banner191

banner148

banner179

banner176

Başkan Duruay, Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili son durumu anlattı

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Genel 17.11.2017, 11:54
Başkan Duruay, Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili son durumu anlattı

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile birlikte katıldığı televizyon programında gölün temizliğinin bir kahvaltı sofrasında kararlaştırıldığını ifade ederek, “2014 yılının Eylül ayında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile gölde yaptığımız kahvaltı sırasında gölün temizlenmesiyle ilgili istişarede bulunduk. Kahvaltı sofrasında mutabakata varınca bunu resmiyete dökerek bir anlaşma imzaladık. Anlaşma gereği görev dağılımı yaparak gölün temizlenme aşamasına geçildi” dedi.

Haliç’in temizlenmesini örnek göstererek daha yerli ve modern bir temizleme işleminin yürütüldüğünü belirten Duruay, temizleme işlemini şöyle özetledi:

’’Asıl temizliği yapan imbat adlı gemi. İmbatın arkasında küçük bir gemi daha var. O kıyılara yanaşarak kıyılardaki çamuru ortaya atıyor. İmbat gemisi o çamuru alıp şantiyeye gönderiyor. Şantiyeye gönderilen yüzde 95 oranında içinde su bulunan çamur süzülüyor ve berraklaşan su tekrar göle veriliyor.’’

Gölün temizlendikten sonra berrak kalabilmesi için derelerin ıslah edilmesi ve atık suların, maddelerin atılmaması gerektiğini belirten Duruay, ’’Derelerin ıslah çalışmaları için ihaleler yapıyoruz. Su Kesen Deresi’nin ihalesinde mutabakata vardık. 2018 yatırımlarımızın içinde derelerin ıslah çalışmaları yer alacak” dedi.

Başkan Duruay, gölün temizlenmesi işleminin doğayı korumak adına yapıldığının altını çizerek, “Proje, çevreciler ve sivil toplum örgütleri tarafından herhangi bir şikayet almadı veya protesto edilmedi. Çünkü biz bu projeyi doğayı korumak adına hayata geçirdik. Ekolojik dengenin bozulması demek Gölbaşı’nın doğal güzelliğinin bozulması demektir” diye konuştu.

Kentleşme ile birlikte gölün daha çok kirlendiğini ifade eden Duruay, “Osmanlı Devleti’nde Haliç’in etrafına ev yapmak yasakmış. Tabii burada öyle bir hüküm geçerli olsaydı göl daha az kirlenebilirdi. Fakat zararın neresinden dönersek kârdır. Gölün temiz tutulması için vatandaşlarımızla ayrıca toplantılar yapıyoruz. Mogan Gölü’nün Gölbaşı için bir değer olduğunu unutturmuyoruz” dedi.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
15°
yer yer hafif yoğunluklu yağış
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?