banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Türkiye'nin Gemi İnşa Merkezi Olabilir

Tuzla ile aynı seviyeye gelen Altınova tersanelerin yakın bir zamanda burayı geçerek, Türkiye’nin gemi merkezi haline gelmesini bekleniyor.

GEMİ İNŞA 21.08.2011, 01:00
Türkiye'nin Gemi İnşa Merkezi Olabilir

Yetkililer, toplam 38 yatırımcının bulunduğu tersanenin yurt dışında da ilgi çekmeye başladığı belirterek, Tuzla ile aynı seviyeye gelen tersanenin yakın bir zamanda burayı geçerek, Türkiye’nin gemi merkezi haline gelmesini bekliyor.

Türkiye ve Yalova’nın yükselen yıldızı Altınova Tersane Girişimcileri AŞ, yeni yatırımlarla büyümesini sürdürmeye devam ediyor. Denizdeki sığ ve bataklık alana 4,5 kilometre uzunluğunda, 300 metre genişliğinde dolgu yapılarak oluşturulan tersanenin ismi son yıllarda ön plana çıkmaya başladı. Şu anda yüzde 50 kapasite ile çalıştığı belirtilen tersanenin iş hacmi bakımından Tuzla’ya yetiştiği belirtiliyor.

Yalova Altınova Tersane Girişimcileri AŞ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ayhan Kayatürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yatırımların fiziki olarak yüzde 50 kapasitede olmalarına rağmen, şu anki durumda bile Tuzla ile kafa kafaya geldiklerini iddia etti. Bunun en önemli nedenlerinin başında söz konusu tersanede bakım ve onarım yapılabilmesi olduğunu kaydeden Kayatürk, "Çünkü burada havuz avantajımız var. Yapılan kuru ve yüzer havuzlarda yüksek teknolojili gemiler onarılabiliyor. 9 tane havuz planlamıştık ancak, çok yatırım gerektirdiği için şu anda sadece bir tanesi çalışıyor" dedi.

-"İLERİ TEKNOLOJİ GEMİLERİN SİPARİŞİ ALTINOVA’YA"-


İlerleyen yıllarda yurt dışı ve ileri teknoloji gemilerin siparişlerinin Altınova’ya, ikinci kademe siparişlerin ise Tuzla’ya gitmesinin söz konusu olabileceğini ifade eden Kayatürk, şöyle konuştu: "Altınova Tersanesi Tuzla’nın pabucunu dama atacak. Buradaki kapasite büyüdükçe ister istemez gemi inşa sektörünün asıl merkezi Yalova olacak. Dünyada yaşanan ekonomik krizden tersane sektörü ciddi şekilde etkilendi. Bu da Altınova’daki yatırımı yavaşlattı. Yeni gemi siparişi almak çok mümkün değil. Şu an 4-5 tersanemiz yoğun bir şekilde çalışıyor. 4-5 tanesi orta düzeyde. Bir o kadar tersanemiz de sırf kapatmamak için ufak tefek bakım ve onarım işlerini yapıyor. 24-25 tersanemiz sahada çalışabilir duruma geldi ancak yarısı çalışıyor.

Öbür yarısı maalesef arada bir onarım gemisi olursa onun onarımını yapıyor. 13 tanesi yatırıma başlayamadı. Altyapı yatırımlarını kurdu ama üst yapı yatırımlarını kuramadı. Çünkü çalışma riski bulunan bir yere yatırım yapmak şu an intihar gibi bir şey." Tersanelerin ciddi giderleri olduğunu kaydeden Kayatürk, şunları söyledi: "Devlete kira ödüyor, şirketimize ödeme yapıyor. Çok ciddi elektrik giderleri var. Bunun yanında hiç iş yapmasa bile ciddi personel masrafları oluyor. Bunların hepsini bir araya topladığımız zaman ufak bir tersanenin bile ayda 50 bin TL’ye yakın gideri var. Ayrıca gemi inşa sektöründe yatırım bitmez.


