banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

MİLGEM korveti Karaçi'de kızağa kondu!

Türkiye tarafından Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın katıldığı törenle kızağa konuldu. Akar, Türkiye ve Pakistan'ın her alanda yakın iş birliği içerisinde hareket ettiğini söyledi. Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zübeyde Celal Han da, MİLGEM korvetlerinin Pakistan-Türkiye dostluğunun bir sembolü olarak hatırlanacağını ifade etti.

GEMİ İNŞA 26.10.2020, 11:37 28.10.2020, 13:43 Halit Emre İbrahimoğlu
1172
MİLGEM korveti Karaçi'de kızağa kondu!

Ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT’ın yaptığı Pakistan’a ihraç edilen 4 adet MİLGEM Korvet Gemi Projesi planlandığı şekilde devam ediyor.

Yerli savunma sanayinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan proje kapsamında MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü için Karaçi Tersanesi’nde kızağa konma töreni düzenlendi.

Tersane Komutanı’nın projeye ilişkin bilgi verdiği törende konuşan Bakan Akar, Pakistan Silahlı Kuvvetleri için inşa edilen MİLGEM korvet projesinin bir aşamasının daha hayata geçirildiği bugün de dost ve kardeş Pakistan’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Her alanda yakın iş birliği içerisinde hareket eden Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin, mükemmel ve örnek bir seviyede olduğunu dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Pakistan halkının Millî Mücadelemiz sırasında bizlere verdiği destek gönlümüzde ve zihinlerimizde silinmez bir yer edinmiştir.  Türk milletini yalnız bırakmayan, kederde ve kıvançta daima bir ve beraber olduğumuz Pakistanlı kardeşlerimizin fedakârlıklarını asla unutmayacağız.  Bugün de aynı şekilde Azerbaycan Türkünün yanında olduğunuzu görmek, bizler için çok anlamlı ve kıymetlidir. Türkiye de Pakistan’ın haklı davası Keşmir konusunda her zaman Pakistanlı kardeşlerinin yanında oldu, bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir.”

“Ülkelerimiz adına büyük bir kazanım”

Tüm yaşananların İslam coğrafyasının güçlü, bir ve beraber olmaya ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bakan Akar,  güçlü savunma sanayine, etkin ve caydırıcı bir orduya sahip olunmasının önemine değindi.

Bakan Akar, Türk savunma sanayi şirketlerinin uluslararası pazarda adından sıkça söz ettirdiğini, dünyanın önde gelen ilk 100 savunma kuruluşu arasında 7 Türk firmasının yer aldığını belirterek, “Tasarımdan üretime savunma sanayiimizin elde ettiği tecrübeyi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşmak, ülkelerimiz adına büyük ve önemli bir kazanım olacaktır” dedi.

Yerli ve millî savunma sanayi ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine üstün bir hareket kabiliyeti kazandırdığını ifade eden Bakan Akar, son teknoloji ürünü MİLGEM gemilerinin de aynı şekilde Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacağına yönelik değerlendirmesini ifade etti.

Böyle büyük bir projenin, Koronavirüs salgınının tüm olumsuz etkilerine rağmen “en düşük maliyet”, “en yüksek kalite” ve “en kısa zaman” prensibiyle planlanan zamanda gerçekleştirilmesinin, ortak proje yönetim kabiliyeti, iş disiplini ve kararlılığı göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Bakan Akar, “Gemilerimizin dost ve kardeş Pakistan halkına, Pakistan Silahlı Kuvvetlerine bir kez daha hayırlı uğurlu olmasını, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmesini diliyorum” dedi. Bakan Akar, sözlerini Pakistanlı denizcilere yönelik “Denizleriniz sakin, pruvanız neta; yolunuz bahtınız açık olsun” ifadeleriyle tamamladı.

Törene Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün de katıldı.

Yorumlar (0)
24
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü