banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Eminönü’ndeki balık-ekmek tekneleri havadan görüntülendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (ibb)'nin, Eminönü'nde Balık Ekmek Satan Son 3 Tekneyi Kaldırma Kararı Tartışmalara Yol Açarken Kaldırılması Planlanan Balık-ekmek Tekneleri Drone İle Havadan Görüntülendi.

Genel 30.10.2019, 15:09
Eminönü’ndeki balık-ekmek tekneleri havadan görüntülendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin, Eminönü’nde balık ekmek satan son 3 tekneyi kaldırma kararı tartışmalara yol açarken kaldırılması planlanan balık-ekmek tekneleri drone ile havadan görüntülendi.

Eminönü’ndeki iskeleler arasında, ekmek arası balık satan kayıkçılar daha önce kaldırılmış, sadece Galata Köprüsü’nün Eyüp tarafında 3 teknelik yer tahsis edilmişti. Sadeliği terk eden balık-ekmek teknelerini İBB kaldırma kararı aldı. İBB Eminönü’nde balık ekmek satan tekne sahiplerine ihtarname gönderdi. Gönderilen yazılarda, satış yapılan yerlerin 1 Kasım itibarıyla boşaltılması talep edildi.

“Yabancı turizme çok büyük katkı sağlayan bir yer”

1895 yılından beri Eminönü’nde balık ekmek sattıklarını ifade eden Eminönü Balık Ekmek Turizm Kooperatifi Yöneticisi Bayram Ceylan, “Teknelerin kaldırılmasına yönelik tebligat elimize ulaştı. Biz Bizler de buranın kapanmaması için mücadelemizi veriyoruz. Çünkü buralar dün veya bugün açılan bir yer değil, 1895 yılından beri burası hizmet veriyor. Burası dededen toruna kalma bir mirastır. Türk turizmine ve yabancı turizme çok büyük katkı sağlayan bir yerdir. Biz bu süreci 2004 yılında da yaşadık. O süreçte işgaliye bedelleri vardı. O zaman kolluk kuvvetleri geldiğinde bizler de onlara çay ikram ederek yerimizi boşalttık. Şuan ise ev sahibi ile kiracı ilişkisi var” diye konuştu.

“Kaldırılması büyük yanlış olur”

Fırsat buldukça Eminönü’ne balık-ekmek yemeye geldiğini ifade eden Şafak Bıyık, “Valla kapanması yanlış olur. Halkın sevdiği bir yer. Bizler de her zaman balık yemek için buraya geliyoruz. İnşallah burası kapanmaz. Bu gelenek yaşatılır” dedi.

Öte yandan kaldırılması planlanan balık ekmek tekneleri drone ile havadan görüntülendi.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (1)
balık ekmekçiler kaldırılsın. 9 ay önce
Medyada bu karar ile ilgili olarak yazılıp çiziliyor. Kaldırılması fikrinin yanlış olduğunu savunan insanların fikirleri paylaşılıyor. Peki acaba bu teknelerin işletmesinin nasıl mafyalaşmış olduğu, müşterilerin bir an önce kalkmaları ve yerlerine yenilerinin oturması için garsonların nasıl zorbalık yaptıkları neden anlatılmıyor? Bakınız bu işletmelerin sahibi bile mafya hesaplaşması içinde silahlı saldırıya uğrayarak katledilmiştir. Dönen hesapları siz düşünün. Burada çalışanlar tarafından zorbalıkla müşteriler yerlerinden kaldırılmaktadır. En son yaşanan hadisede garsonların zorbalığına karşı gelen bir ailenin fertleri pala ile, yanlış okumadınız, pala ile saldırıya uğradı ve aile fertlerinden bir tanesi ölüm tehlikesi atlattı.

Bu arada, en son ne zaman yenilenmiş olduğu bilinmeyen yağların içinde pişirdikleri o balıklar var ya marmara'nın değil. Hepsi buzhaneden gelmiş Norveç uskumrusudur. Bari kendi denizimizin balığını yeseydik!

Şu linke lütfen göz atar mısınız? https://eksisozluk.com/tarihi-eminonu-balikcisinda-yasanan-vahset--6134514?p=1
32°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?