banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kara: "Liman Seyirlik İçin Yapılmadı"

Giresun Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, limanının istihdam ve ekonomik katkı sağladığını belirterek siloların yıkılmasına karşı çıktı. Kara;” Limanlar seyirlik değil, ithalat ve ihracat için yapılır” dedi.

GİRESUN 05.10.2020, 00:21 Nermin İstikbal
282
Kara: "Liman Seyirlik İçin Yapılmadı"

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Ali Kara, Giresun Limanı’nın yüzde 70’i Giresunlu olan yüzlerce kişiye istihdam imkanı sağladığını, taşıyıcı kooperatifleriyle bu sayının bini bulduğunu ifade ederek Giresun ekonomisine katkı sağlayan devasa bir işletme olduğunu söyledi.

Giresun Limanına sahip çıkılması gerektiğini söyleyen GESOB Başkanı Ali Kara, “Geçici hizmet veren taşeron firmalar ve kamyon kooperatifleri şoförleri hariç olmak üzere toplam Giresun Limanı’nda sigortalı çalışan işçi sayısı 170’tir. Bunun yüzde 70’i Giresunlu’dur. Giresun Merkez’de 30 tır, Bulancak, Espiye, Tirebolu ve Keşap ilçelerinde de yaklaşık 70 kamyon bu limandan, Kızıltepe, Gaziantep, Erzurum, Akçaabat ve Rize’ye nakliye yaparak ekmeklerini kazanıyorlar. Liman, Giresun ekonomisine katkı sağlasın diye yapıldı. Biz Esnaf ve Sanarkarlar ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak Giresun Limanı’nın yasalara uygun yapılacak her hareketin yanındayız” dedi.

Bütün imkanların el birliğiyle Giresun’a kazandırılması gerektiğini belirten Kara, “Bugün Giresunlu’nun altyapı hizmetlerini turizmle birleştirerek atılıma geçmesi için ve Giresun Limanı daha aktif çalışabilmesi için Dereli-Şebinkarahisar yolunun duble yol olarak yapılması için hiçbir mücadelesi yok. Tirebolu- Doğankent ve Gümüşhane bağlantısı için hiçbir mücadelesi yok. Bu iktidarın altyapı hizmetlerine, ulaşım hizmetlerine ve diğer hizmetlerine havaalanları yönünden olsun, tren yolu hizmetlerinden olsun, komple hizmetlerinden yararlanmak için diğer iller büyük mücadele verirken Giresun elindeki devasa limanı yok etmek için mücadele ediyor. Gümüşhane-Erzincan tren yolu için el birliğiyle mücadele edelim. Dereli-Sivas karayolunun gerçekleşmesi için el birliğiyle mücadele edelim. Güçlerimizi buralarda birleştirelim” şeklinde konuştu.

“Limanlar seyirlik değil, ithalat ve ihracat için yapılır”

Limanların ithalat ve ihracat faaliyetleri için yapıldığını ifade eden GESOB Başkanı Kara, “Giresun Limanı 1954 yılında o günün şartları ile temeli atılmış, 1959 yılında hizmete sunulmuş. Aradan geçen yaklaşık 60 yıl sonra Giresun Limanı şehrin içinde kaldığı gerekçesiyle ortaya çıkanlar şunu mu demek istiyor: ‘Giresun Limanı yüzme havuzu olsun veya seyir terası olsun. Depo önümüzü kesiyor, görüntü kirliliği yapıyor’ Büyük yatırımların tabi ki görüntü çirkinliği belirli yerlerde görülebilir ama sonuca bakmak lazım. Giresun Limanı gibi bir limanı alt yapısını, amacını ve geleceğini tam olarak tespit etmeden sadece popülist politikalarla ‘Giresun Limanı’na depo yapılmasın’ söylemlerine şunu söylemek istiyorum. Giresun Limanı’nda depo olmasa liman olur mu? Trabzon Limanı’nı gidin bir görün. Trabzon Limanı da şehrin içinde. Trabzon Limanı’nın şehrin içindeki görüntüsünü, limanın içindeki depoları gidip bir görsünler. Samsun Limanı’nı gidip bir görsünler. Ticari Limanları gidip bir görsünler, İthalat ve ihracat faaliyetleri olacaksa bu depolar da olmalı. Bu depolar olmadan ithalat ihracat olmaz, bunlar olmayınca da istihdam olmaz, ekonomiye katkısı olmaz. Giresun Limanı gibi bir limanın devlete maliyeti yaklaşık 600 milyon liradır. Ben bu eleştiriyi yapan arkadaşları bir hesap yapmaya davet ediyorum. 600 milyon liralık devasa bir limanın buradan kalkmasını isteyenler bu parayı nereden bulacaklar. Bu kaynağı nereden bulacaklar” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Murat 2 yıl önce
Bırakın bu işleri gidin bi bakın limanda Giresunlu olmayan kaç kişi var çalışan kamyoncular kooperatifine yarıyor baskada kimseye bir artısı yok Giresun pisliğini çekiyor başkaları para kazanıyor
25
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü