öğrenerek eğitilmesidir. Kadın ve erkek bu ilim ve eğitimi aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez olmak zorundadır. İslam ve Türk tarihi incelenirse görülür ki, bugün kendimizi bin türlü kuralla bağlanmış zannettiğimiz şey yoktur. Türk sosyal yaşantısında kadınlar bilimsel yönden eğitim ve öğretim görmekte ve diğer konularda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileri gitmişlerdir." (Atatürk´ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c.2, s.86)

"Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura muhalif, terakkiye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye istiklalini veren bu Asya milleti içinde daha karışık, sun´i, batıl inanışlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır. Eğer ışığa yaklaşamazlarsa kendilerini mahv ve mahkum etmişler demektir. Onları kurtaracağız." (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.32)

"Atatürk´ün kız kardeşi Makbule Hanım´la uzun yıllar komşuluk yaptık. Her yıl Ramazan ayı yaklaşınca Atatürk kız kardeşine; "Makbule, Ramazan geliyor, annemize hatim okutmayı ihmal etme"der ve hatim okuyacak hafıza hediye edilmek üzere bir zarf içerisinde para verirdi." (Din Toplum ve Kemal Atatürk, Ercüment Demirer, s.10)

"Din adamlarına saygı göstermek Müslümanlığın icaplarındandır." buyururlardı. Atatürk, şahsi çıkarları için kutsal dinimizi siyasete alet eden cahil din adamlarını sevmezdi." (Atatürk ve Din Eğitimi - Ahmet Gürtaş - Diyanet İşleri Bakanları Yayınları s.12)

Yorumlar (5)
hasan yüksel 12 yıl önce
hocan atatürk hakkında ki gerçekleri gün yüzüne çıkardığınız için size canı gönülden teşekkür ederim.bu millet unutmamalıdır ki yalancıların mumu yatsı namazına kadar yanar. umarım ülkemiz ATATÜRK ÜN düşlediği muassır medeniyetler seviyesine ATATÜRKÇÜ AYDIN GENÇLİKLE KISA ZAMANDA YÜKSELECEKTİR. SAYGILAR...

İSMET PEYCAN 12 yıl önce
HOCAM AVRUPAİ GEÇİNMEYE ÇALIŞANLARIN 83 YILDA ÜRETTİKLERİ HAYALİ ATATÜRKÜ 1 SAYFADA DÜZELTMİŞ, 1 TABU DAHA ÇÜRÜTMÜŞSÜNÜZ, KUTLARIM.ATATÜRKÜN ANNESİDE EŞİDE KIZ KARDEŞİDE BAŞÖRTÜLÜDÜR.SELANİKO DAKİ EVİNİ GEZENLER RESİMLERİNİ EVDEKİ TABLOLARDA GÖREBİLİR, SALONDAKİ KURANI KERİMİ OKUYABİLİRLER.SAYGILARIMLA
Tekin MÜHTO 12 yıl önce
Duymayanlar duysun bilmeyenler öğrensin nasılmış karalamaya çalıştıkları o yüce insanın dindarlığı Bu günkiler gibi istismar etmeden gönülden ve içtenlikle yaşamıştır .Yüce dinimizin icaplarını.saygılar.
yusuf elmas 12 yıl önce
bizzat şahit oldum atatürke hakaret eden armatöre armatör kardeşiydi kendisi,ve de bir astsubay 2. kaptanda vardı masada tepkimizi gösterdik ve devam edeceğiz aynı zamanda bu armatör belediyenin işlerinide yapıyor,ne yazık değil mi???...bu herşeyi açıklamıyor mu?*
ibrahim k 12 yıl önce
Atatürkçülük, müslüman türkler için önemi nedir,türklerin müşterek vicdanı asaleti hayatın en zor koşularıda sınar o vicdan sırattır,yiğit mert adil bilge olan asaleti temsil eder, mustafa kemal öyle bir liderdir, miletin taktirine sevgisine muhatap olmuştur, herkese nasıp olmaz, atatürkçülük ümmet toplumundan cıkış mazlum miletlerin istiklal rehperidir keza ortak akıl dır içeriği ahlaki hukuki butun müşterekleri islam inancını çagın ihtiyaçlarına göre ön görmesi tercih sebebidir.atatürk çülük temsil edilmez rehper alınır bu türkler içinde geçerlidir, temsil ettiğini iddia edenlerin resmı zorbalıkları siyasi basiretsizliği ona maal edilemez ,keza onun felsefesi özgür ve bağımsız vicdanlar yetiştirir bu türklerin temel karekteridir atatürkün bahsetiği nesil oyle bir nesildir atatürkte o neslin atasıdır ,gereğini yapmak,bugünki neslin tercihidir.ttreis
20
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü