banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

'X-Bow' tasarımıyla üretilecek ilk konteyner gemileri için harekete geçildi!

On yıllık müzakerelerin ardından Norveç merkezli EDGE Navigation, patentli X-BOW gövde tasarımını içeren yeni konteyner gemileri geliştirme ve inşa etme çalışmalarında ortak olarak Ulstein Design & Solutions AS'yi seçtiğini duyurdu.

GEMİ İNŞA 23.06.2021, 11:48 24.06.2021, 16:24 Halit Emre İbrahimoğlu
288
'X-Bow' tasarımıyla üretilecek ilk konteyner gemileri için harekete geçildi!

On yıllık müzakerelerin ardından, yenilenebilir enerjiye geçişi sağlamak için fosil yakıtlı olmayan ticari gemiler geliştirmeye odaklanan bir denizcilik girişimi olan Norveç merkezli EDGE Navigation, patentli X-BOW gövde tasarımını içeren yeni konteyner gemileri geliştirme ve inşa etme çalışmalarında ortak olarak Ulstein Design & Solutions AS'yi seçtiğini duyurdu.

Bu gelişmiş denizcilik teknolojisinin kullanımının, EDGE Navigation'ın net sıfır emisyon elde etme hedefinde kilit bir unsur olacağı belirtiliyor. Ulstein tarafından geliştirilen X-BOW tasarımı, dalgaların içinde sürtünmenin en aza indirildiği kesit açıları olan konik bir gemi tasarımı olarak biliniyor. Tasarımın aynı zamanda kötü hava koşullarında geminin daha dengeli kalmasını sağlayarak yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabileceği beliritiliyor.

Ulstein, X-BOW tasarımının bir dizi testten geçirilerek kullanılabilirliğinin halihazırda kanıtlandığını ve şimdiden X-Bow kullanan 100'den fazla geminin inşa edildiğini belirtiyor. EDGE Navigation'ın genel müdürü ve CEO'su Jakob Tolstrup-Møller; “Enerji verimliliği, enerji geçişinin gerçekleşmesi için kilit bir bileşen olacak.'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
30
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü