banner191

banner148

banner179

banner176

TİKA’dan Kamerun’da gençlere sağlık taraması ve eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın memleketi olan Güney Vilayeti’ndeki Sangmélima ve Zoétélé beldelerinde gençlere yönelik sağlık taraması ve eğitim programı gerçekleştirdi.TİKA...

Genel 21.05.2017, 13:39
TİKA’dan Kamerun’da gençlere sağlık taraması ve eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın memleketi olan Güney Vilayeti’ndeki Sangmélima ve Zoétélé beldelerinde gençlere yönelik sağlık taraması ve eğitim programı gerçekleştirdi.

TİKA tarafından "Gençliğin Kamerun kalkınmasına katkıları" temasıyla bu sene 6’ncısı düzenlenen Eğiticilerin Eğitimi Programı kapsamında Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın eşi Chantal Biya’nın adını taşıyan Chantal Biya Vakfı Faaliyetlerine Destek Derneği (3AFCB) ile birlikte Sangmélima ve Zoétélé beldelerinde Gençlere Yönelik Sağlık Taraması ve Bilinçlendirme Eğitimi Projesi gerçekleştirildi. Bu çerçevede yaklaşık 200 kişiye hastalıklar ve korunma yolları hakkında bilgi verilirken, 600 kişiye de AIDS, Hepatit B ve C testi yapıldı. Test yaptıranlardan 36 kişinin HIV ya da Hepatit virüsü taşıdığı tespit edildi. Kamerun’un 2030 yılı hedefleri arasında yer alan AIDS’le mücadele kapsamında proje ile bölge halkının bilinçlenmesi hedeflendi.

Gerek Kamerun Devleti, gerekse Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Ulusal Kalkınma Ajansı, AIDS ile mücadele konusunda çaba gösteriyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre Kamerun’da 2015 yılı itibariyle AIDS’e yakalanan kişi sayısı 20 milyonluk nüfusta 620 bine ulaştı. Birleşmiş Milletlerin 2030 yılı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında da AIDS ile mücadele yer alıyor. AIDS hastalığının ülkenin özellikle Güney Vilayeti’nde kırsal alanda çok yaygın olduğu, kimi köylerde köy halkının tamamının HIV virüsü taşıdığı belirtilirken, tabu sayılan konuya dair gençler arasında bilgi eksikliği bulunması hastalığın daha da yayılmasına neden oluyor.
Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?