banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Antalya Körfezi’nden 3 metrelik yılan balığı çıktı

ANTALYA KÖRFEZİ AÇIKLARINDA BALIKÇILARIN AĞLARINA 30 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA VE YAKLAŞIK 3 METRE BOYUNDA YILAN BALIĞI TAKILDI.

Genel 11.03.2020, 15:34
86
Antalya Körfezi’nden 3 metrelik yılan balığı çıktı

Antalya Körfezi açıklarında balıkçıların ağlarına 30 kilogram ağırlığında ve yaklaşık 3 metre boyunda yılan balığı takıldı.

Antalya Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, görüntülenen balığın halk arasında deniz yılan balığı ya da ’mıgrı balığı’ olarak bilindiğini söyledi

Balığın bilimsel adının ‘Conger conger’ olduğunu kaydeden Gökoğlu, Antalya’da bu büyüklükteki balığın uzun yıllar sonra yakalandığını belirtti.

Deniz yılan balığının Antalya Körfezi’nden yaklaşık 400 metre derinlikte balıkçılar tarafından yakalandığını aktaran Gökoğlu, “3 metre uzunluğundaki balık yaklaşık 30 kilo ağırlığında. Sularımızda deniz yılan balığı var ama bu kadar büyüklükte çok nadir çıkıyor. Antalya Körfezi’nde bu tür yaşıyor, 400-500 metreden çekilmiş. Bu balık normalde kayaların arasında yaşar. Ancak trole yakalanmış” dedi.

"Bu büyüklükte çok nadir"

Etinin lezzetli ve ekonomik değeri olan bir balık olduğunu ifade eden Gökoğlu, “Sürekli yiyen alan kişiler var. Bu balık Akdeniz’in yerli türüdür. Bu büyüklükte olması çok nadirdi. Yakın tarihte bu büyüklükte bölgemizde görmedim, benim için de ilginç oldu” diye konuştu.

"Gece besleniyor"

Yılan balığının, ahtapot, balık, yengeç, karides ile beslendiğini belirten Gökoğlu, “Gece beslenmeye çıkar, o nedenle gece yakalandı. Yaşı ilerlemiş olan bir balık” dedi.

Balıkçılar tarafından tezgaha çıkarılan balık görenlerin de ilgisini çekti.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
20
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü