banner191

banner148

banner179

banner176

Beşli: "Tersaneler kiviyi bitiriyor"

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, tersanelerin kivi ve şeftali bahçelerine telafisi güç zararlar verdiğini iddia etti.Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, "Tersaneler Yalova’ya kurulurken söküm işlemi yapılmayacağının garantisini...

Genel 07.09.2017, 15:43
Beşli: "Tersaneler kiviyi bitiriyor"

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, tersanelerin kivi ve şeftali bahçelerine telafisi güç zararlar verdiğini iddia etti.

Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, "Tersaneler Yalova’ya kurulurken söküm işlemi yapılmayacağının garantisini verdiler. Yalova halkı da buna inanıp tersanelerin Yalova’ya gelmesine izin verdi. Ancak geldiğimiz noktada birçok tersanede geceleri, hafta sonları ve resmi tatil günlerinde kumlama ile gemi dış kaplama söküm işi yapılıyor. Denizden karaya doğru esen rüzgarlar havaya karışan bu gemi söküm tozlarını ekili alanlara taşıyor. Bu da mahsule zarar veriyor" dedi.

Kivi bahçelerinde havayla taşınan bu tozlar yüzünden büyük zararlar meydana geldiğini söyleyen Şaban Beşli, "Yılın büyük kısmında denizden karaya rüzgar rejimi vardır. Bu yasadışı sökümle havaya karışan tozlar rüzgarlarla tarla ve bahçelere taşınıyor. Şeftali ciddi zarar gördü. Şeftali üreticileri ne yapacağını bilemez halde. Diğer yandan kivi bahçeleri de zarar görüyor. Daha şimdiden bir çok bahçede kiviler kurumaya başladı. Burada 500’ün üzerinde üretici var. Bunların aileleri, bahçelerde çalışanlar ve bu alandan ekmek yiyenleri düşünürsek binlerce kişi bu durumdan mağdur olacak. Tersaneler neden denetlenmiyor? Yalova Ziraat Odası, Çiftlikköy Ziraat Odası, Kivi Yetiştiricileri Birliği ve Altınovalı üreticiler olarak birlikte eylem yapacağız. Traktörlerimizle tersaneler bölgesine inecek ve tersanelere siyah çelenk bırakacağız. Gerekirse yolu trafiğe kapatıp sesimizi duyuracağız. Kimse çiftçinin sabrını sınamasın" diye konuştu.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?