banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Sular tekrar yükseldi, mezarlar sulara gömüldü

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN BOĞAZKÖY BARAJI'NIN YAKLAŞIK 10 YIL ÖNCE FAALİYETE GEÇMESİNİN ARDINDAN, HAMZABEY MAHALLESİ'NDE 3 MEZARLIĞIN DA BULUNDUĞU ARAZİLER SULAR ALTINDA KALDI. BURADA BULUNAN MAHALLE MEZARLIĞIDA SULARA GÖMÜLDÜ. ZAMAN ZAMAN SULARIN ÇEKİLMESİYLE MEZARLIKLAR TEKRARDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR. GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GÜN YÜZÜNE ÇIKAN MEZARLIKLAR SULARIN TEKRAR YÜKSELMESİYLE KAYBOLDU.

Genel 09.04.2020, 09:33
33
Sular tekrar yükseldi, mezarlar sulara gömüldü

Elektrik üretiminde kullanılan Boğazköy Barajı’nın yaklaşık 10 yıl önce faaliyete geçmesinin ardından, Hamzabey Mahallesi’nde 3 mezarlığın da bulunduğu araziler sular altında kaldı. Zaman zaman suların çekilmesiyle, mezarlıklar yüzüne çıkıyor.

Osmanlı’nın ilk şehidi Baykoca’nın türbesinin de yer aldığı Hamzabey Mahallesi’nin sakinleri, ölmüşlerinin mezarlarını ziyaret etmek için suların tamamen çekilmesini bekliyor. Köylülerin bazıları suların kenarında durup dua ederken, bazıları ise hâlâ suyun içinde mezarları olan yakınlarına dua etmek için çizmeleri giyip suyun içine giriyor.

Geçtiğimiz günlerde barajdaki su seviyesinin düşmesinin ardından sular altına olan mezarlıklar tekrar gün yüzüne çıkmıştı. Su seviyesinin tekrar yükselmesiyle mezarlıklar tekrar suların altında kaldı. Su seviyesinde yüksek olan bir mezar dışında çok sayıda mezar tekrar görülmez oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan mahalle muhtarı Sadullah Arda, "Burası eski mezarlık ve bir çok büyüğümüzün mezarı bu alanda. Baraj yapılırken bir kaç kişi buradaki mezarda olan yakınlarının cenazelerini alıp yeni mezarlığa götürdü. Ancak çok sayıda kişi ise dokunmadı. Suların yükselmesiyle mezarlık tamamen sular altında kaldı. Zaman zaman su seviyesi düşüyor mezarlıklar görülüyor. Bizler de gelip burada ölmüşlerimize büyüklerimize dua ediyoruz. Bu durum tabi ki bizleri derinden üzüyor" diye konuştu.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü