banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Yat bakım onarım firmalarına vergi muafiyeti

Antalya Serbest Bölgesi'nde yat bakım onarım firmalarına yabancı bayraklı yatlarda bakım ve onarım yapmaları halinde vergi muafiyeti getirildiği ve uygulamaya konulduğu belirtildi.

GEMİ İNŞA 22.03.2018, 10:08 22.03.2018, 10:15 Nermin İstikbal
Yat bakım onarım firmalarına vergi muafiyeti

Yat bakım onarım firmalarına vergi muafiyeti

Antalya Serbest Bölgesi'nde yat bakım onarım firmalarına yabancı bayraklı yatlarda bakım ve onarım yapmaları halinde vergi muafiyeti getirildiği ve uygulamaya konulduğu belirtildi.

ANTALYA- (22.03.2018) - Antalya Serbest Bölgesi İş Adamları Derneği (ASBİAD) Başkanı Emre Şandan, hem üretici hem de işletici firma olarak bir ahenk içinde Serbest Bölgeyi birlikte karşılıklı anlayış içinde işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

ASBİAD Başkanı ve Sarp Yat Tersane Müdürü Emre Şandan'ın ev sahipliğinde düzenlenen üye tanıtım toplantısına Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı İnanç Kendiroğlu, Antalya Liman Başkanı Erdoğan Bayram, Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ragibe Coşgun,  Antalya Serbest Bölge Müdürü Ramazan Talat Güçsav, ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses ile Gemi Mühendisleri Odası Genel Başkan Yardımcısı İlker Civelek ve firma temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesi geçen ay hayatını kaybeden ASBİAD Kurucularından ve Wagner Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünsal için saygı duruşunda bulunuldu. Ahmet Ünsal'ın kendi şirketi ve ASBİAD kuruluşu hakkında bilgi verildi.

ASBİAD Başkanı Emre Şandan, Antalya Serbest Bölgesi'nin her geçen yıl daha da büyüyen bir değerolduğunu ve işlerinin zor olduğunu söyledi. Sandan, ''Serbest Bölge büyüyen bir değer. Burayı ahenk içinde yönetmek gerekiyor. 5-10 yıllık gelecekte Antalya ve ülke ekonomisine önemli katkı yapacak. Sıkışan bir alanda kalındı ama Antalya Serbest Bölgesi gelişecek'' dedi.

Bazı firmaların dünya ekonomisindeki kriz nedeniyle kapandığını bunların yerine de yenilerinin açıldığını ifade eden Emre Sandan, hem üyelerinin hem de çalışanlar için çeşitli sektörlerdeki hizmetlerden dolayı indirimler aldıklarını anlattı. Sandan, şöyle devam etti.

'' Antalya'da ticari faaliyette bulunan hastaneler, okullar, kreşler ve spor salonları işletmeci firmalarla görüşerek hem 41 üyemiz hem de bu üye firmalarda çalışan 3 bin 800 personel için verilecek hizmetlerde önemli miktarlarda indirimler aldık.''

Türkiye Serbest Bölgeler Dernekler Platformu'nun çalışmaları hakkında da bilgi veren Sandan, geçen haftalarda ASBİAD ve Sarp Yat Tersanesi ev sahipliğinde Dernekler platformu toplantısı gerçekleştirdiklerini ve Serbest Bölgelerdeki sorunları tartıştıklarını belirtti.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında, belediye başkanları ile kanaat önderlerinin de yer aldığı  Antalya Ekonomisi İstişare Kurulu'nda Antalya ekonomisi hakkındaki gelişmeleri ele aldıklarını ve tartıştıklarını söyledi.

YAT BAKIM ONARIM FİRMALARINA VERGİ MUAFİYETİ

Antalya Serbest Bölge İşleticisi Anonim Şirketi (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, 30 Aralık 2016 tarihi itibariyle Serbest Bölgenin sözleşmesinin 19 yıl daha uzatıldığını anımsattı. Geçen yıl 94 firmanın faaliyette bulunduğunu ve 722 milyon dolar ticaret hacmine ulaştıklarını  anlatan Gürses,  yatırımcı kuruluş statüsüne kavuştuklarını kaydetti. 2018 yılında Serbest Bölgesinde büyük boy teknelerin denize indirilmesi ve karaya çekilmesi, Serbest Bölge Limanı kapasitesinin artırılması ve yat sektörüne destek olmak  amacıyla yeni yatırımlar planladıklarını ifade eden Zeki Gürses, şöyle devam etti.                                                                                              

''İşletici firma olarak Antalya Serbest Bölgesinin ihtiyaçlarını belirledik ve yeni yatırım programı hazırladık. Antalya Serbest Bölgesi Yat ihtisas bölgesi haline geldi. Yat atma ve çekme kapasitesini geliştirmek, mevcut sistemi iyileştirmek ve Serbest Bölge Limanını daha iyi kullanmak istiyoruz. Hem rıhtımın kapasite kullanımını hem de genişleme sürecini yöneteceğiz.  Bir firmamız bu konuda ilk çalışmaları başlattı. Bir çok firmamız bu konuda bilgi sahibi değil. Yat bakım onarım firmalarımızı bu konuda bilgilendiriyoruz.''

SERBEST BÖLGE GENİŞLEYECEK

ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, Antalya Serbest Bölgesinin Türkiye'de kurulan ilk bölgelerden biri olduğunu, bölgenin şu an için dar bir alanda kaldığını kaydetti. Antalya Serbest Bölgesinin genişletilmesi için çalışmalar başlattıklarını ve önümüzdeki 3-4 ay içinde sorunun çözümleneceğini vurgulayan Gürses, itfaiye aracı aldıklarını, Serbest Bölge için Ortak Sağlık ve İş Güvenliği hizmetleri şirketi kuracaklarını, elektrik nakil hatları ve ring hatlarının iyileştirileceğini, trafoların iyileştirileceğini, yemek üretimi ve kafeterya yapılacağını sözlerine ekledi.

Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ragibe Coşgun da her zaman Serbest Bölge firmalarının yanında olduklarını, gümrük mevzuatları konusunda yaşanan sıkıntıların bildirilmesi halinde yardımcı olacaklarını  söyledi.

Toplantıda ASBİAD'a yeni üye olan firma temsilcilerine ASBİAD rozeti de takıldı.

Fikri Cinokur / Antalya

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü