banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Taşkızak'ın Devri İmzalandı

Milli Savunma Bakanlığı'na ait Taşkızak Tersanesi'nin Büyükşehir Belediyesi'ne devrine ilişkin ön protokol, Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalandı.

GEMİ İNŞA 29.04.2005, 13:04
Taşkızak'ın  Devri İmzalandı

Topbaş, Taşkızak Tersanesi devir protokolünü imzaladı

Milli Savunma Bakanlığı'na ait Taşkızak Tersanesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devrine ilişkin ön protokol, Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalandı.

Protokole göre, Haliç'in Kasımpaşa yakasında Milli Savunma Bakanlığı'na kayıtlı 292 bin metrekare arazinin 42 bin 517 metrekarelik alanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.

Devredilecek arazi, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nın karargah binası, subay orduevi basımevi, dikimevi ve Deniz İkmal Grup Komutanlığı'nca kullanılan 22 bin metrekarelik arazideki tesisleri kapsıyor.

Bakanlık tarafından devredilecek tesis ve araçlar, Büyükşehir Belediyesi'ne, “mülkiyeti üçüncü taraflara devredilmemek, tarihsel doku bozulmamak, sosyal amaçlı, toplumsal kullanıma yönelik tesislerin yapımı amacıyla kullanılması” taahhüdü ile verilecek. Bu ön şart, protokol gereği tapu kayıtlarında yer alacak.

Protokole göre, belediye, devir karşılığında askeriyenin belirleyeceği arsalar üzerinde 115 milyon YTL harcayarak anahtar teslimi binalar yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, devir işleminde son aşamaya gelindiğini bildirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı ve Başbakan'ın onaylarıyla işin biteceğini belirten Topbaş, “Haliç ve Taşkızak Tersanesi kültür, sanat ve aktivite merkezi haline gelecek.” dedi.

Başkan Topbaş, zaman kazanmak için bir taraftan proje çalışmalarını başlattıklarını, bir taraftan da tetkikler yaparak tescilli olan ve olmayan yapıları tespit ettiklerini kaydetti.

29.04.2005 aa İstanbul

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102