Tersane İşçileri Mesleki Eğitimden Geçirilecek

Yalova Gemi Sanayicileri Derneği Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerini öngören protokol Yalova Üniversitesi Toplantı Salonu’nda imzalandı.

Tersane İşçileri Mesleki Eğitimden Geçirilecek

Tersane İşçileri Mesleki Eğitimden Geçirilecek

Yalova Gemi Sanayicileri Derneği (YAGESAD), Yalova Üniversitesi Rektörlüğü ve Mesleki Eğitim Müdürlüğü arasında ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerini öngören protokol Yalova Üniversitesi Toplantı Salonu’nda imzalandı.

İş Kanununun 4857’nci maddesi gereği yasal olarak tehlikeli işlerde çalışan işçilerin mesleki eğitimden geçirilmesi zorunlu tutuluyor. Buna bağlı olarak tersanecilik sektöründe çalışacak olan elemanlarında bu sınıfa dahil olması nedeniyle mesleki eğitimden geçmiş olma şartı aranıyor. O nedenle YAGESAD, Yalova Üniversitesi Rektörlüğü ve Mesleki Eğitim Müdürlüğü arasında ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerini öngören bir protokol imzalandı.

İmza töreni öncesinde mesleki eğitim çalışmaları ile ilgili bilgi veren YAGESAD Yönetim Kurulu Başkanı Behram Kavlak, “Derneğimizin yaptığı araştırmalar sonucu tersaneler bölgesinde 8 bin 300 civarında, yan sanayi ve diğer sanayi iş kollarında ise tahminen 2 bin civarında çalışan mevcuttur. Bu çalışanlar mesleki eğitimlerini belgelendirmek zorundadır. Ayrıca Tersane ve yan sanayi konusunda işe girecek işçilerinde iş başı yapmadan önce mesleki eğitimlerini belgelendirmeleri gerekmektedir. Şu anda yaklaşık 10 bin çalışan ve önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde tahminen 50 bin civarında işçinin işe başlayabilmesi için mesleki eğitimini belgelemesi gereklidir.

İlimizde yapılaşmasını sürdüren gerek tersanecilik sektörü, gerekse yan sanayisi ağır ve tehlikeli iş kollarından sayılmaktadır. Bunların dışında da sanayi kuruluşlarımız içerisinde aynı nitelikte sanayi işletmeleri mevcuttur ve bu kanun içerisinde yer almaktadır.

Dernek olarak Yalova Üniversitesi Rektörlüğü ve Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile imzalanan protokol gereğince mevcut çalışanlar içerisinde mesleki eğitim alması gerekenler ile eğitim ve istihdam arasındaki ilişkiye istinaden Yalova Bölgesinin iş gücünü de tersane iş kollarına uygun eğitim vermeyi hedeflemekteyiz. Uluslar arası akreditasyona uygun eğitimlerin verilmesi ve uluslar arası kıyaslanabilirlik seviyelerine göre sertifikalandırılması hedeflenmektedir” dedi.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu ise, “Bizde bu eğitimlerin gerekliliğine inanıyoruz. Üniversite, sanayi ve devlet bir araya gelirse bir düzlem oluşur ve sistem çalışır. Bunlardan birisi eksik olduğu takdirde düzlem kurulamaz ve sistem çöker. Bugün oluşturulan bu mesleki eğitime yönelik işbirliğinde bu düzlem sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Protokol törenine katılan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’de sertifikalı eğitime vurgu yaparak, “Bundan 30 yıl sonra sertifikalar dönemi olacaktır. Mesleki Teknik Eğitim bugün ülkemizdeki en sorunlu konudur. Norveç bunu dünyada en iyi başaran ülkedir ve orada sistemi bir Türk Profesörü kurmuştur. Ülkemizde ise Mesleki teknik Eğitim ideolojik tartışmalara kurban edilmiştir. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılması şarttır. Ancak bu sadece devletin işi olarak görülmemeli özel çevrelerde elini taşın altına sokmalıdır. Biz bugün imzalanan bu protokolle bunun en somut örneğini görüyoruz” dedi.

Ardından Mesleki Eğitime İlişkin İşbirliği Protokolü’ne Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu, YAGESAD Yönetim Kurulu Başkanı Behram Kavlak, Yalova Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Özdemir ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce imza koydu.

