banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Tersane işçileri son yolculuğuna uğurlandı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ustaoğlu Gemi Tersanesi'nde meydana gelen kazada hayatını kaybeden işçiler Çatak ve Aydınlar köyünde son yolculuklarına gözyaşları içerisinde uğurlandı.

GEMİ İNŞA 25.07.2010, 21:47
2167
Tersane işçileri son yolculuğuna uğurlandı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ustaoğlu Gemi Tersanesi'nde meydana gelen kazada hayatını kaybeden işçiler Çatak ve Aydınlar köyünde son yolculuklarına gözyaşları içerisinde uğurlandı.

Ereğli'de dün meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden 4 işçi sabah saatlerinde Devlet Hastanesi morgundan alınarak Çatak ve Aydınlar köyüne getirildi. 3 işçinin hayatını kaybettiği Çatak köyüne cenazelerin gelmesi ile birlikte gözyaşları sel oldu. Şenol Tönen (33), Osman Yüksel (32) ve Mehmet Coşkun'un tabutları musalla taşlarına kondu. Cenaze törenine, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ali Koçal ve Ali İhsan Köktürk, Denizcilik Müsteşarı Hasan Nabioğlu, Zonguldak Valisi Erdal Ata, Alaplı Kaymakamı Aydın Memük, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenazelerin başına gelen aileler çocuklarını kaybetmenin acısı ile ağıtlar yakarken, Şenol Tönen' in babası Ahmet Tönen, oğlu 14 yaşında ki Volkan Tönen ve eşi Semiha Tönen tabut başında gözyaşı döktü. Tönen'in oğlu Volkan'ın, "Bizi Bırakma baba. Hani beraber gidecektik. Neden bizi yalnız bırakıyorsun" diye ağlaması yürekleri dağladı.

"BATSIN BU TERSANELER"

Hayatı kaybeden işçilerin yakınları ayakta durmakta güçlük çekerken, yaşanan acı olayın sorumlularının da bir an önce bulunup cezalandırılmasını istedi. Osman Yüksel'in eşi Hava Yüksel'in feryatları ise yaşanan acının göstergesiydi. Eşinin çok iyi kalpli birisi de olduğunu dile getiren Hava Yüksel, "Ben seni ellerimle doyurdum da işe gönderdim. İşlerim çok dedin. Bize şimdi kim bakacak. Ben şimdi kimi doyuracağım. Allahım inşallah yanar bu tersaneler. Çok kişiyi doyurduğu gibi çok kişinin de canını yaktı. En son benim canımı yaktı. Allahım sen duy sesimi yarabbim." diye ağladı.

15 YILDIR BEKLEDİĞİ BEBEĞİ GÖREMEDİ

Çatak köyünün üçüncü işçisi Mehmet Coşkun ise 15 yıldır baba olmanın hayalini yaşıyordu. Coşkun çifti en sonunda mutlu haberi almıştı. Mehmet Coşkun baba olmanın heyecanını yaşayacaktı. Mehmet Coşkun hayatını kaybettiğinde ise eşi 4 aylık hamileydi. O çok istediği çocuğunu göremeden hayata veda etti. Cami önünde toplanan cemaat, kılınacak cenaze namazı için saf tuttu. Köyün imamı 3 ayrı cenaze namazı kıldırırken, namaz öncesinde alınan helallik ise gözyaşlarını bir kat daha arttırdı. Kılınan cenaze namazı sonrasında hayatını kaybeden 3 işçi, son yolculuklarına uğurlandı.

"TERSANECİLİK ÇOK HIZLI BÜYÜDÜ SEKTÖRDE EĞİTİMSİZLİK VAR"

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, bölgede tersaneciliğin çok hızlı büyüdüğünü ve bu nedenle de eğitim konusunda eksiklikler olduğuna dikkat çekti. Erdem, "Bölgedeki tersaneciliğin hızlı gelişmesinin sıkıntıları bunlar. Hiçbir tersane sahibi hiçbir iş yeri sahibi işçisinin ölmesini istemez. Bu kazadan dolayı çok üzüntülüyüz. Olmaması gerekirdi. Ama nasıl olduğu konusunu hukuk inceliyor. Bahsedildiği gibi meydana gelen kazada iskele göçmüyor. İskeleni üzerine aynı anda 6 arkadaşımızın çıkması sonrasında işçi arkadaşlarımızın olduğu platform çöküyor. Bu kazanın olmasını eğitimsizliğe de bağlayabiliriz." dedi.

