banner191

banner148

banner179

banner176

30 Ağustos Zafer Bayramı Mersin’de coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı, Mersin’de düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, kutlamalar çerçevesinde Kültür Merkezi’nde tebrikleri kabul etti.30 Ağustos Zaferi’nin 95’inci yıl dönümü dolayısıyla sabah saat...

Genel 30.08.2017, 11:46
30 Ağustos Zafer Bayramı Mersin’de coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı, Mersin’de düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, kutlamalar çerçevesinde Kültür Merkezi’nde tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zaferi’nin 95’inci yıl dönümü dolayısıyla sabah saat 9.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Vali Ali İhsan Su’nun tören kıtasını selamlamasıyla başlayan törene, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, askerler, gaziler, il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Törende, Vali Su, Tuğamiral Gürbüz ve Başkan Kocamaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kültür Merkezi’ne geçen Vali Su, Tuğamiral Gürbüz ve Başkan Kocamaz ile birlikte Şeref Salonu’nda tebrikleri kabul etti.

Törenin ikinci bölümünde yeniden Cumhuriyet Meydanına çıkan Su, Gürbüz ve Kocamaz, törene katılanların ve halkın bayramını kutladılar.

Bir öğrencinin şiir okumasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayın Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nda görevli Deniz Binbaşı Suat Gökçeer Gökmen yaptı. Binbaşı Gökmen, “Yüce Türk ulusunun bağımsızlık ve ulusal onuru uğruna nelere başarabileceğinin mükemmel ve anlamlı örneği olan, Türk tarihine 95 yıl önce altın harflerle yazılan Büyük Taarruzu büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 30 Ağustos, tarihin her döneminde hür yaşamış yüce Türk ulusunun Ulu Önder’in etrafında kenetlenerek, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinin zaferidir. Bu zaferle yüce Türk milleti, kayıtsız ve şartsız olarak egemenliği eline almış, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmış, Dumlupınar’da akan Türk kanları ve bu semalara yükselen şehit ruhları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ebedi muhafızları olarak yerlerini almışlardır. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak 95’inci yıl dönümünü kutladığımız bu büyük zaferi yaratan büyük Türk milletinin ve ordusunun mensubu olmanın onur ve gururu içerisinde olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi bugün de demokrasiye inanan, demokrasinin tesisi ve idamesi için polisi, güvenlik güçleri ve halkı ile bütünleşerek, milletinin emrinde ve kendisine verilecek her türlü görevi ifaya, gerektiğinde yeni 30 Ağustosları yaratmaya daima hazırdır. Bize bugünü gösteren Ulu Önder Ebedi Başkomutan Yüce Atatürk, savaş meydanlarında türlü mücadelede görev başında ve demokrasi mücadelesinde şahadet şerbeti içen aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, sizleri bu mutlu günde bir kez daha minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından bir öğrencinin şiir okuması ve Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileriyle devam eden tören, resmi geçitle sona erdi.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?