Şu an tersanecilik ve gemi işletmeciliği para kazandırmıyor. Bu kriz dönemi uzun süre aldığı zaman çok ciddi sıkıntı yaratıyor bazı firmalara. Çoğu krediyle döndürmeye çalışsa da denizcilik anlamında kredi almak da çok zor. En büyük sıkıntı finans konusunda." Kayatürk, dünyada gemi inşa sektöründe yumuşak bir düşüş yaşanmasına karşın Türkiye’de bu düşüşün sert olduğuna dikkati çekti. Yine de 2010 yılına oranla kıpırdanmaların yaşandığını belirten Kayatürk, "Hep böyle gidecek değil.

Birtakım siyasi olaylar, askeri müdahaleler olumlu veya olumsuz etkileyebiliyor.

Özellikle Mısır, Libya gibi ülkelerde yaşananlar Akdeniz’deki ticareti özellikle etkiliyor" diye konuştu.

-"BİZİM ALAMADIĞIMIZ PAYI DİĞER ÜLKELER ALIYOR"-


Uzakdoğu ülkelerinde devletin tersanelere çok ciddi teşvikler verdiğini vurgulayan Kayatürk, Türkiye’de de bu sektörün milli bir mesele gibi görülmesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti: "Şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Dünyada gemi inşa hacmi yüzde 28 seviyesine düşmüş. Dibe vuruş yok. Dünyada yumuşak bir düşüş varken Türkiye’de sert bir düşüş var. Bizim alamadığımız payı diğer ülkeler alıyor. Uzakdoğu’da çevre, iş güvenliği, işçi hakları yeni olduğu için maliyet çok düşük.

İşletmelerin çoğunluğu zaten devletin de ortak olduğu tersaneler. Ayrıca tersanelerin çok avantajlı kredileri var. Bunun yanında Avrupa’da İspanya, Romanya, Macaristan, Karadağ gibi yerler de bizim verdiğimiz fiyattan yüzde 20 daha ucuz fiyat veriyorlar. Buralarda gözükmeyen, işçinin sigorta primi, birtakım eğitimlerin maliyetleri ve elektriğin maliyeti gibi unsurlara devlet yardım etmiş. Diğer ülkeler bunu milli mesele görüyor. Çünkü tersanede çalışanlar işsiz kaldığı zaman devlete yaratacağı yük, oraya yaptığı destekten daha büyük. Ayrıca bunun sosyal yönü de var. Altınova’da sigortalı sayısı 2009’da 9 bin 800’e çıkmıştı. En son aldığımda 5 bin 500 civarıydı. Tuzla’da çok daha fazla düştü."

Yorumlar (10)
dolfin 8 yıl önce
Sanırım tersane sahipleri yine kredi ve hibe alma peşinde işcilerin giderleri söz konusu ediliyor bütün tersanelerde taşaronlara yükleniliyor.Yani işçilik giderleri bütün yükü tersanelerin üstünde değil. Yapılan gemiler kebuk gemiler olup teknolojik gemi diye adlandırılamazlar.Tersaneler minumim işçi ve mühendis sayılarıyla çalıştırılmaya çalışılıyor Yalovada bulunan tersane sahiplerinin mesleklerine bakılırsa tersane bölgesinin nasıl bir ... olduğunu göreceksin yani Gemi inşaa mühendisi mesleği olan kaç tane tersane sahibi varki teknelojik gemiden, rekabetten , kaliteden ve dünya pazarından söz ediliyor. Bu sanayi dalı çökmüştür ağlayanlar ise çalışanlardır,

işlerini kaybedenlerdir ama kesinlikle TERSANE SAHİPLERİ DEĞİLDİR
murat birecik 8 yıl önce
sayın ayhan kayatürk,içinden geçtiğimiz işbu kritik süreçte, hiç konuşmamak daha yararlıdır!bir dost olarak uyarayım...saygılarımla

