banner191

banner148

banner179

banner176

Çanakkale türküsünü işaret diliyle seslendirdiler

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan Ortaokulu öğrencileri, Çanakkale türküsünü asker elbisesi giyerek işaret diliyle seslendirdi.Günebakan köyündeki ortaokulda eğitim gören 15 öğrenci ve öğretmen, köyün farklı noktalarında...

Genel 17.03.2017, 09:37
Çanakkale türküsünü işaret diliyle seslendirdiler

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan Ortaokulu öğrencileri, Çanakkale türküsünü asker elbisesi giyerek işaret diliyle seslendirdi.

Günebakan köyündeki ortaokulda eğitim gören 15 öğrenci ve öğretmen, köyün farklı noktalarında ve okulda çektikleri kliple Çanakkale türküsünü işaret diliyle seslendirdi. Yaklaşık bir ay gibi bir zamanda hazırlanan kliple ilgili bilgi veren Günebakan Ortaokulu Müdürü Sezgin Boyun, "Yaklaşık bir ay önce işitme engelliler farkındalık haftası için bir proje yapmaya karar verdik. Bunu arkadaşlara ilettim. Kafamızda bazı projeler şekillendirdik. İşaret dili ile bir şarkıyı söylemeye karar verdik. Öğrencilerimiz işaret dili bilmediği için video görüntülerini izleyerek hangi şarkı olacağını belirmeye başladık. Birkaç alternatifimiz vardı, ancak 18 Mart Çanakkale Zaferi de yaklaştığı için Çanakkale türküsünü işaret dili ile söyleyebilir miyiz diye beyin fırtınası yaptık. İnternetten önce videoları izledik, önce biz öğrendik, daha sonra matematik öğretmenimiz Duygu Özgül ve Türkçe öğretmenimiz Hazel Serin çocuklara öğretti. Bir ay boyunca çalışıldı. Kameramız yoktu, cep telefonu ile Türkçe öğretmenimiz görüntüleri çekti. Köyün farklı yerlerinde görüntü aldık. Bayrak olan ve köye hakim olan tepede, ders içinde. Sonra görüntülerin arkasına müzik eklemek ve montaj yapmak vardı, sağolsun matematik öğretmenimiz Duygu Özgül bir gecede yaptığı çalışmayla bu işin de üstesinden geldi. Dağ başında, uzak bir köyde, imkanların kısıtlı olduğu bir köyde de olsa bu klip işitme engelli bireyler için farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirildi. Çocuklara özgüvenlerini kazandırmak ve her şeyin ders olmadığını, isterlerse, hayal ederlerse yapamayacakları hiçbir şey olmadığını göstermek istedik. Bir dağ köyünde öğretmen olmak hiçte zor değil, önemli olan hayal etmek" dedi.
Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?