Yalova Üniversitesi ve Meslek Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek eğitimlerde; Elektrik ark kaynağı meslek kursu, Tornacılık meslek kursu, Boya uygulayıcısı meslek kursu, Raspacılık meslek kursu, Taşçılık meslek kursu, CNC Kesme meslek kursu, İş Makineleri meslek kursu, Bakım Onarım meslek kursu, Gemi Boru İşçiliği meslek kursu, Gemi Blok Montajcılığı meslek kursu, Ön imalatçılık meslek kursu, Oksi-Gaz Kaynağı ve Tavlama meslek kursu, İleri Kaynak Teknolojileri meslek kursu, Gemi Elektrik meslek kursu, Ahşap yapım teknikleri meslek kursu, Gemi izolasyon, havalandırma ve panel meslek kursu, Gemi şaft pervane işleri meslek kursu düzenlenecek.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 10 yıl Önce

ah benim güzel kardeşlerim,olmayan gemi inşa kontratı'nın, olmayan gemi inşaası için

nasıl da çabalıyorlar.herhalde siparişleri, cebrail aleyhisselam verecek!dikkat edilirse, benim; evet, evet benim gemi inşa sektörümde

bir daralma, bir büzüşme olunca, hiç kimse pazarlama ve satış'dan söz etmez, ve fakat tuzla börekçisinden...içmeler

berberine kadar herkes, olmayan yan getiriler ile ilgili gölge boksu oynar! yahu, gemi inşaa sözleşmeleri yoksa, sizler de yoksunuz...beyler; emisyon raporu tüccarlarından, tuzla taksi duraklarına kadar herkes, nasıl gemi siparişleri oluşturabiliriz diye kafa patlatmalı! ve unutulmamalı ki; bugün altınova, milli emlak'a kirasını bile ödeyemiyor! bundan öte (çiftlik)köy yok...saygılarımla

murat birecikmehmet türüt
mehmet türüt - 10 yıl Önce

:) yau merak ediyorum tersane işçisine ne öğreteceksiniz örneğin bana ne öğreteceksiniz ha cahil olanlar yokmu var onlarıda patronları olan börekçiler eğitimini şirket içinde halletsin... nedenmi böle düşünüyorum kardeşim tersane işçisinin cebinde beş kuruş yok e adam zaten iki aydır çalışmamakta bir hafta on günlük tamir işi buldu gitce... gitsin ne vAR BUNDA DİYORSUNUZ DİMİ iş başvurusu için sağlık raporu savcılık şubu derken olmayan yaklaşık 50 tl masraf... bu yetmeeeezz şimdide türkloydundan sertifika şart bunada 65 istiyolar allah aşkına bana türk loydunun ne öğreteceğin i biri sölesin 10 yıllık 15 yıllık tersane işçisine sertifika verceksin ne olcak sertifka verdiğiniz arkadaşlara soruyorum ne soruyolar ne öğretiyolar ne olcak bareti şöle tak kemerdi şuydu buydu vs BEYLEEEER ELİNİZİ TERSANE İŞÇİSİNİN CEBİNDEN ÇEKİN ARTIK SİZ ŞİMDİ EŞŞEK BİNER GİBİ BİNMİŞSİNİZ SIRTLARINA AMA ZAMANI GELDİĞİNDE SİZE ÖYLE Bİ DEBİK VURCAKKİ O CAHİL Bİ İŞE YARAMAZ GÖRDÜĞÜNÜZ İŞÇİLER OZAMAN GÖRECEĞİZ SİZİN BOYUNUZUN ÖLÇÜSÜNÜ BİRİLERİ EYLEM YAPIYO SİZLERDE SÖMÜRMEK İÇİN BAHANE BULUYOSUNUZ........... NEYSE KESTİM BU FEVERANIM BİRİLERİNİN ÇIĞIRTKANLIĞIYLA ÜRKEN YETKİLİ KİŞİLEREDİR......

murat
murat - 10 yıl Önce

degerlı arkadaslar tuzlada sozde egıtım verıyoruz dıye bız tersane calısanların sırtından para kazanıyorlar kişi bası 200tl olan yine gariban işciye oluyor bu parayı neden tersane veya taşeron firma karsılamıyor parayı kazanan onlar ezilen işçi yani şener şenin dedigi gibi marabalara oluyor olan

- 10 yıl Önce

SİZLER İLK ÖNCE KENDİNİZİ EYİTİN BEYLER

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176