 

Yorumlar (2)
12 yıl önce
bir kaç tersane yüzünden tüm denizcilik sektörü mahvoluyor
Aybars Oruç 12 yıl önce
Denizcilik Müsteşarımızın adı "Hasan Nabioğlu" değil "Hasan Naiboğlu"dur. Öncelikle bu hatanın düzeltilmesini rica ederim.Bu kaza üç açıdan incelenebilir.1. Eğitim

2. Teknik yeterlilik

3. Uyarı işaretleriEğitim ile başlayacak olursak tersane işçilerinin gerçekten eğitim alıp almadığı önemli bir unsur. Eğitim verildi ise bu eğitimi veren kişinin de yeterliliği önem taşıyor. Ülkemizde ne yazık ki Türkiye'nin önde gelen firmalarında görev yapan zabitan sınıfı tecrübeli kişilerin bile emniyeti ne kadar önemsedikleri tartışılacak bir unsur.15 gün kadar önce bir ikinci mühendis ile görüşme imkanım oldu. Kendisi uzakyol başmühendis yeterliliği için sınava girecekti. Yani tecrübeli bir kişi idi. Bana "Siz 15dk.lık iş için 8 saat süren önlemler alırsınız." demişti yabancı bir firmada çalışıyor olmam nedeni ile. Evet, gerçekten 15dk süren bir iş için 8 saat önlem alıyoruz ama en ufak bir kaza ne mutlu ki yaşanmıyor. En son çalıştığım gemi için konuşacak olursam tam 7 yıldır en ufak bir kaza yaşanmamış olması sebebi ile sertifikalı.Kaç zabitimiz COSWORK (Code of Safe Working Practices for Merchant Seamen)'u açıp baştan sona okumuş, anlatabilecek kadar iyi anlamış? Okullarda bu yönde eğitim ne kadar veriliyor? Durum, zabitan sınıfı gemiadamlarında bile bu halde iken tersanede çalışan işçilerin emniyet konusundaki bilgi düzeyi nedir takdirlerinize bırakıyorum.Ayrıca eğitim kolay bir şey değil. "Anlattık, oldu" hiç değil. Anlatma eğitimin sadece bir unsuru, ön ayağı. Yani anlatma eylemi aslında sadece "Öğretim". Eğitim ise hafızaya alınan bilginin davranışa yansıması ki bu aşama zaman ister. Herkes denize çöp atmaması gerektiğini bilir ama kaç kişi gerçekten atmaz? Bu yüzden tersanelerde görev yapan müdürlerimizin öğretimden ziyade eğitime önem vermeleri gerekecektir.Teknik yeterliliği inceleyecek olursak iskelenin sağlam olduğu kesin miydi? Bunun incelemeleri günlük olarak ya da çalışma önceleri yapılıyor muydu? İskelenin dayanım limiti çalışma şartları için yeterli miydi? Bunları sorgulamamız gerekir.İskeleye altı kişinin çıktığı ifade ediliyor. Acaba kaç kişiyi taşıyabileceği ile ilgili çevrede uyarı var mıydı? Ki bu uyarı emniyetli çalışma kabiliyetini sadece gösterir. Bunun birkaç katını o iskelenin taşıyabiliyor olması gerekir.Daha bunlar ve bunlara benzer neler yazılabilir kaza ile ilgili ama ne yazık ki yazmak hayatını kaybeden işçileri geri getirmeyecektir. Dilerim bu kazalara karşı en kısa sürede yeterli önlemler alınır.Hayatını kaybeden işçilerin aile ve yakınlarına başsağlığı dilerim.
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü