banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

26.04.2016, 09:18 15491

Gemi, Yat ve Teknelerin Yıldırımdan Korunması

Gemi, Yat ve Teknelerin Yıldırımdan Korunması

Açık denizlerde yol alan bir teknenin yıldırım riski olarak boş bir arazide ki güneş tarlasından ya da oto yol kenarında bulunan bir benzin istasyonundan farkı bulunmamaktadır. Kümülüs bulutlarının oluşturduğu yıldırım darbeleri deniz üzerinde kendisine en yakın yolu tercih ederek iyon birleşmesini sağlayacaktır. Öncelikli olarak bize düşen teknemize yönelen yıldırım darbesini en güvenilir şekilde toprak görevi görecek olan suya ulaştırmak olacaktır bunu sağlarken kesinlikle yıldırımın 28000 celcius ‘a kadar ulaşan ısı etkisinden ve 200ka‘e dayanan elektriksel etkisini ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Gemilere yönelen yıldırım darbelerinde en büyük risk yangındır ve bunu ihtimal verecek tüm etkileri ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Genellikle ahşap kökenli metaryaller içeren deniz üzeri taşıtlar elektriğin ısı enerjisine dönüştüğü noktada yangın riski ile karşı karşıyadır. Elektriksel olarak da tüm donanım ve haberleşme sisteminin koruma altına alınması gerekmektedir.Pasif Yakalama Uçları

Öncelikli olarak darbeyi çekmek yerine gerçekten yıldırım tekneye yönelir ise devreye girmesi açısından paratoner yerine pasif yakalama uçları ile koruma açısı oluşturulmalıdır. Yakalama ucu dizayn ve hesapları neticesinde tekne boyut ve deniz üzeri yükseklikleri göz önünde bulundurularak yakalama uçları ile koruma açılarının kapsama alanları belirlenmelidir. Ancak seçilen yakalama uçları yalıtımlı tipte olmalıdır. Daha sonra iniş iletken sistemi devreye girecektir. Burada kesinlikle önerimiz izolasyonlu yıldırım iniş iletkenlerinin kullanılmasıdır. Çıplak iletkenler yıldırımın ısı, elektriksel ve manyetik etkilerini doğrudan sisteme yansıtır burada özel testlerden geçmiş izoleli yıldırım iniş iletkenlerinin kullanılması gerekmektedir. Metal yüzeylerde dokunma gerilimi açısından da çıplak iletken risk oluşturmaktadır. İnsan sağlığı açısından da izoleli iletken kullanımını öneriyoruz. Burada yuvarlanan küre ve koruma açısı metodu tüm hesaplarıyla uygulanarak tasarım yapılmalıdır.

Genellikle ahşap kökenlim materyaller içeren deniz üzeri taşıtlar elektriğin ısı enerjisine dönüştüğü noktada yangın riski ile karşı karşıyadır. Elektriksel olarak da tüm donanım ve haberleşme sisteminin koruma altına alınması gerekmektedir.

Genellikle ahşap kökenli materyaller içeren deniz üzeri taşıtlar elektriğin ısı enerjisine dönüştüğü noktada yangın riski ile karşı karşıyadır. Elektriksel olarak da tüm donanım ve haberleşme sisteminin koruma altına alınması gerekmektedir.AG Parafudr Kullanımı

Olayın diğer boyutu ise yıldırım direk tekneye düşmese de elektriksel anlamda sisteme zarar verebilir. 2km açıklıkta bir noktada yıldırım darbesi düşmesi gemi donanımını yok edebilir. IEC 61643 standartı ışığında elektriksel sürekli gerilimler göz önünde bulundurularak DC-AC ayırtmaksızın enerji data ve koaksiyel hatlar ag parafudr sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. Burada telsiz haberleşme girişleri(BNC-N-F Konnektor), Dc zayıf akım sistemleri, motor çıkışları ag parafudr sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. Seçim gemi özelliklerine göre uzman mühendisler tarafından yapılabilir.

 

Kaynak:

 
Yorumlar (3)
DENİZCİ 4 yıl önce
Makaleniz için çok teşekkür ederim. Önemli bir konu bilgilendirmenizin denizciler için faydalı olacağını düşünüyorum kolay gelsin.
DENİZCİ 4 yıl önce
Ayrıca ben bu hususun gemi inşa sanayiinde yani gemi/tekne inşa eden tersane veya tekne imal yerlerinde dikkate alınıp alınmadığı bir gemi yapılırken yıldırımlara karşı tedbirin gemiyi inşa eden mi yoksa gemi sahibince mi alınması gerektiği konusunun mevzuatlara da girmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü önemli bir husus bu tedbirin geminin inşaası esnasında alınması ve onun bir mütemim cüz-i gibi olması gerekir. Ama hiç bir mevzuatta var mı bilemiyorum hayati bir konu M.Cem Ateş beyden ricam bu hususun mevzuatlaşmasına yönelik konuyu yetkili idareye taşımasıdır.
deep_blue 1 yıl önce
Yazınız önemli bir konuya işaret ediyor teşekkür ediyorum. Özellikle eklemek istediğim nokta Gemilerin limana giriş ve çıkışlarında izin veren kamu kurumlarınca düzenlenen teknik raporlarda elektrik/elektronik lisans yeterliliğine sahip denetimlerinde yapılması. Yıldırımdan korunma can ve mal güvenliği açısından çok önemli bir konu. İyi çalışmalar.
25
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü