banner191

banner148

banner179

banner176

"Tersanelere Sahip Çıkılmalı"

Gülüç belde Belediye Başkanı Aydın Güngör, tersaneler ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, tersaneler için teşvik yollarının aranması gerektiğini belirtti.

GEMİ İNŞA 07.08.2009, 21:19

"Tersanelere Sahip Çıkılmalı"

Gülüç Belediye Başkanı Aydın Güngör, tersanelerin son durumunu değerlendirerek, tersanelere sahip çıkılmasını istedi.

Gülüç belde Belediye Başkanı Aydın Güngör, tersaneler ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, tersaneler için teşvik yollarının aranması gerektiğini belirtti.

Ereğli'nin tarihinde böyle bir krizin yaşandığını sanmadığını belirten Güngör, "Türkiye'nin incisi ERDEMİR, Türkiye'nin göz bebeği tersaneler her ikisi de Ereğli'mizde. Bu küresel kriz her ikisinde de onarılmaz yaralar açtı. Özellikle tersaneler bölgesinde tersane sahipleri işçi çıkarmak zorunda kaldılar. Çünkü siparişler iptal edildikçe 6-7 bin çalışan insan sayısı 3-4 binlere kadar düştü. Bunun ilçemize ve beldemize getirdiği sıkıntıyı belediye başkanı olarak hep beraber yaşıyoruz.

Çünkü onlar bir iş bulmanın, bir meslek sahibi olarak çalışmanın ve ekonomik olarak da yaşamı devam ederken, kiradaysa kirasını veremiyor, eşya almışsa taksitini ödeyemiyor. Elektrik, telefon, su paralarını vermekte zorlanıyor. Maaş alamamanın sıkıntılarını yaşıyor. Ereğli'nin tarihinde böyle bir krizle karşılaştığını sanmıyorum.

Zaman zaman tersanecilerle beraber oluyoruz. Onların beklentileri kısa zamanda yeni siparişler alıp, istihdam oluşturmak ve önceki 6-7 bin işçi sayısına ulaşmanın mücadelesini veriyorlar. Bu kriz mutlaka geçecektir. Önümüz açılmalıdır. Yoksa, Ereğli ekonomisi daha da üzücü bir duruma gelecektir. Bizim beklentimiz her ne kadar gemi sektöründe ve kömür sektöründe teşvik olmaz deseler de olmanın yolları mutlaka aranmalı. Tersanelere sahip çıkılmalı. İşsizliğin getirdiği acıları bir an önce unutmamız lazım. Orda yetişmiş insan gücü var. Bunlar kolay kolay yetişmiyor. Bunların ilçemize kazandırdığı katma değerin farkına varmalıyız ve aynı hareketliliği, aynı canlılığı getirirsek inanıyorum ki oradaki tersane sahipleri de önceki güzelliği, çalışma ortamını yeniden oluşturur. Hepimizi üzen sıkıntıları inşallah bir an evvel atlatırız" dedi.

 

Yorumlar (4)
11 yıl önce
EVET TERSANECİLERE SAHIP CIKILMALI, BANKA HESAPLARINA HERKES GONLUNDEN GECENI YOLLASIN
11 yıl önce
2013 E KADAR BEKLEMEK LAZIM DIYE DUSUNUYORUM. ŞU ANKI DURUM NORMAL PİYASA DURUMUDUR. GECTİĞİMİZ SENELER İSE "AŞIRI ALIM" ZAMANLARI İDİ. YANI ŞUNA BENZETEBİLİRSİNİZ; BORSA TERS DÖNECEĞİ ZAMAN BAKKALI ÇAKKALI HERKES BORSADAN HİSSE ALMAYA KOŞAR, BORSA İNANILMAZ PARA KAZANDIRIYOR GIBI GÖZÜKÜR, AMA YÜKSELEN PİYASALARDA KİMSE PARA KAZANAMAZ. AYNI SIKINTI DENIZDE YASANDI. KUYUMCUSU, MARKETCİSİ, TRİKOCUSU GEMİ ALDI, ARMATOIRLER TERSANEYE HEVESLENDİ, AMA KİMSE AŞIRI ALIM ZAMANI OLDUĞUNU BILMEDİ. PİYASA TERS DÖNDÜ, ŞİMDİ HERKES KAÇMAYA ÇALİŞİYOR. KAPANAN TERSANELERİN SAHİPLERİ ÇOĞU YENİ ALANLARDIR. GEMİ SATANLARIN ÇOĞU YENİ ALANLARDIR. DOLAYISI İLE DURUM SON DERECE NORMALDIR. GEÇENLERDE BİR ARKADAŞIM İLE BİR ÇALIŞMA YAPTIK. ÇIKAN SONUÇ ÜRKÜTÜCÜ. NEDEN Mİ ? SÖYLİYEYİM. BİRDAHA PİYASALARDA ( DENİZCİLİK PİYASALARI )BU DENLİ BÜYÜK YÜKSELİŞ 90 SENE SONRA OLACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR. ŞUAN PİYASA DİP YAPTI. AM AZAMAN ZAMAN UFAK TOPARLANMALAR GÖRÜNECEKTİR. TABİİ BIAKTIĞIMIZ DÖNEMLERDEKİ GİBİ OLMAYACAK. NE O ESKİ NAVLUNLAR NEDE O ESKİ GEMİ FİYATLARI NED ESKİ GEMİ ADAMI MAAŞLARI ARTIK BNIRDAH A BULUNMAYACAK. PİYASA DARALACAK. HACİM UFALACAK. KARLAR DÜŞECEK. TERSANELER ARTIK 3/5 USD KG BAŞI İŞÇİLİK ALAMAYACAKLAR. MALESEF ACI AMA GERÇEK. İŞVERENLER ARTIK ANALİZ YAPMALARI LAZIM, TİCARETTE ANALİZ ÇOK ÖNEMLİ. ENDEXLERE BAKIYUOR INSANLAR DIYORLAR KI ; BALTIK ENDEX İ ŞU KADAR YUKSELDI VEYA DÜŞTÜ, EEE NE OLDU... SANA NE İFADE EDİYOIR. ÖNEMLİ OLAN O ENDEXSİ ÇÖZMEK ANLAMAK.

KALIN SAGLICAKLA
11 yıl önce
niye peki eskisi gibi olmayacak millet eskisinden daha azmı yiyecek içecek gezecek yada nufusmu azalacak .....
11 yıl önce
TABIKI HAYIR

AMA BIR EVDE 4 CEP TELEFONU OLMAYACAK. KAHVE ICMEK ICIN STURBUCK A GITMEYECEK, HAMBURGER YERINE EVINE ET ALACAK. ARABASINI HURDAYA VERECEK BENZIN MASRAFINDAN KURTULACAK.... VS VS... BIR ÇOK MADDE VAR.HA SONRA YAPAN YINE YAPAR BIZE NE..

PARASIOLN YAPAR BIZE NE ....

NUFUSA GELINCE ; TABIKI AZALSIN 3 COCOUK YERINE 1 COCUK YAPSIN. AMA ADAM GIBI YAPSIN OKUTSUN MEMLEKET FAYDALI ADAM GIBI ADAM YETİŞTİRSIN...

ARTIK BUTUN PIYASALAR MALESEF ESKI YERLERINE OTURACAK. BIRAZ SIKINTIYA DUSECEZ AMA KESKE OLSADA HERKES ESKISI GIBI PARA KAZANSA MAAŞ ALSA İSTEDİĞİ GİBİ YAŞASA KEŞKE...

18°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?