banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Tersanede Ölümün Çığlıkları Duyulmadı

Yalova'da bir tersanede 7 metre yüksekten düşen kaynak işçisi Sinan Durhan öldü. Düştüğünü kimsenin görmediği Durhan çığlıklarını da duyuramadı

GEMİ İNŞA 22.03.2010, 08:23
2088
Tersanede Ölümün Çığlıkları Duyulmadı

Tersanede Ölümün Çığlıkları Duyulmadı

Yalova'da bir tersanede 7 metre yüksekten düşen kaynak işçisi Sinan Durhan öldü. Düştüğünü kimsenin görmediği Durhan çığlıklarını da duyuramadı

Yalova'da tersane işçisi Sinan Durhan (26), kaynak yaptığı gemi iskelesinde dengesini kaybedince 7 metre yükseklikten düşerek yaşamını yitirdi. İşçilerin ekmek teknesi tersaneler, sık rastlanan ölümlü iş kazalarıyla gündemden düşmüyor.

Zonguldak'tan iş bulmak için yaklaşık 2 yıl önce Yalova'ya giden Sinan Durhan, Yalova'nın Altınova ilçesinde faaliyet gösteren Cemre isimli tersanede çalışıyordu. Tersaneye hizmet veren taşeron firmanın elemanı olan Durhan, cuma günü kuru yük gemisinin iç bölümünde yalnız başına kaynak yaparken dengesini kaybederek 7 metre yükseklikten düştü. Düştüğü yerde hareket edemeyen Durhan'ın yardım çığlıkları makine sesleri nedeniyle duyulamadı.

SERVİSE BİNMEYİNCE

Saat 17.00 sıralarında Durhan'ın servise binmemesi üzerine arkadaşları endişelenerek kendisini aramaya başladı. Çalışma arkadaşları tarafından çelik levhaların üzerinde kanlar içinde bulunan Durhan'ın yaşadığı fark edilince 112 Acil Servis'e haber verildi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri ilk müdahaleyi yaptıktan sonra Durhan'ı hastaneye kaldırdı. Ancak aşırı kan kaybeden talihsiz işçi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Mesai arkadaşları, Durhan'ın çalıştığı bölümde yeteri kadar aydınlatma olmadığını ileri sürdüler.

2 yıllık evli olan Sinan Durhan'ın cenazesi, memleketi Zonguldak'ta toprağa verildi. Yalova Altınova'daki tersanelerde son 2 yılda meydana gelen kazalarda 4 kişi öldü, 1 kişi de sakat kaldı. 42 işletmeden sadece 16'sının faal olarak çalıştığı bölge, Tuzla'ya alternatif olarak kurulmuştu. Hayatını kaybeden işçi Sinan Durhan'ın çalıştığı tersane yaklaşık 4 yıldır faaliyet gösteriyordu ve daha önce hiç ölüm olayı yaşanmamıştı. Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası verilerine göre; İstanbul'daki Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde bugüne dek meydana gelen kazalarda, 131 işçi yaşamını yitirdi.

Yorumlar (7)
murat birecik 12 yıl önce
kardeşimize, tanrı'dan rahmet dilerim...

kederli ailesine sabırlar ihsan eylesin.(lakin, benim tanıdığım orhan, işini ciddi ve samimi olarak yöneten bir patrondur)vefat eden tersane işçilerinin geride bıraktığı yetimler, bu sektörden para kazanan herkesin sorumluluğudur.haydi kardeşim yaşar; şu işi bir başlatalım...saygılarımla

murat birecik
alı boz 12 yıl önce
herkes uzerıne dusenı yaptı,
RECAI SAZ 12 yıl önce
ALLAH RAHMET EYLESIN.

DEVAM EDER ÖLÜMLER BUNDAN BÖYLEDE.

BASLARIN AYAK, AYAKLARIN BAS OLDUGU BIR SISTEM ICERISINDE BASKA NE OLABILIRKI?

YANLISI KABUL ETMENIN FAZILET SAYILDIGI BIR ORTAMDA INSAN HAYATI MUHAKKAK KI TEHLIKE ICERISINDE OLACAKTIR.

TERSANELERDEKI ISKELE SISTEMININ MERCEK ALTINA ALINMASI DRUMUNDA OLAYLARIN AYDINLATILMASI DA KOLAYLASACAKTIR.