murat birecik
8 yıl önce
neyi talan etmişik.talancı sensin.yalova tersanecileri hepsi mesleğin içinden gelme.tersane sahipleri gemi mühendisi olacak diye bir kaidemi var. demagoji yapma.ekmeğimizi yersin arkanı dönersin ekmeğimize tükürürsün
8 yıl önce
sayın editör yayınlanmış bir yoruma cevap hakkımı yayınlamanızı bekliyorum o şahsın yorumunu yayınlayıp kaldımanızı anlıyamadım
8 yıl önce
yalovaya kurulan tersanelerin teknolojisi tuzladakilerden üstünmüki teknolojik gemiler yalovada inşa edilecek? tuzladan neyiniz üstün? açıklayın! deyin ki şu, şu, şu konularda tuzladan üstünüz... gerçekleri gizleyerek menfaatmi sağlıyorsunuz? sorusuna muhatap olmak istemiyorsanız bunları açıklayın. bu millet herşeyi görüyor kuru sıkı sallamayın.
8 yıl önce
teşekür edrimm dolfinn sormak lazım tersane sahiplerinee kaçtane taşoron firmaa batırarak buralara geldinizz???? şuan piyasada taşoron vee işci alıcaklıların hadi hesabı yokk bumu övündügünüzz sayın tersane sahiplerii daha kaçtane işci ve taşoronun canını yakacaksınız evlerine arabalarına haciz koyduracaksınızz ?????
ARMATÖR 8 yıl önce
yalova altınova tersaneleri yüz ölçümü olarak ,tuzla tersanelerin den çok büyüktür .tuzlada daracık alanda yapılmaya çalışılan gemiler ,hem işi yavaşlatıp ,kaliyeyi düşürüp ve hepsinden önemliside dar alanlarda çalışıldığı için iş kazalarına sebebiyet vermektedir .tuzla tersaneleri yüz ölçümü olarak dar,ufak olduğundan ,TÜRKİYENİN rekabet alanını kısıtlamış ve maliyetlerini arttırmıştır.gemi blokları ,tuzlanın yukarlarında aydınlı denilen yerde yapılıp sonra tekrar tırlara yüklenip ,tersaneye taşınıyordu buda hem işi yavaşlatıyor ,maliyetleri çıkartıyor aynı zamanda ,kaliteyi düşürüyor.çok yakın zamanda hepimiz göreceğiz yalova altınova tersanelerinde büyük tonajlı ,panamax,capasize ,gemiler inşşa edilecektir.
temel alioğlu 8 yıl önce
sayın deniz haber editörü firma olarak 2006 senesinde ist dan kdz ereğliye sargona gemi makine ltd şti. kurmuş bulunmaktayız.şirketi kurma sebebimiz.10 yıl boyunca işlerin olduğudur.yaklasık 5 yildir burdayım.1,5 sene düzgün bir iş yaptık .çalışan 5 tersanede sigortalı 5600 eleman çalışmaktaydı bunun 7000 bin kişiye cıktığı söylenmekteydi.ama 2008 deki kırızden dolayı 22/09/2011 tarihinde çalışan sayısı 100 kişi yoktur bu çok ciddi bir meseledir devletin bu konuda milli mesele olarak görmesi gerekmektedir. 40 aydır tersanelerde iş gücü azalmıştır. bu bence siyası bir meseledir . tersanelerde batmayan taşören kalmadı 100 bin nufuslu bir yerde a firmasının 130 milyon auro ihracat yapması cok ciddi bir paylasımdır bu konuda devlet bildiğini okuyor kim batmış kım çikmiş umrunda değil. benim gördüğüm budur. kdz ereğlide bu konu milli meseledir. insanlar aç en basit örnek verim .asçi olarak çalışan .bir işçi benim 16 bin tl alacağim var diyor. (bunu acıklayacak bir kimse varmı.) dediğim gibi milli mesele olarak kabul etmessek biz bu işi devletin sırtındaki yük azalmaz.

SAYGILARIMLA:Temel.alioğlu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?