banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Tuzla'da Ölümlerin Nedeni: Kar Hırsı

Devlet Denetleme Kurulu tersane sektörü üzerine hazırladığı raporda 2000-2008 arasındaki 62 işçi ölümünün tamamının önlenebilir olduğunu söyledi.

GEMİ İNŞA 12.06.2009, 07:46
Tuzla'da Ölümlerin Nedeni: Kar Hırsı
Devlet: Kâr Hırsı Dizginlenebilseydi, Tuzla'da Ölümler Önlenebilirdi
 
Devlet Denetleme Kurulu tersane sektörü üzerine hazırladığı raporda 2000-2008 arasındaki 62 işçi ölümünün tamamının önlenebilir olduğunu söyledi.
 
Sendikaların önü açılmalı, kamu politika oluşturmalı, denetlemeli, düzenlemeli.

Tersane sektörünün hızlı bir büyüme yaşadığını belirten Devlet Denetleme Kurulu, bu yüzden ölümlerle gündeme gelen sektörde iş ve işçi güvenliği sorunlarının daha da artacağını öngörerek acilen çözüm bulunmasını önerdi.
 
"Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde, 2000 - 2008 yılları arasında toplam 56 ölümlü iş kazası meydana gelmiş ve 62 işçi hayatını kaybetmiştir. Bölgede ölümlü iş kazası sayısı, iş hacmindeki artışa paralel olarak 2000 yılında 4 iken 2007 yılında 10, 2008 yılında ise 11’e ulaşmıştır. Bu kazaların nedenleri, sırasıyla yüksekten düşme, elektrik çarpması, malzeme çarpması/düşmesi, sıkışma, patlama ve diğer hususlar olarak tespit edilmiştir. Söz konusu kazaların/nedenlerin tamamı önlenebilir/giderilebilir niteliktedir."
 
Örgütlenmenin önü açılmalı 
 
26 Kasım'da açıklanan 522 sayfalık raporu hazırlayan müfettişler, sendikalaşma için uygun koşulların yaratılmasını istedi. Ayrıca taşeron sisteminin denetlenebilir bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.
 
Bu konuda kapsamlı bir rapor hazırlayan kurul, işçi güvenliği için denetim ve uygulama sistemleri ve politikaları geliştirilmesi; yasal değişiklikler yapılması ve bu alana kaynak aktarılması gerektiğini söyledi.
 
İş kazalarının şeffaf biçimde kayda alınması ve incelenmesi gerektiğini söyleyen müfettişler, buna göre önlem alınmasını istedi. 7,5 saatlik iş günün uygulanmadığını işçileri sosyal haklarının ve çalışma koşullarının yetersiz olduğunu vurguladı.
 
Denetimsiz büyüme: Kamunun kusuru

2002-2007 arasında dünya ticaret hacminin artmasıyla koşut olarak deniz ticareti hacminin de arttığını belirten rapor, bu dönemde ucuz emek ve sipariş üzerine imalat yapabilme kapasitesi sayesinde Türkiye'nin de pazardan pay aldığını vurguladı.
Rapor, gemi yatırımlarının finansal yatırımlara oranla yüzde 75 daha karlı olduğunu da ekledi.
Bu gelişme döneminde kamu kurumlarının ve hükümetin bir politika oluşturmadığını, dolayısıyla süreci denetleyemediğini belirten müfettişler sektörün kendi yapılanmasını pazar güçlerine göre oluşturduğunu, sorunların da buradan kaynaklandığını söyledi.
Tersanelerde işçi ölümlerinin artmasıyla sorunların gündeme geldiğini belirten rapor, politika ve sistem yokluğu nedeniyle kamu kurumlarının ancak "münferit çözümler" üretebildiğini; bunun da yetersiz kaldığını ekledi.
 