12 yıl önce
Allah rahmet eylesin kalanlara sabır nasip eylesin

Tersanede çalışan işçilere emniyetli çalışsın diye baret canhalatı şilte eldiven gözlük işyeri tarafından veriliyo ama bizim TÜRK MİLLETİNİN kanında var herhalde, bunları kullanmıyo BİZE BİRŞEY OLMAZ.... mantığı ile çalışıyorlar...
BAHRİ ÜNSAL BAYRAK 12 yıl önce
DEĞERLİ MESAİ ARKADAŞIMIZ SİNAN DURHAN'IN ELİM BİR KAZA SONUCU VEFATI HEPİMİZİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. HER NE KADAR ATEŞ TOPU AİLESİNİN YÜREĞİNE DÜŞMÜŞ OLSADA BU PİYASADA ÇALIŞAN HERKESİNDE YÜREĞİNDE DERİN YARALAR AÇMIŞTIR. TEK TESELLİMİZ SİNAN KARDEŞİMİZİN İŞVERENİ OLAN Y.... ABİMİZİN VE CEMRE TERSANESİ ORTAKLARININ İNSANA VE İŞÇİ EMEĞİNE VERDİĞİ DEĞER, İYİ NİYET, VE MERHAMETLERİNDEN EMİN OLMAMIZDIR. SİNAN KARDEŞİMİZİN İŞVERENLERİNİN ONUN GERİDE BIRAKTIKLARINI MADUR ETMEYECEKLERİNİ BİLİYOR OLMAMIZ İÇİMİZİ BİRAZ OLSUN RAHATLATAN YEGANE TESELLİMİZDİR.

GÖNÜL İSTERDİKİ BU OLAY HİÇ YAŞANMASIN. AMA TAKDİR-İ İLAHİ NİN ÖNÜNE GEÇMEKTE BİZ KULLARIN ELİNDEN GELECEK BİRŞEY DEĞİLDİR.

KONUYLA İLGİLİ YORUM YAPANLARIN HASSASİYETİNİ ÇOK İYİ ANLAYABİLİYORUM Kİ AYNI HASASİYET BEN VE BÜTÜN ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZDA MEVCUTTUR. ANCAK BU HASSAS HİSLER İÇERİSİNDE YAPILAN YORUMLARADA DİKKAT ETMEK GEREKTİĞİNİ DÜŞNÜYORUM. KULAKTAN DOLMA VE OLAYIN ASLINI YANSITMAYAN AÇIKLAMALARDAN KAÇINMAKTA FAYDA VAR. ZİRA BU TİP AÇIKLAMALAR SEKTÖRE SEKTE VURMAYA ÇALIŞAN ART NİYETLİ GÜRUHLARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEKTEN ÖTEYE GİDEMEZ.

SON OLARAK MERHUMA ALLAHTAN RAHMET AİLESİNE ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA YAKINLARINA VE TÜM TERSANE SEKTÖRÜ EMEKÇİLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM.BAHRİ ÜNSAL BAYRAK

RUFİ GÖNKIYAN 12 yıl önce
Sağlanan olanaklar , yürütülen çalışmalar maalesef bir çalışma arkadaşımızı kaybetmemizi önleyemedi.Bir kazayı acıyı kaldıracak durumda değiliz. Kaza ve kayıpların önlenmesi sorumluluğunun sadece yönetimin, güvenlik ekibinin, iş sağlığı ve güvenliği kurulunun taşıyabilmesi mümkün değildir.Belirli bir sorumluluk alarak iş planlayan;bir alandan, bir ekipten, bir işin yürütülmesinden ve tamamlanmasından sorumlu olan, her düzeyden yönetici , müdür,şef, formen,ustabaşı işin güvenli yapılması sorumluluğunu eylemli olarak paylaşacaktır.Güvenlik hepimizin ortak ve öncelikli sorumluluğudur.Güvenlik işimizin ayrılmaz parçasıdır.Güvenli, sağlıklı bir çalışma ortamı ancak el ele verirsek eksiksiz olacak sürdürülebilecek.

Kazasız, belasız, sağlıklı iyi günler, iyi çalışmalar diliyoruz.’

saygılarımlaSELMA DEĞİRMENCİ 12 yıl önce
Bu tip kazalar sıklıkla yaşanıyor rahmetli Sinan Durhan'ın ölüm nedeni sesini duyuramamış olması. Bir bilgilendirme sisteminin iletişimin olmaması. Kan kaybından vefat etmiş halbuki bir çağrı sistemi veya telsizlerle saat başı yoklama alınsa belki cevap veremeyen bir kişi olduğunda kontrol edilip erken müdahaleyle aşırı kan kaybı önlecek ve bir hayat kurtarılacaktı hangi sistemin fiyatı bir hayat ile biçilebilir. Lütfen gerekli tedbirleri alın ve daha böyle gencecik hayatının baharında insanları, babaları kaybetmeyelim, çocuklarımızı yetim, eşlerini dul bırakmayalım...
banner255
1
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü