banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Cemre Sipariş Listesine Bir İlk Daha Eklendi

GEMİ İNŞA 30.04.2022, 15:38 30.04.2022, 16:03 Nermin İstikbal
130
Cemre Sipariş Listesine Bir İlk Daha Eklendi

Cemre Sipariş Listesine Bir İlk Daha Eklendi

Cemre Tersanesi, Danimarka menşeili Esvagt’ın çevre dostu yakıtla çalışabilen dünyanın ilk rüzgar türbini destek gemisi ihalesini kazandı.

Geminin tasarımı Norveçli tasarım şirketi HAV Design tarafından Esvagt iş birliği ile geliştirildi. Gemi, Cemre'nin Esvagt için inşa edeceği üçüncü anahtar teslim proje olma özelliğini taşıyor.Bu öncü proje, açık deniz rüzgar hizmetinin rotasını değiştireceği ve piyasanın karbon nötr ve çevre dostu çözümlere ulaşması yolunda destek vereceği belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre yeni servis operasyon gemisi, gücünü bünyesinde bulunan bataryalardan ve çift yakıt teknolojisine sahip saf metanol makinelerinden alacak.

Ayrıca gemi rüzgâr enerjisinden ve biyojenik karbondan üretilen yenilenebilir e-metanol ile seyir yapabilme kabiliyetine sahip, bu da yıllık olarakCO2 emisyonlarında yaklaşık 4.500 ton azalmaya yol açacak.

Bu sistemler, geminin sevk, konumlandırma ve ana operasyonları için gerekli gücü sağlarken, karbon nötr olarak hareket edecek ve operasyonlarda yeni bir “yeşil gemi” trendi yaratmayı mümkün kılacak.

93 metre uzunluğundaki bu yenilikçi gemi, DNV klaslama kurallarına göre inşa edilecek ve Danimarka bayrağı altında seyrini gerçekleştirecek. SOV, Birleşik Krallık'ın Kuzey Denizi'ndeki Yorkshire kıyılarında yer alan dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr çiftliği Hornsea 2'ye hizmet verecek. Son teknoloji ürünü ESVAGT SOV, gemideki toplamda 124 kişilik mürettebata ve teknisyenlere yüksek konfor standartlarıyla donatılacak ve ayrıca bünyesinde fitness salonu, oyun odası, sinema salonu gibi eğlence etkinlikleri ve bireysel konaklama için alan sağlayacak.

Gemide çalışabilirliği ve verimi artırmak hedeflenmiş ve böylece gemiye teknisyenlerin Rüzgâr türbinlerine güvenli bir şekilde geçişini sağlayacak hareket sönümleyici sistemli bir platform, transfer botları ve ayrıca ağır yedek parçaları kaldırmak içinde bir vinç yerleştirildi. Ayrıca, SOV kıyıdan transferi ve hızlı ve kolay erişimi mümkün kılacak bir helikopter güvertesi ile donatılacak.

Cemre Tersanesi İş Geliştirme Müdürü Burak Mursaloğlu “Bu başarı, Cemre’nin bir başka kilometre taşı olma imzasını taşıyor. Önceki 'ilklerden' edindiği tecrübeyle Cemre Tersanesi’nin bu çevreci ve yenilikçi gemiyi tamamlandığında sektöre başarıyla teslim edeceğine inanıyoruz” dedi.

Cemre Tersanesinin, geleceğe ait bu rüzgâr türbini destek gemisinin inşasını hak kazanan firma olarak gemi inşa pazarında ileriye doğru zorlu bir adım daha attığı ve HAV Design ve ESVAGT ile birlikte böyle yenilikçi ve öncü projeyi gerçekleştirmeyi heyecanla beklediği bildirildi.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
10
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Günün Karikatürü Tümü