banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Karlova’nın çağrısına Çeşme’den yanıt geldi

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşinin “kardeş kent” çağrısına yanıt vererek, “Klintsi ile kardeş şehir olmaya hazırız” dedi.Ankara’da geçen yılın aralık ayında...

Genel 06.06.2017, 10:40 07.06.2017, 10:03
92
Karlova’nın çağrısına Çeşme’den yanıt geldi

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşinin “kardeş kent” çağrısına yanıt vererek, “Klintsi ile kardeş şehir olmaya hazırız” dedi.

Ankara’da geçen yılın aralık ayında suikast sonucu öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşi Marina Karlova’nın Türkiye’ye yaptığı çağrıya yanıt Çeşme’den geldi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Büyükelçi Karlov’un memleketi olan Rusya’nın Klintsi şehri ile “kardeş kent” olmak istediklerini açıkladı. Dalgıç, “Çeşme Kalesindeki müzemizde, Türkiye ile Rusya arasındaki tarihi bağları anlatan, savaştan barış ve işbirliği mesajları çıkaran Çeşme Deniz Savaşı salonumuz var. Burada 1770 Çeşme Deniz Savaşı’nın tarihi fonunda, iki halkın dostluğunu vitrine çıkarıyoruz. Şimdi de merhum büyükelçinin memleketi Klintsi ile kardeş şehir olmaktan büyük gurur duyarız. Bu konuda girişim başlatacağız” dedi.

Türk Rus Dostluk Parkı ve Anıtı

Muhittin Dalgıç, Türkiye ile Rusya halklarının artık etle tırnak gibi olduğunu, evliliklerle ortak bir nesil yetiştiğini, Çeşme’nin de her yıl artan sayıda Rus turist konuk ettiğini vurguladı. Çeşme Belediyesinin ayrıca ilçede Türk Rus Dostluk Parkı ve Anıtı açılması projesi bulunuyor.

Ölümünden 2 hafta önce istemişti

Büyükelçi Karlov’un eşi Karlova, “Eşim, ata yurdu Klintsi kentini çok seviyordu. Dedesi ve ninesi orada doğmuştu, babası orada okulu bitirmişti. Andrey yazın oraya gider, bazen 2-3 ay kalırdı. Dedesinin evinde kalıyordu, çok seviyordu. Klintsi onun öz yurdu gibiydi. Ölümünden 2 hafta önce bana şunları söyledi; ’Klintsi kenti Türkiye’nin herhangi bir kenti ile kardeş kent olsun’” ifadelerini kullandı.

Karlova, Ukrayna’nın Çernobil kentine yakın bulunan Klintsi kentinde, nükleer felaketten etkilenmiş hasta çocuklar bulunduğunu da ifade ederek, onlar için de çağrıda bulunmuştu. Karlova, “Bu arada Klintsi, Ukrayna’nın Çernobil nükleer santrali kazasından etkilenen komşu bölgelerden. Orada Çernobil kentinden gelen çok sayıda insan yaşıyor. Çernobil’den etkilenen hasta çocuklar var. Bu çocuklar için Türkiye’de gezi organize edebiliriz. Bir tatil de olabilir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner255
8
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü