banner191

banner148

banner179

banner176

Toz bulutu örnekleri incelemeye alınıyor

Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz günlerde de meydana gelen toz fırtınasıyla ilgili araştırmalara başladı.Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, Batman ve yöresini etkisi altına alan toz fırtınasının...

Genel 21.05.2017, 14:19
Toz bulutu örnekleri incelemeye alınıyor

Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz günlerde de meydana gelen toz fırtınasıyla ilgili araştırmalara başladı.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, Batman ve yöresini etkisi altına alan toz fırtınasının etkilerini saptamak için topladığı numuneleri laboratuvar ortamında inceleyeceğini belirtti. Her yıl olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin birçoğunu etkisi altına alan toz fırtınası, önceki gün yine etkisini göstererek hayatı olumsuz etkilemişti. Suriye üzerinden gelen ve Batman, Diyarbakır, Mardin gibi illerde etkisini gösteren toz fırtınası, başta solunum güçlüğü olmak üzere bölge insanı üzerinde birçok olumsuz etkiye sebebiyet verdi. Bilim insanı ve araştırmacı Jeoloji Yüksek Mühendisi Işık, Batman ve yöresinde etkili olan toz örneklerini toplayarak, incelenmek üzere Kanada’ya göndermeyi planlıyor. Işık “Bilindiği üzere bölgemiz Suriye ve Irak tarafından gelen toz fırtınalarından etkilenmektedir. Dünyada her yıl milyonlarca ton toz, rüzgarlarla taşınmaktadır. Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst katmanlarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir. Her yıl yaşadığımız bu sorun ne yazık ki hayatı olumsuz etkiliyor. Bu hadiseyle bizleri nelerin beklediğini tam olarak bilemiyoruz. Tozların kimyasal ve radyolojik özelliklerini belirlersek belki de sağlık açısından daha ciddi tedbirler alabiliriz. Bu toz partiküllerinin etkilerinden maskelerle korunmanın mümkün olup olmadığı da tam olarak bilinmemektedir. Belki bu çözüm yolu da yetersiz kalacaktır. Eğer biz çöl fırtınasındaki toz örneklerini analiz edersek karşılaşacağımız tehlikeleri bilmiş olup, bu olumsuz etkilere karşı daha çok hazırlıklı olacağız. Buradan hareketle topladığım toz örneklerinin başta ağır metal oranları olmak üzere, radyoaktiflik seviyelerini Kanada’da Acme Laboratuarı’nda belirlemeyi düşünüyorum” dedi.
Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?