banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Tersanelere Ceza Yağdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki 10 işletmeye toplam 294 bin 545 lira ceza kesti.

GEMİ İNŞA 03.12.2013, 14:49
2980
Tersanelere Ceza Yağdı

Çevre düşmanı tersanelere ceza yağdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki 10 işletmeye toplam 294 bin 545 lira ceza kesti.

Bakanlığa bağlı İstanbul İl Müdürlüğü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) yetkilileri ile 2013 yılı başından bu yana tersanelerde gerçekleştirdiği denetimlerde, Çevre Kanunu’na ve ilgili yönetmeliklere uygun faaliyet göstermeyen pek çok firmaya idari para cezası uyguladı.

TEK BİR FİRMAYA 121 BİN TL CEZA

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan 50’ye yakın gemi inşa ve onarımı yapan firmayı denetleyen Bakanlık, yasalara uymayan 10 tersaneye 294 bin 545 TL ceza kesti.

Çevre izni bulunmadan faaliyet gösteren bir işletmeye 40 bin 636 TL ceza kesen Bakanlık yetkilileri, atık yönetim planları bulunmayan 9 tersaneye de toplamda 91 bin 386 TL’lik idari yaptırım uyguladı.

Denetimlerde atık sularının bertarafı konusunda bilgi ve belge sunamayan 2 tersane işletmesine toplamda 20 bin 308 TL ceza kesilirken, çevre görevlisi çalıştırmayan 3 tersaneye de 20 bin 307 TL ceza verildi.

Denetimlerde en yüksek ceza ise atıklarını yönetmeliklere aykırı depolayan bir firmaya verilen 121 bin 908 TL oldu. Bakanlığın yaptığı denetimler dışında, 8 ayrı tesisi gemilerden atık alımı konusunda uyaran İBB yetkilileri de bir tersaneye hafriyat atıkları ile ilgili mevzuata uymadıkları gerekçesiyle 121 bin 908 lira idari para cezası uyguladı. CİHAN

Yorumlar (3)
ÇEVRECİ 7 yıl önce
BALIKÇI BARINAKALRINDA TANKER TAMİR EDİLİYOR.

ATIKLA R NE OLUYOR...?

GEMİ TAMİR EDİLİYOR....

ATI KLAR NE OLUYOR....?

İŞ EMNİYETİ VARMI?????

ÇEVRE GÖREVLİSİ VAR MI?

MÜHENDİS VAR MI?

ATIK YÖNETİMİ VAR MI?

ÇALIŞANLAR İŞÇİLER SERTİFİKALIMI?

D AHASI SİGORTALIMI?

TÜM BU KONULARIN ARAŞTIRILMASI GEREKİR...

TERSA NELERDE İŞLER BU KADAR ZORKEN BURALARDA İŞ YAPILMASI HAKSIZLIK OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ...
Hasan Kaya 7 yıl önce
Yeni TCK ya göre çevreyi kirleten para cezasını ödeyip kurtulamaz.

Kirl eten Kaptan/Tersaneci vb.gibi ilgililere 5 yıla kadar

hapis de var..Asliye Cezalardaki dosyalar sonuçlandıkça

hapse giren kaptan ve ilgileri de duyacagız..
şerife yelkenci 7 yıl önce
Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan 50’ye yakın gemi inşa ve onarımı yapan firmayı denetleyen Bakanlık, yasalara uymayan tersanelere ceza kestiğini belirtiyor; Çevre izni bulunmadan faaliyet gösteren işletmeye acaba bu denetimleri yanlış yerlerde yapılmıyor mu? Ben tersaneleri denetlenmesin demiyorum ama şu var geçenlerdeki yazınızda iş sağlığı ve güvenliği genel müdürü Kasım ÖZER ‘ e göre Tuzla'daki iş kazalarının 4 sebebi olarak;

1 Eğitimsiz işçi

2 Alan darlığı

3 Taşeronluk sistemi

4 İş güvenliği ihmali

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 50 müfettişi, Tuzla'da bütün işyerlerini denetledinizi işyerine eksikler giderilinceye kadar faaliyetini durdurma kararı verildiniğini söylediniz. iş sağlığı ve güvenliği genel müdürüm sayın Kasım ÖZER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerim Tuzla açıklarında yapılan onarım bakım ve tankerler tamir ediyor atıklar ne oluyor? iş emniyeti? Çevre görevlisi? atık yönetimi varmı? Hatta buralarda çalışan işçilerimizin sertifikalı sigortalımı bunların araştırmasını kimler yapıyor elini kolunu sallayarak açık denizlerde gemi onarım bakım yapılmaktadır kimlerin izni dahilindedir. Bence buraların bir an önce durdurulması gerekiyor.

19
açık
Günün Karikatürü Tümü