banner191

banner148

banner179

banner176

OPEC üyesi ve üyesi olmayanlar işbirliğini genişletecek

OPEC üyesi ve üye olmayan ancak üretim kısıntısı anlaşmasına destek veren petrol üreticisi ülkeler işbirliklerini üretim kısıntısının dışında da devam ettirecek.

Genel 16.01.2020, 09:14
OPEC üyesi ve üyesi olmayanlar işbirliğini genişletecek

OPEC üyesi ve üye olmayan ancak üretim kısıntısı anlaşmasına destek veren petrol üreticisi ülkeler işbirliklerini üretim kısıntısının dışında da devam ettirecek. OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, OPEC+ üyelerinin petrol piyasasına ilişkin işbirliklerini, cari üretim kısıntısı Mart ayının ötesine uzatılsa da uzatılmasa da, devam ettireceklerini söyledi. 

OPEC+ ANLAŞMASI PARÇALANMAZ

Benzer bir açıklama da Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Süheyl Al Mazrouei’den geldi. Mazrouei, Rusya'nın OPEC+ üretim kısıntısı anlaşmasına tamam olarak bağlı olduğunu ve Rusya ile işbirliğini gelecekte de sürdürmeyi umduklarını söyledi. Mazrouei, "OPEC+ arz kısıntısı anlaşmasının parçalanacağını düşünmek için neden yok” diye konuştu. BAE Enerji Bakanı ayrıca, BAE'nin enerji kaynaklarının iyi bir şekilde korunmasını sağlamak için yoğun şekilde yatırım yapmakta olduğunu da belirtti. 

SUUDİ ARABİSTAN ELİNDEN GELENİ YAPACAK

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman da yaptığı açıklamada, bölgede gerilimin tırmandığı bir dönemde Suudi Arabistan'ın petrol piyasasında istikrarı sağlamak için "elinden geleni" yapacağını söyledi. Prens Abdulaziz, "Suudi Arabistan'dan daha güvenli ve sorumlu bir tedarikçi yok. Bölgemizde gerilimin yüksek olmaya devam ettiği ortamda Suudi Arabistan petrol piyasasında istikrarı sağlamak için yapabileceğini yapmaya devam edecek" diye konuştu. 

Yeterli üretim kapasitesine sahip olduklarını ve amaçlarının arz ile talep arasında dengeyi sağlamak olduğunu belirten Abdulaziz,  Ocak-Şubat döneminde üretimin 9 milyon 744 bin varil/gün olmasını beklediklerini kaydetti. Abdulaziz ayrıca OPEC+ üretim kısıntısı anlaşmasının Mart ayından sonra devam edip etmeyeceğine karar vermek için çok erken olduğunu da ifade etti. 

DENİZHABER

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?