banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Sanmar'dan bir ilk, buz kırıcı römorkörlerinden ilkini teslim etti!

Sanmar, kuzey Baltık Denizi'nin zorlu doğa koşullarında tüm yıl boyunca çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış eşsiz, yüksek performanslı iki römorkörden ilkini Finlandiya merkezli operatör Alfons Håkans'a teslim etti.

GEMİ İNŞA 29.04.2021, 15:41 30.04.2021, 10:02 Halit Emre İbrahimoğlu
85
Sanmar'dan bir ilk, buz kırıcı römorkörlerinden ilkini teslim etti!

Sanmar, kuzey Baltık Denizi'nin zorlu doğa koşullarında tüm yıl boyunca çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış eşsiz, yüksek performanslı iki römorkörden ilkini Finlandiya merkezli operatör Alfons Håkans'a teslim etti.

Selene ismini aldı!

Yeni sahibi tarafından Selene adını alan, Robert Allan Ltd tarafından tasarlanan ve sınıfında bir ilk olan TundRA 3200 tipi römorkörün, inşasının her aşamasında tasarımcı, operatör ve Sanmar Tersaneleri arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucu olduğu vurgulandı.

31.5 metre boya, 12 metre genişliğe ve 5.6 metre drafta sahip olan Selene isimli buz kırıcı römorkörün, her biri Kongsberg US 255 CP Z tahrik sistemini çalıştıran iki Caterpillar 3516C ana motorla çalıştırıldığı ve 65 tonu aşan bir çeki kuvvetine sahip olduğu teknik detaylar arasında yerini alıyor. Geminin elektrik ihtiyacı ise, her biri 118 kW'lık iki Caterpillar C7.1 jeneratör seti ile karşılanmakta.

Römorkörün, açık suda iyi deniz tutuşu ve nispeten yüksek serbest seyir hızını  performansıyla birleştiren benzersiz dengeli bir tasarıma ve aynı zamanda etkili bir buz kırma kabiliyetine sahip olduğu belirtilmekte.

Kurtarmadan buz kırmaya çok sayıda farklı görevi yerine getiriyor!

13 deniz mili hıza ulaşabilen ve 121m3 akaryakıt kapasitesine sahip olan römorkör, , gemi destek, buz kırma ve açık denizde çekme/itme, kurtarma, petrol sızıntısına müdahale ve güvertede 20ft konteynere kadar küçük kargo taşımacılığı dahil olmak üzere çok sayıda farklı görevi yerine getirebilmekte.

Römorkörün gövdesinin, buz kırma operasyonları sırasında güvenliği sağlamak ve yapısal hasarı önlemek üzere düzenlenen Ice Class 1A (buz sınıfı 1A) gereksinimlerinin epey üzerinde olmakla birlikte buz kırma operasyonları için tasarlandığı belirtiliyor.

Standart portföyüne Buz Sınıfı römorkörleri de ekledi!

Sanmar, çekişmeli bir uluslararası ihale sürecinin ardından römorkörleri Türkiye'deki Altınova Tersanesi'nde inşa etmek üzere sözleşme imzaladı. Bu sözleşmeyle birlikte Sanmar bir ilk daha gerçekleştirerek özel yapım ağır buz kırıcı römorkörler inşa etmeye başlamış oldu. Yapılan açıklamalara göre Sanmar'ın standart portföyünde artık Buz Sınıfı römorkörler de eklendi.

''Römorkör yelpazemizin genişlemesine şahit oluyoruz!''

Sanmar Denizcilik İşletme Müdürü Cem Seven; ''Bu, dünya lideri tesislerimizden müşterilerimize sunduğumuz modern, teknolojik açıdan gelişmiş römorkör yelpazesinin genişlemesine şahit olan bizler için önemli bir sözleşmeydi. Ayrıca, prestijli ve karmaşık römorkör inşa projelerini rekabetçi bir fiyata yürütmek için gerekli becerilere, işçilik kalitesine ve gelişmiş uygulamalara sahip olduğumuzun bir göstergesidir." ifadelerini kullandı.

İnşa süreci sorunsuz bir şekilde tamamlandı!

Alfons Håkans'ın Genel Müdürü Joakim Håkans; “Sanmar'a sipariş verdiğimizde dünya çok farklı bir yerdi. Bununla birlikte, pandeminin tüm zorluklarına ve beklenmedik gecikmelerine rağmen, inşa süreci sorunsuz bir şekilde tamamlandı. İki römorkörden ilkinin, İstanbul'dan Estonya'nın Muuga kentine 3 hafta süren aralıksız ve sorunsuz seyri başlı başına oldukça etkileyici bir kalite kanıtı oldu. Bu vesile ile Sanmar'ın proje ekibine ve zorlu bu süreçte yer alan herkese teşekkür etmek istiyorum.'' ifadelerini kullandı.

Selene isimli buz kırıcı römorkörün, Bureau Veritas ✠ Hull, ✠ Mach, Escort Tug, ✠ AVM-DPS, ✠ AUT-UMS, Baltic Service, Ice Class 1A, INWATERSURVEY, Green Passport-EU tarafından klaslandığı belirtildi.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
12
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü