banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Turizmciler de seferberlik istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gurbetçiler için başlattığı, “Komşunu Al Gel” kampanyasını destekleyen otel işletmecileri, hükumetten iç turizmi canlandıracak turizm seferberliği bekliyor.Gaziantepli turizm işletmecisi Evren...

Genel 11.03.2017, 10:17
151
Turizmciler de seferberlik istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gurbetçiler için başlattığı, “Komşunu Al Gel” kampanyasını destekleyen otel işletmecileri, hükumetten iç turizmi canlandıracak turizm seferberliği bekliyor.

Gaziantepli turizm işletmecisi Evren Tuğsuz, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olan turizmin son yıllarda büyük yara aldığını belirterek, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki otellerin önemli bölümüne kilit vurulduğunu söyledi.

Bölge turizmine terör darbesi

Evren Tuğsuz, bölge turizminin acil desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi gastronomi, inanç, tarih ve kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Yerli ve yabancı turistin bölgeye ilgisinden dolayı da çok sayıda tesis yapıldı. Ancak, son yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle bu tesislerin önemli bölümünün kapısına kilit vuruldu. Şimdi bu milli servet olan tesisleri yeniden açmak, turizme kazandırmak zamanıdır” dedi.

Turizm 50 sektörü etkiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde, “İstihdam Seferberliği” başlattığını hatırlatan Tuğsuz, “İstihdam seferberliği çok yerinde, destekliyoruz. Ancak aynı seferberliği turizm için de bekliyoruz. Çünkü turizm, en fazla istihdam yaratan sektörlerden biridir. Ayrıca turizmi sadece turistik tesislerle sınırlı tutmamak gerekir. Ekonominin lokomotifi olan sektörümüz, 50’den fazla sektörün de canlanmasına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Oteller destek bekliyor

Hükumetten özellikle iç turizmi canlandıracak tedbirler beklediklerini ifade eden Tuğsuz, şöyle devam etti:

“Her yıl on binlerce vatandaşımız tatilini yurt dışında geçiriyor. Türkiye her anlamda cennet bir ülke. Tatil çeşitliliği var. Deniz, dağ, yayla, inanç turizmi başta olmak üzere her türlü turizm etkinliğine ev sahibi yapan ülkemizde sektörel altyapı da önemli ölçüde oluşturuldu. Yurt dışına giden vatandaşlarımızın tatilini yurt içinde geçirmeleri, tatile gitmekte zorlanan vatandaşların da desteklenerek tatile gitmelerinin sağlanması sektöre büyük bir ivme kazandıracaktır. Bunun yanında, otellerin personel, enerji, vergi, SGK gibi giderlerine ciddi desteklerin verilmesi, iç piyasanın canlanmasına, büyümenin sağlanmasına ve ekonomik kalkınmanın hızlanmasına yol açacaktır.”

Turizme destek, istihdamı uçurur

Tuğsuz, tatilini yurt içinde geçirecek olanlara faizsiz kredilerin verilmesinin yolunun açılmasının da iç turizmi canlandıracağının altını çizerken, turizmin canlanmasının istihdam seferberliğine de büyük katkı yapacağını, kısa sürede istihdamda büyük patlama yaşanacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü