banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Noyan Altuğ: “Entellektüel sermayemiz yüksek”

UZMAR Denizcilik’in SAAM Towage için inşa ettiği iki römorkör bugün düzenlenen törenle teslim edildi ve yeni görev yerleri olan Salvador’a doğru yola çıktı

GEMİ İNŞA 13.03.2021, 11:25 13.03.2021, 11:43 Nermin İstikbal
302

UZMAR Denizcilik’in SAAM Towage için inşa ettiği iki römorkör bugün düzenlenen törenle teslim edildi ve yeni görev yerleri olan Salvador’a doğru yola çıktı.

SAAM Acaxual ve SAAM Centzunat römorkörlerinin teslimi için düzenlenen törende UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Altuğ ile SAAM Towage Teknik Müdürü Pablo Cáceres hazır bulundu. Römorkörler, Energía del Pacífico’nun (EDP) Salvador’da geliştirmekte olduğu LNG projesinde görev alacak.

Römorkörlerin Pasifik’te görev yapacak şekilde inşa edildiğini belirten Pablo Cáceres; yüksek kalite, yüksek verim ve teslim tarihlerinde olan hassasiyetinden dolayı UZMAR ile çalışmayı tercih ettiklerinin altını çizdi.

“UZMAR ekibimizin bir parçası oldu”

UZMAR ile artık bir partner olduklarını belirten Cáceres, “Yakın zamanda UZMAR ile dünyanın ilk MO TIER 3 römorkörü olan Tsimshian Warrior’u yaptık ve Kanada’da kullanmaya başladık. Gelecekte de iş yapacağız: UZMAR ekibimizin bir parçası haline geldi. Tersane yönetiminin kontrata uyum sağlaması ve tabiki üretimdeki arkadaşların destekleyici ve yüksek verimli çalışmaları çok önemliydi. Tersane yönetiminin kontrata uyum sağlaması ve tabiki üretimdeki arkadaşların destekleyici ve yüksek verimli çalışmaları kararımızı etkiledi” dedi.

“Entellektüel sermayemiz yüksek”

UZMAR’ın çok eski bir firma olduğunu söyleyen UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Altuğ ise, “Bizim esas gücümüz üretim kapasitemiz. Türkiye’nin ilk pilotaj firmamız olmamız. Değerli kılavuz kaptanlarımızın, kaptanlarımızın tecrübesini üretim yansıtmamız.” dedi. Gemi inşa tarafında müşterilerinin tekrar sipariş vermelerinin memnuniyet açısından çok önemli olduğunu belirten Altuğ, Müşterimlerimizin bizi seçmesinin en önemli nedeni mühendisliğimiz. Burada müşterilerimize entellektüel sermaye sunuyoruz. Yüksek mühendislik sunduğumuz için bize geliyorlar. Verimimiz ve kalite geliyorlar” diye konuştu.

“Pandemiye rağmen yatırım yaptık”

Altuğ şunları söyledi :

“Gemi inşa sanayi zaman zaman hızlanıyor zaman zaman da sistem yavaşlıyor. Bu tersanelerin belli konularda markalaşmasının önüne geçiyor. Önemli olan mühendislik ve markalaşmayı öne çıkarmak. UZMAR kendi yazılımların uygulayan bir firmadır. Filo yönetimi de sunuyoruz. Böylece müşterilerimiz 10 sene sonra bile bir şey danışmak istese anında cevap verebiliyoruz”

“Pandemi döneminde dahi yatırımlarımızı artırdık. Tersanemize ve eğitime yatırım yaptık. Boya holü sayısını beşe çıkardık. Yeni hangarlarımız 24 metre yükseklikte ve büyük bloklara uygun. 250 tonluk blokları kaldırabiliyoruz. Bu da daha büyük gemileri yapmamız sağlayacak. Şu anda UZMAR’da bin 400 kişi olarak çalışıyoruz. Yan sanayi ile 10 bin kişinin ekmek yediği bir işletmeyiz”

“Liman kazançlarımızın büyük çoğunluğunu üretime ve yatırıma döndürüyoruz, denizci gençlerimizin eğitimine aktarıyoruz. Bizi geliştirecek, büyütecek olan şey budur. Gençlerimizin en modern eğitimleri almaları gerekiyor”

“İyi uyum sağlayan bir ekibiz”

Proje Yöneticisi Arzu Toprak ise çok iyi uyum sağlayan bir ekip olduklarını ve pandemi döneminde dahil teslimleri tam zamanında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toprak, römorkörlerin teknik özelliklerini ise şöyle anlattı :

“ASD RAstar 3200W römorkörlerimiz 32 metre boyunda ve 80 ton çekme gücüne sahip. 3,5 knot hıza ulaşan römorkörlerimizde Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) analizi, operasyonlarında en üst düzeyde sevk ve idare ile fren kuvvetine sahip olmaları için Robert Allan Ltd. tarafından titizlikle yapıldı”

Kaynak: Denizcilik dergisi

Video link: Seanews.com.tr

Yorumlar (1)
Kapt.Cengiz sözdemir 1 yıl önce
Belki bazı deniz araçlarında risk göze alınabildiği ölçüde LNG yakıtı kullanılmaya heves edilmesi sadece bir trend olarak kalacaktır bunu hep birlikte göreceğiz.Bir liman romorköründe hele bir de tanker terminaline hizmet veren bir römorkörde Etilen bileşiklerinin kullanılması kabul edilemez bir gerçektir kanaatindeyim.kolay gelsin.
26
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü