banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Fas'ın Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaktan vazgeçmesi

- Moritanya, zirveye ev sahipliği yapmayı kabul etti

Genel 21.02.2016, 00:48
Fas'ın Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaktan vazgeçmesi

KAHİRE (AA) - Moritanya'nın, Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahipliği yapmayı kabul ettiği bildirildi.

Moritanya'nın Kahire Büyükelçisi Vedadi Veledi Sidi Heybe, yaptığı açıklamada, ülkesinin, Fas'ın Marakeş kentinde yapılması planlanan ancak daha sonra iptal olan Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını belirtti.

Heybe, zirvenin tarihinin ileriki günlerde netleşeceğini ifade etti.

Öte yandan Arap Birliğine yakın kaynaklara göre, Moritanya yönetimi, birliğe zirveye ev sahipliği yapma kararını resmi yollardan iletti.

Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar, önceki gün Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'yi telefonla arayarak, "Arap ülkeleri liderlerinin yaşanan sıkıntılara kesin çözüm bulmadan sadece durum tespiti yapmakla yetinilmemesi gerektiğini ve bu şartlarda başarılı bir zirve düzenlenmesinin mümkün olmadığını" gerekçe göstererek 6-7 Nisan'da Marakeş'te yapılması planlanan Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahipliği yapamayacağını bildirmişti.


Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hilli, Fas'ın açıklamasının ardından bu görevin Moritanya'ya devredildiğini duyurmuş, Moritanya'nın kabul etmemesi durumunda birliğin iç tüzüğü uyarınca zirveye Mısır'ın ev sahipliği yapacağını belirtmişti.
Yorumlar (0)
-1
parçalı az bulutlu
banner102