banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Tuzla artık tersane değil felaket bölgesi

30 bin çalışanın işini kaybettiği, adeta hayalet kente dönüşen bölgede haciz ve iflas erteleme davaları patladı.

GEMİ İNŞA 29.04.2010, 08:06
Tuzla artık tersane değil felaket bölgesi

Tuzla artık tersane değil felaket bölgesi

Küresel kriz öncesinde yılda ortalama 150 gemi inşa edilen, lüks yat siparişlerine yetişmekte zorlanan Tuzla Tersaneler bölgesi, bugün can çekişiyor. 30 bin çalışanın işini kaybettiği, adeta hayalet kente dönüşen bölgede haciz ve iflas erteleme davaları patladı.

Haberin devamı Referans Gazetesi'nde... TIKLAYINIZ

Yorumlar (8)
9 yıl önce
bence bunun en büyük nedeni standarttan yoksun birkaçtane tersanede meydana gelen ölümler kötü çalışma koşulları ve bu sektörü çekemiyenlerin eline verilen kozlardan dolayı tüm sektörü karalamaları
9 yıl önce
Hicbisey olmaz, tamir bakima yonelsinler. Yeni gemi insaada rekabetci olmamiz cok zor. Ne ucuz iscimiz var nede yeterli teknoloji. Tamir bakimda avantajimiz cok. Avrupa birliginden cok daha uygun ve kaliteli isciligimiz var. Akdeniz, karadeniz, egedeki gemiyi sadece bakim icin uzak doguya goturmek cok masrafli. Her gecen gun gerekli zorunluluklar artiyor, armatorler gemileri tamir bakima sokmak zorunda kaliyorlar.

Devlet tesvikiyle iki tane yuzen havuz yapilsa, mevcut yeni insa tersanelri de bakim tersanesine donusse, tum Tuzlada'ki kardeslerimiz bir iki sene icerisinde toparlar..
9 yıl önce
birazda işadamlarımız ülkemiz insanına şans verip de inşaa için uzak doguya gitmeseler + niye bizim işçimiz pahalımı adamlar üç kuruşa çalışmaya razı yeterki iş olsun
9 yıl önce
Sevgili okurlar ! bardağın neresinden bakıyorsunuz?Hollanda,Uzakdoğu Türkiyenin reklamını yapıyor çok iyi gemi tamiri yaparlar diye. Amaç bizi tamamen yeni inşadan uzaklaştırmak.Bizlerde buna çanak tutuyoruz.Daha dün Almanya da idim tersaneler tamamen durmuş.Bu bir fırsattır görebilene yeni bir açılım için,Küçük tonajlı bemilerde hala büyük avantajımız var '' Zaman ve para desteği konularını çözer isek 2010 son çeyreğinden sonra önümüz açılacaktır.9 yıl önce
o kadar çok iç hesaplar döndü ve hala da dönküyor ki artık tersane değil boş işler ve boş laflar yüzünden ''s'' si gitti,bol bol terane kaldı geriye...
9 yıl önce
Bir armatör gözünden TUZLA;1 - %30'u esnaf diye geçinen soyguncu

2 - %30'u kendini bir konuda uzman gören ( özellikle makina overholu yapanlar ) zavallı fakat yaptıkları overhollerde makinaları perişan edenler.

3 - %20' si patadan pay kapmak isteyip tersanecilik oynamaya çalışan acentası,taşeronları ve armatörleri

4 - %10' aracılar

5 - %10 gerçek tersaneciler ve gerçek ustalar. ( bu ustaların tamamına yakını geçmişi olan şahıs ve firmalardır.şimdi gelelim tersanelere, bu yükselişte burunlarından kıl aldırmadılar. eee her sektörun bır donemı var. ama tersanelerın donemı cok kısa surdu. ınanılmaz rakkamlarda yevmiyeler aldılar. ınanılmaz rakkamlar teklıfler verdıler.

Müşteri civa gibidir. avucunda tutamassın. ticaretin vatanı milliyeti olmaz. ne, nerde ucuza olursa ticaret orda olur.bana kalırsa; bu günler tersane sektörü için iyi günler. Neden mi? söyliyeyim, son 10 senede hele son 5 senede o kadar çok gemi yapıldı ki, bütün dünyayı 20 sene idare eder. şimdi yapılan o gemileri trade etme zamanı. akıllı bir armatör neden sıfır gemı yapsınkı, 1 senelık ıkı senelık yenı gemılerı hemen almak varken.ne yapmalı ;

