banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

 Alman Askeri Gemi Üreticileri Birleşmeyi Kabul Etti!

Alman hükümeti ve önde gelen Alman askeri gemi üreticileri arasındaki uzun görüşmelerden sonra, iki tersane (Lürssen ve Alman Deniz Kuvvetleri Kiel (GNYK)) askeri  gemi inşa faaliyetlerini ortak bir girişim ile birleştirmeyi kabul etti.

GEMİ İNŞA 16.05.2020, 17:58 16.05.2020, 18:16 Halit Emre İbrahimoğlu
 Alman Askeri Gemi Üreticileri Birleşmeyi Kabul Etti!

Lürssen, Hollandalı gemi yapımcısı Damen'in sözleşmesiyle Almanya'nın gelecekteki MKS 180 fırkateyn sınıfını inşa edecek. MKS 180 tedarik projesi, Almanya'da tartışmalı bir konu. Şöyle ki;, bu sözleşme, Alman olmayan bir şirketle yakın zamanda yapılan ilk askeri gemi inşa sözleşmesidir. GNYK, karara itiraz etmek için derhal Alman savunma satın alma ajansı BAAINBw'ye resmi bir şikâyette bulundu, ardından davayı kazanma olasılığını arttırmak amacıyla davayı genişletmek için Bonn’daki federal Kamu İhale Odası’na başvurdu.

Geçen ay, Alman radyo ağı NDR, hükümetin bir konsolidasyon planı oluşturmak için sözleşmenin yerli rakipleri (Thyssenkrupp Marine Systems, GNYK ve Lürssen) arasında görüşmeler yaptığını bildirdi. İtalya ve Fransa'nın her birinde, gemi yapımında lider tek bir "ulusal şampiyon" var (Fincantieri ve Donanma Grubu gibi) ancak Almanya'da sektör parçalanmış olduğu için güç tek elde toplanmıyordu. Görüşmeler, Alman deniz gemi üreticilerinin küresel bir pazarda rekabet etmesine yardımcı olacak ortaklıklar kurmayı amaçlıyordu.

Birleşen iki Alman Donanma Tersaneleri Kiel ve Lürssen’in ortaklığından çıkan sonuç, GNYK'nın Damen'e yapılan ihale ile ilgili anlaşmazlığını çözdü. Cuma günü, GNYK protestolarını resmen geri çekti.

Abu Dhabi merkezli GNYK Privinvest Holding CEO'su İskandar Safa. ‘’Yerli oyuncular güçlerini birleştirirse müşterilerimize daha iyi hizmet verilebilir."dedi.

‘’Damen de onayını verdi. Damen yaptığı açıklamada, "Alman denizcilik endüstrisinin Bremer Lürssen Grubu liderliğindeki konsolidasyonundan memnunuz." dedi.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102