banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Deniz Yıldızı tatbikatı Karadeniz’de icra ediliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının büyük çaplı tatbikatlarından biri olan “Deniz Yıldızı” tatbikatı, 27 Mart-7 Nisan 2017 tarihleri arasında Karadeniz’de icra ediliyor.Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, tatbikatın...

Genel 06.04.2017, 11:02
93
Deniz Yıldızı tatbikatı Karadeniz’de icra ediliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının büyük çaplı tatbikatlarından biri olan “Deniz Yıldızı” tatbikatı, 27 Mart-7 Nisan 2017 tarihleri arasında Karadeniz’de icra ediliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, tatbikatın ikinci safhasında 31 Mart 2017 tarihinde su üstü gemilerinden kara hedeflerine atılabilen Harpoon Blok-2 güdümlü mermisi ile dalıştaki denizaltılardan su üstündeki hedeflere atılabilen SubHarpoon güdümlü mermisi atışları yapıldı. 1 Nisan 2017 tarihinde gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri simüle eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü insansız hava ve su üstü hedeflerine Deniz Kuvvetlerinin fırkateyn, korvet ve hücumbotları tarafından satıhtan havaya atılabilen RAM, Sea Sparrow, Evolved Sea Sparrow, SM-1 ve Stinger güdümlü mermi ve muhtelif çaplarda top atışları yapıldı. Atışlarda tüm hedeflerin başarıyla imha edilmesinin ardından tatbikata katılan gemiler, 3-5 Nisan 2017 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Varna, Gürcistan’ın Batum, Romanya’nın Köstence, Rusya’nın Novorossysk ve Ukrayna’nın Odessa limanları ile Türkiye’nin Amasra, Hopa, İğneada, İnebolu, Karadeniz Ereğli, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon ve Ünye limanlarına ziyaretlerde bulundu. Liman ziyaretleri esnasında gemiler yerel halkın ziyaretine açılarak, şehit yakınları ve gaziler gemilerde ağırlandı. Liman ziyaretlerinin ardından Türk Deniz Kuvvetleri gemileri tarafından Karadeniz’e kıyıdaş olan dost ülkelerin unsurlarıyla karşılıklı çalışabilirlik ve işbirliğinin geliştirilmesi maksadıyla denizde geçiş eğitimlerinin icra edileceği kaydedildi.
Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü