En önemli çevre sorunu iklim değişikliği

Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, Türkiye’nin en büyük çevre sorununun iklim değişikliği olduğunu söyledi.Türkiye’nin iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Sümer, “Dünyamızı tehdit eden...

En önemli çevre sorunu iklim değişikliği

Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, Türkiye’nin en büyük çevre sorununun iklim değişikliği olduğunu söyledi.

Türkiye’nin iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Sümer, “Dünyamızı tehdit eden iklim değişikliği Türkiye’nin en büyük çevre sorunudur. Dünyadaki sanayi devriminden sonra atmosferdeki karbondioksit oranı yüzde 40’lık bir artış göstermektedir. Dünyadaki sera gazı emisyon miktarı 2015 yılında 402 ppm iken bugün 406 ppm olmuştur. Bu artış yaz mevsiminde sıcaklık artışlarına neden olmuştur. Bu yıl Karadeniz bölgesinde sel felaketleri yaşanırken İç Anadolu bölgesinde kuraklı yaşanmıştır. Temmuz 2017 ayında İstanbul’a sadece 65 kg yağış düşmüştür. Yağış azalmalarının nedeni, ormanlardaki azalma ile şehirlerdeki betonlaşmalardan ileri gelmektedir” dedi.

İklim değişikliğinin ikinci önemli nedeninin hava kirliliği olduğunu ifade eden Sümer, “Kentlerdeki hava kirliliğinin artması atmosferdeki kükürt dioksit miktarının artmasından ileri gelmiştir. Partikül madde miktarı Ankara’da 248 olurken İstanbul’da 361 mg/metreküp olmuştur. Bugün Eskişehir’de hava sıcaklığı geceleri 6 dereceye düşerken gündüz sıcaklıkları 25 derece olmaktadır. Bugün Orta Anadolu’da tam bir kara iklimi yaşanmaktadır. Türkiye’de tarım yatırımı yerine sanayi yatırımı yapılması ve nüfus artışı çevre kirliliğinin önemli nedenleridir. Son yıllarda motorlu taşıtların artması da hava kirliliğine neden olmuştur. Türkiye’de iklim değişikliğini önlemek için temiz enerji kullanılmalı ve orman miktarları artırılmalıdır. Temiz enerji babında güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve biyomas enerji tercih edilmelidir. Orman miktarını da arttırmak için devamlı fidan dikilmeli ve orman yangınları ile ağaçların kesilmesi önlenmelidir” diye konuştu.

Kaptan Haber Ajansı

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176