banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Cemre’den DEME’ye ilk SOV gemisi

Cemre Tersanesi, Belçikalı DEME için Rüzgar Türbini Destek Gemisi'ne Keel Laying töreni düzenlendi.

GEMİ İNŞA 18.12.2019, 18:04 Nermin İstikbal
380
Cemre’den DEME’ye ilk SOV gemisi

Cemre’den DEME’ye ilk SOV gemisi

DEME’nin Açık Deniz Rüzgâr Türbini Desteği için inşa edilen edilen ilk Servis Operasyon Gemisi’ne Keel Laying Töreni düzenlendi.

SOV ( servis hizmet deniz aracı ) olarak hizmet verecek olan gemi, Belçikalı DEME için inşa edilen ilk servis operasyon gemisi olacak. Gemi çift kabuklu özel tasarımı sayesinde zorlu okyanus koşullarında dahi stabilitesini koruyabiliyor.

Tasarımı Hollanda menşeili Vuyk Design Engineering firması tarafından gerçekleştirilen geminin inşası Cemre Tersanesi'nde geçekleştiriliyor. Bu inovatif gemi, rüzgâr türbini teknisyenlerinin en zorlu deniz koşullarında bile güvenlik seviyelerini ve çalışabilirliklerini artırmayı hedefliyor.

Omurga koyma (Keel Laying) merasimi 13 Aralık 2019 Cuma günü Cemre II’de gerçekleşti. SWATH (Small Waterplane Area Twin Hull)tipinde dizayn edilen SOV, rüzgâr türbinlerine yaklaşırken dalga etkisini tek gövdeli tasarımlara göre minimum düzeyde hissettirecek şekilde tasarlandı.

Geminin özellikleri

60 m uzunluğundaki SOV, teknisyenlerin rüzgâr türbinlerine güvenli bir şekilde transferlerini sağlamak amacıyla daughter craft ve hareket sönümleyici personel transfer iskelesiyle (Offshore Gangway) donatılılıyor.Bu da çalışabilirliğini ve lojistik düzeyini arttırmaktadır. Gemi aynı zamanda 24 teknisyene ve mürettebata ev rahatlığı sağlayacak en yeni konfor standartlarına göre dizayn edilen geminin tasarımında çevre bilinci ön planda tutulmuş, bunun için de diğer önemli özelliklerinin yanı sıra gemi heat recovery sistemine ve Clean Design notasyonuna sahip.

Sahip olduğu DP2 teknolojisiyle gemi kendi pozisyonunu en zorlu deniz koşullarında bile sabitleyebiliyor, buna rağmen klasik tek gövdeli SOV’lara kıyasla daha düşük yakıt tüketimi gerçekleştiriyor.

İlk kez DP2 sertifikası

Gemi, bir SOV aracı olarak da dünyada ilk kez DP2 (dynamic positioning 2) sertifikasına sahip, 2.5 m'ye varan dalga boyutlarında dahi mürettebatın rüzgâr türbinlerine güvenli bir şekilde geçişini sağlıyor.

Cemre Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülcek projeden şu şekilde bahsediyor: “Bu proje, Açık Deniz Rüzgâr Çiftliği Endüstrisi’nde sektörün uzun vadedeki doğa dostu gelecek planları için bir mihenk taşıdır. Açıkça görülüyor ki, dizayn ve verimlilik yönünden geminin iki gövdeli tasarımı kendi türünün ilk örneği. DP2 ve hareket sönümleyici personel transfer iskelesi ile SWATH tipi SOV NB72 Offshore Rüzgâr Sektörünün geleceğinde öncü bir rol oynayacaktır…”

İş Birim Direktörü, Michael Glavind ise “Biz bu geminin iki gövdeli dizaynı, hareket sönümleyici personel transfer iskelesi ve DP sistemiyle cazip bir kombinasyona sahip olduğuna ve tek gövdeli tasarımlara nazaran rüzgâr çiftliği desteğinde aynı çalışabilirliği sağlayıp maliyeti düşüreceğine de inanıyoruz. Filomuza katılan bu ilk SOV ile kapasitemizi kurulumdan desteğe komple bir Açık Deniz Rüzgâr Endüstrisi hizmeti düzeyine getirebileceğiz.” dedi.

CEMRE

Cemre Shipyard modern tesisleri ile Türkiye’deki öncü yeni inşa tersanelerinden biridir. Çeşitliliğin önemini göz önünde bulunduran Cemre Shipyard balıkçı, offshore ve yolcu gemisi gibi farklı tipte gemiler inşa edebilme kabiliyetine sahiptir. Bu son derece teknolojik, çevre dostu ve inovatif projeler esneklik ve yoğun ilgi gerektirmektedir; bunun yanında özel üretim projeler Cemre’nin başarısındaki belirleyici faktörlerdendir. Cemre Shipyard’da her yıl 8 ila 12 adet gemi inşasını sağlayan 3 adet kızak mevcuttur. Cemre’de yatırımlar durmaksızın devam etmektedir. Kuruluşundan bu yana Cemre Shipyard bünyesinde inşa edilen gemilerin tümü ihraç edilmiş ve Avrupalı müşterilere teslim edilmiştir. Cemre’ye referans olan başlıca ülkeler Norveç, İzlanda, Birleşik Krallık, Fransa, İrlanda, Belçika, Danimarka olarak sıralanabilir. Cemre Shipyard Türkiye’nin en çok ihracat yapan firmaları listesinde 2008 den beri yerini iyileştirerek korumaktadır. Bu sorumlulukla sürdürülebilir bir organizasyon için Cemre daha da sıkı çalışmaya devam etmektedir.

DEME

DEME;tarama, gemi mühendisliği ve doğa dostu çözümler gibi son derece uzmanlık gerektiren alanlarda dünya lideri konumundadır. Firma kökeni 140 yıllık mühendislik tecrübesine dayanmaktadır ve tarihi boyunca inovasyon ve yeni teknolojide çığır açmış ve öncü bir tutum izlemiştir. DEME faaliyetlerine dip tarama işi ile başlamış olmasına rağmen portfolyosu yıllar içinde deniz dolgusu, offshore enerji sektörü için çözümler, deniz altı teknik çözümler ve çevre çözümleri şeklinde önemli derecede çeşitlenmiştir.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü