Tersaneden "Ölen İşçi Hatalı" Açıklaması

Kocaeli Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren Türkerler Tersanesi'nde geçen hafta bir işçinin kaza sonucu hayatını kaybetmesinin, işçinin kendi bilgi, beceri ve tecrübesine

Tersaneden

Tersaneden "ölen işçi hatalı" açıklaması 

Kocaeli Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren Türkerler Tersanesi'nde geçen hafta bir işçinin kaza sonucu hayatını kaybetmesinin, işçinin kendi bilgi, beceri ve tecrübesine güvenerek aldığı anlık bir riskin olumsuz sonucu olduğu bildirildi.

Türkerler Gemi Yapım Sanayi ve Ticaret AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, yüklenici firma çalışanı Şinasi Bozkurt'un (34), tersanede 5 Mart 2009 günü talihsiz bir iş kazası sonucu hayatını kaybettiği anımsatıldı.

Kazanın, göz ardı edilen en ufak bir kişisel hatanın bile ne kadar vahim sonuçlar doğurduğunun göstergesi olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İş güvenliği konusunda yapılan geniş çaplı çalışmalara rağmen, yüklenici firmanın elemanı ustabaşı Şinasi Bozkurt, tersanemiz blok imalat sahasında çalışırken geçirdiği iş kazası sonucunda Gölcük Devlet Hastanesine kaldırılırken vefat etmiştir. Tersane yönetimi olarak yüklenici firma personeli de olsa tersanemizde Türker ailesinin bir ferdi olarak kabul edilen iş arkadaşımızı kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.”

Bozkurt'un, çok sayıda montaj parçasını vinçle taşıdığı sırada vincin altında ve çevresinde durmaması, taşıma işlemi sırasında polyester sapan kullanmaması gerektiğini bildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bozkurt'un, vincin çevresinden herkesi uzaklaştırdığı gibi kendisinin de bu alandan uzaklaşarak, riski minimize etmesi gerekirdi. Çevresinde kalması ve kaldırdığı malzemeye el ile yön vermek isterken altına girmesi, bu kazanın esas nedenidir. Kaza, işçi arkadaşımızın kendi bilgi, beceri ve tecrübesine güvenerek almış olduğu anlık bir riskin olumsuz sonucudur.”

Açıklamada, Türker Tersanesi'nin, işçi sağlığı ve güvenliği ilkelerini en üst seviyede tuttuğu, özellikle işçi sağlığı ve bireysel emniyet konusunda birey odaklı çalışmalarını her geçen gün artırdığı vurgulandı.(aa)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Unan
Serdar Unan - 10 yıl Önce

"Yüklenici firma elemanı da olsa tersanemizde Türker ailesinin bir ferdi olarak kabul edilen" ve bu kabulleriyle hepimizin içini rahatlaşan tersane yönetimine şunu sormak isterim. Neden blok imalat sahasında yüklenici firma işcisi çalışmaktadır. Blok imalatı tersanelerin yaptıkları ana işlerden değilmidir. Ve kanunen nasıl devredilir. Siz şu anda neyi teyid ediyorsunuz? Sanırım biraz kanunsuzsunuz.

kamil  SELÇUK
kamil SELÇUK - 10 yıl Önce

ben yaşadığım süre içerisinde eğitimin gücüne inanmışımdır.türker tersanesinde bu ölüm olayından sonra yapılan eğitim dersinde iş güvenlik uzmanına sizce buradaki iş güvenlik uzmanı yeterlimi diye bir soru sordum.aldığım cevap ise:biz yukarıya alın diyoruz ama yukarıdan alım yapılmıyor oldu.şimdi tutulan raporda işçi hatası olarak tutuluyor.her düşen uçağın pilotaj hatası kabul edildiği gibi:::?neden sizce???çünkü ölülerin kendini savunma hakları yoktur.yani konuşamazlar...!şimdi yukarıdakilere seslenmek istiyorum;evinizde rahat uyuyabiliyormusunuz?hala güvenlik uzmanı alımı yapılmadı?ve hala verilen eğitim yeterli değil.ben bu maili atarken belkide işsiz kalacağım ama şuna emin olunki doğru ne ise onu konuşmak hayat felsefemdir.ayrıca işe alımın bukadar kolay olduğu ama işten çıkarmanında bundan daha kolay olduğu bir sektör daha görmedim.kanunlar yapılıyor ama takipçileri nerede???kanunun takipçileri kimler?bunu neden dile getimeyi uygun gördüm;çünkü işçilerin kendilerini korumak için hiç bir kuruluş yok.artı işçi sendikalarına kaydolmak gibi bir lüksleride kalmadı.herkeste işten çıkarılma korkusu,iş bulamama korkusu var.peki işçi sendikaları ne yapıyor???yalnızca ölümlerde yapılan yürüyüşlerlemi hakları alacak??? teşekkürler

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176