banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Türk Gemilerine Avrupalı armatörden övgü

Türkiye'de inşa edilen 3 adet kompakt kimyasal tankerlik seriden sonuncusu yakında hizmete girecek. Gemilere yeni Alman armatörleri John T. Essberger'den büyük övgü var.

GEMİ İNŞA 01.12.2011, 11:06
Türk Gemilerine Avrupalı armatörden övgü

Türkiye'de inşa edilen 3 adet kompakt kimyasal tankerlik seriden sonuncusu yakında hizmete girecek. Gemilere yeni Alman armatörleri  John T. Essberger'den büyük övgü var.

SeaNews Turkey'de yer alan The Motorship çıkışlı Tom Todd imzalı habere göre, Essberger Tankers'in Yöneticisi Hugo Finlay, 99,4 metre uzunluğundaki serinin ilk gemisi Johann Essberger'in tesliminden sonra yaptığı yorumda gemiyi inşa eden Ereğli Tersanesi'ni övdü. Hugo Finlay; "Gemi çok yüksek standartlarda inşa edilmiş ve mükemmel kondisyonda teslim edilmiştir" dedi.

Gemileri inşa eden tersane Türkiye'nin Ereğli tersanesi olup BUreau Veritas (BV) tarafından klaslanan serinin ikinci gemisi Ursula Essberger yakın zamanda hizmete girdi ve Avrupa'ya ilk seferini daha yeni gerçekleştirdi. Bu yılın başlarında Essberger tarafından yapılan açıklamada serinin son gemisi olan Elsa Essberger'in Kasım ayında hazır olacağı bildirilmişti.

Ancak, sözcü Svante Domizlaff, Motorship'e yaptığı açıklamada geminin önümüzdeki yıla ancak teslim alınabileceğini söyledi. Sözcü gecikmeye neden olarak 2009 siparişlerinin gerçekleşmekte olmasını gösterdi. Domizlaff; "Sipariş verildiğinde uygun fiyata gemi inşa ettirilecek tersane bulmak kolay değildi" dedi.

Essberger Tankercilik Şirketinin üçlü serinin arkasından yine Ereğli tersanesine 8.500 DWT'luk bir adet tanker siparişi daha bulunuyor. Bu yılın başlarında şirket bir kısım yaşlanmış kimyasal tankerleri elden çıkarmıştı. Şirket, aynı zamanda 6 adet modern 8.500 DWT kimyasal tankeri rakip armatör şirket UCT ile olan sözleşme portföyleri ile birlikte satın  alarak da kimyasal taşımacılığında etkinliğini belirgin bir şekilde arttırmıştı. Paslanmaz çelik tankları bulunan bu tankerler 2004/2005 yıllarında inşa edilmiş gemiler.

Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?