Politika gerekli

Raporun sonuç bölümünde yer alan tespitler özetle şöyle:
 
  • Türkiye'nin denizcilik politkası gözden geçirilmeli. Yunanistan dünya deniz ticaret filosunun yüzde 17'sine sahip, Türkiye'nin payıysa yüzde 1,3.
  • Tersanecilik sektörünün rekabet gücünü zayıflatan unsurlar ortadan kaldırılmalı ve sektör bütünüyle ele alınarak teşvik edilmeli. Konu ile ilgili olarak raporda yer verilen tüm önerilerin (ruhsatlandırma, irtifak hakkı sorunları, yerleşim alanlarının darlığı, bürokratik engellerin kaldırılması, ulaşım, itfaiye, sağlık tesisleri gibi altyapı eksikliklerinin giderilmesine yönelik ve buna benzer öneriler) gerekleri yerine getirilmeli.
  • Türkiye Tersaneleri Master Planı resmiyete kavuşturulmalı.
  • “Deniz Teknolojileri AR-GE merkezi” kurulmalı. Denizcilik Müsteşarlığının kurumsal kapasitesi artırılmalıdır.
Yorumlar (4)
işçi 12 yıl önce
öçelikle bazı tersanelerdeki çalışma saatleri düzeltilsi günde 10-12 saat hemide agır sanaide çalıştrılırmı o insanda güç kuvvet kalırmı ondan sonra kaza olmasında ne olsun
12 yıl önce
Tersanecilik cok agır bir iştir.Tersane de çalışmak da çok agır bir iştir.Tabiki onlemler alınmalı ve ölumler onlenmeli.Hiç bir armatör yada tersaneci orda ekmegini kazanan bir elemanının burnunun dahi kanamasını istemez.İşciler eğitilsin tamam.Önlemler alınsın oda tamam.Ama Onlemler alınırken her bir kilo sacın işlenmesinin maliyetinin artmaması lazım.Çunkü artarsa buralara gemi gelmez.Orda çalışan ve evine ekmek götüren insanlar işlerini kaybeder.LİM-TER olaya ideoljik yaklaşıyor ve itiraf etmeliyim ki bu tür kazaları seslerini duyurmak için çok iyi kullanıyorlar.Dünyadaki her armatör gemisini ucuza tamir ve imal ettirmek ister ve taşeronluk sistemi kalkarsa Tuzla tersaneleri tamir veya yeni imal edecek gemi bulamazlar.Taşeronluk kalkarsa Tuzla çalışanları oturdukları dalı kesmiş olurlar.Bunun dünyadaki ornekleri pek çoktur.Tuzla da çalışanlar bugünleri çok ararlar.Cem Dinç in sozlerine kanmasınlar.Avrupa da dört dörtlük mükemmel ve işçileri sendikalı pek çok tersane var ama hepsi bom boş tamir edecek gemi bulamıyor.Avrupalı armatör gemisini Türkiyede yaptırıyor çunkü buralar ucuz.Burada olayların sebeplerini kamuoyuna dogru anlatamadıkları ve meydanı Lim-ter gibi bir sendikaya bıraktıkları için GİS-BİR in yöneticilerini de kınıyorum.Saygılarımla

halit avcı 12 yıl önce
taşeronluk bitti. tersaneler taşeronu batırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.. onlar sayesinde kazanıyorlardı. şimdi kim bu işe girerse girsin zararla çıkar . öyle anlaşmalar hazırlıyorlarki tam taşeronu batırmaya birebir. taşeron patronu bişey kazanmasın diye bir düşünce var. fiyatları öyle bir hesaplıyorlar ki tam işçi gideri.. patrona bişey yok .. hatta patron da biraz cebindekini döksün.. zaten kriz miriz dediler istikhak diye de bişey yok:) kendi personelerine var taşerona yok.. senelerdir hiç birikim yapmamışlar hiç kar etmemişler bu tersane sahipleri.. günübirlik yaşamışlar.. günü kurtarmışlar..bari işçilerine bugüne kadar haklarını verseler de çıkarsalar.. aadamların yol paraları bile yok işe gelsinler.. işe gelmeyeni de atarlar işe gelmedi diye .. yazıklar olsun .. haram olsun..
12 yıl önce
5 kişini yapacagı işi 1 kişiye yaptırsan
11°
parçalı az bulutlu
banner102