1 - aklı olan tersane ufalmalı, veya bir sure kapatmalı veya tamire yönelmeli, bunu yaparkende dıkkat etmelı, bu donemde kımse hovardalık etmez. kımse 350 tl yevmıye vermez. zaman gunu kurtarma zamanıdır. borcu olan tersane ise hemenbu işten vargecmeli, çunkı altından kalkamaz.5 nolu maddede kalan firmalar, tersaneler veya ustalar ise; zaten onlara lafımız yok. zaten onlar için iş sıkıntısı yok.

gecen gun devamlı işlerimizi yaptırdığımız yenileme atelyesine ugradım, full time calısıyorlar, cumartesı pazarları yok, bırgun o gemıdeler ertesı gun başka bir gemıdeler. bır zamanlar iş yaptırıpta, yaptıkları işle bızlerı cok zor durumlarda bırakanlara baktım, adamlar 1 senedır oturuyor. bence artık hep otururlar.Tuzla esnafı diye birşey yok aslında, esnaf perşembe pazarından giden, ayvansaraydan, hazkoyden gıden ler harıcınde olanlar zaten esnaf degıller. veya bizim için hiç olmadılar.umarım onlar okur bu yazdıklarımı ve anlarlar kendılerını.armator olup, acenta olup, bakkal veya çakkal olup tersaneciliğe özenen beyler, isterseniz bırakın da işi erbapları yapsın. sizler o zamanlar buyuk paralar verıp aldığınız yerlerı, tezgahları 1/3 fiyatına devredin artık.kalın sağlıcaklaYılmaz Hüsem 9 yıl önce
Öncelikle tüm üreticilere geçmiş olsun.

Kriz dediler ve oldu. Peki bu krizden kimler kazandı,kimler kaybetti? hiç düşündükmü acaba?

Birileri kaybederken, batarken, küçülürken, diğer birileri kazanmadımı ? büyümedimi ? tabiki büyüdü.

Ülkemiz için örnekler vereyim

Kriz ortamında en çok kazananlar kimler ?

1- Bankalarımız

2- Yabancı şirketler

peki bankalarımızdan en fazla kar eden bankanın adı ne ?

Yüzde yüzü devletin olan ( Hükümete direk bağlı) T.C. ZİRAAT BANKASI.

nedenleri ;

Kredileri hemen durdurdular,

Projeye Kredi asla vermediler,

Parası olan para verdiler, yada askıya alarak hiç bişi vermediler,

Kriz öncesi verdikleri kredilerin faiz oranları yüksekti, krizde indirime gitmediler.

Krizin global olduğunu bildikleri halde, Global dünyaya bağlı olarak zor durumdaki şirket ve tersanelere karşı çok gaddar bir tutum içine girdiler.

Kredilerini geri ödemede kriz dolayısıyla geçikterenlere kredi başvurusu bile yaptırmadılar.

2 lira borcu olup 10 lira gayri menkul ve şirket değeri olan firmaları iş yokluğu sebebiyle borcunu ödeyemediklerini veya aksattıklarını gözönüne almadılar.

Kredi talebimize, 500 liralık ipotek karşılığı 200 lira kredi vermediler peki neden olarak ne dediler bana, sistem kabul etmiyor, reddediyor.

neymiş efendim şirket rakamları eksi görünüyormuş. bu kriz ortamında rakamlarım artı gösterse bankalardan neden kredi talebim olsunki?

Kredide bankalar Parası olana, durumu iyi olana kredi verdiler.

Bizler kaybederken onlar dahada fazla kazandı.

peki ekonomiyi idare edenlerin kafası benim kadar çalışmıyormu ? tabiiki çalışıyor.

Ancak hep kulaklarının üzerine yatıp duymuyorlar, görmüyorlar.

Çünkü bizim ekonomimizi bizi AB'ye almayan AB, ülkemizdeki sermaye ve şirketleri ile idare ediyorlar.

Allah aşkına Bi bakın ve göründe Bir çözüm üretin.

Ülke insanlarını ve şirketlerini bitiriyorsunuz.

Vebal ağırdır, Altından bu dünyada kalksanız bile , ahirette kalkamayacaksınız.

Allah herkesin çarşısına pazar versin.
9 yıl önce


Anlamıyor musunuz bu işten en karlı finansçılar,modern tefeciler çıktı geriye denizciliğimiz, gemi inşaa sanayiimiz gelişiyor tantanası kaldı.Durup düşünmenin vakti gelmiştir. Biz nerede hata yapıyoruz. Kan emicilere kendimizi neden teslim ettik?Devletin yapması gereken bir şey de var burada; açıkça yatırımcısını bankalara karşı koruması gerekiyor.Denizcilik bankası gerekiyor.
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?