banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Uzaktan kumanda edilen römorkör dünyanın en işlek limanında test edildi!

Gemilerin otonom ve uzaktan kontrolünü geliştirme çabaları, teknolojinin kullanılabilirliğinin kanıtlandığı bir zeminde, işlek limanlara ve deniz yollarına daha fazla odaklanılarak genişletilirken, Keppel Offshore & Marine'in Singapur tersanesi ile çalışan teknoloji şirketi ABB Singapur'da uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir römorkör test etti.

GEMİ İNŞA 22.06.2021, 10:43 22.06.2021, 18:40 Halit Emre İbrahimoğlu
197
Uzaktan kumanda edilen römorkör dünyanın en işlek limanında test edildi!

Yakın zamanda, Keppel Offshore & Marine'in Singapur tersanesi ile çalışan teknoloji şirketi ABB, Singapur'da uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir römorkörü test etti. Şirketlere göre dünyanın en işlek limanlarından biri olan Singapur, teknolojinin kullanılabilirliğinin kanıtlanması için seçilebilecek en zorlu sahalardan biriydi.

Römorkörün limanda uzaktan kontrol edildiği test, Denizcilik ve Liman Başkanlığı'nın Denizcilik İnovasyon Laboratuvarı'ndaki bir trafik kontrol merkezinden gerçekleştirildi. Şirketler, Singapur'da bir römorkörün joystick ile uzaktan kumanda edildiği testte, dijital çözümler yardımıyla çekme/itme operasyonlarının artan güvenlik ve verimliliğini temsil ettiğini vurguladı.

ABB Marine & Ports Ceo'su Juha Koskela, "Keppel ile yakın işbirliği içinde otonom denizciliğe yönelik önemli bir adım attığımız için gururluyuz. Bu teknolojinin amacı, kritik dönemlerde ve yoğun zamanlarda deniz operasyonlarının genel güvenliğini ve verimliliğini artırmaktır. yapılan bu test ile ayrıca, otonom uzaktan kumanda teknolojisinin diğer gemi türlerine de uygulanabileceğini doğrulanmış oldu.'' ifadelerini kullandı.

ABB'nin ve Keppel O & M'nin uzaktan kontrol teknoloji çözümleri, Maju 510 isimli 32 metre uzunluğundaki bir römorkörde uygulandı. ABB Ability Marine Pilot Vision ile donatılan römorköre kurulan sistemin, manevra ve kontrol için gerekli akıllı komutları gerçekleştirirken herhangi bir hatanın önlenmesi üzere dijital farkındalık yaratan sensörlere sahip olduğu belirtiliyor. 2021 yılı sonunda yapılması planlanan projenin ikinci aşamasında ise geminin bir çarpışmayı önlemesi için otonom kaçınma manevraları gerçekleştirmesi bekleniyor.

Aynı zamanda uzaktan kontrol sisteminin, rutin görevler icra edilirken gemideki mürettebata dinlenme fırsatı da sağlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
31
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü