banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Suudilerin Türkiye'den gemi alımını iptal iddiaları ile ilgili açıklama

Suudi Arabistan'ın MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemilerin alımını iptal ettiğine dair iddialarla ilgili açıklama geldi.

GEMİ İNŞA 31.05.2017, 13:11 31.05.2017, 13:16 Nermin İstikbal
381
Suudilerin Türkiye'den gemi alımını iptal iddiaları ile ilgili açıklama

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir: "(Suudi Arabistan'ın MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemilerin alımını iptal ettiğine dair iddialar) Aksine devam edeceği yönünde bir değerlendirme var."

İPTAL İDDİASI

ABD ile 110 milyar dolarlık savunma sanayi anlaşması imzalayan Suudi Arabistan’ın MİLGEM projesi kapsamında Türkiye’de ürettirmeyi düşündüğü 4 gemi siparişini iptal ettiği öne sürülmüştü.

Donald Trump'la 280 milyar dolarlık iş birliği yapan Suudi Arabistan'ın 4 Türk gemisini iptal etti iddialarına Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir cevap verdi.

 İsmail Demir, Suudi Arabistan'ın, MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemilerin alımını iptal ettiğine dair iddialara ilişkin, "ABD-Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin ve son anlaşmanın bize yansıması şu ana kadar olumsuz olmadı. Bizim projemiz ile ilgili karşı taraftan herhangi bir olumsuz dönüş olmadı. Tam aksine projenin devam ettiği ve devam edeceği yönünde bir duyum var hatta dün de doğrudan bir mesaj var." dedi.

TEMASLAR DEVAM EDİYOR

İsmail Demir, ATAK ve MİLGEM özelinde gerek Pakistan gerek Suudi Arabistan'la yakın temasların devam ettiğini söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN- ABD İLİŞKİSİ

Demir, Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkiye yönelik de şu değerlendirmelerde bulundu: "Suudi Arabistan'da bir teknoloji transferi oluşturmak ve yatırım yapmak.. Onlarla 2-3 seneden beri çok yakın görüşüyoruz. Orada şu anda ASELSAN'ın iki tane ortak şirketi var. Başka şirketlerimiz oluşmak üzere. Bu ilişki devam ediyor. Hatta savunma sanayi yapılanması ile ilgili olarak da önemli şekilde fikir alışverişinde bulunduk. Onlar da önemli yeni yapılanma içerisinden geçiyorlar. "

Yorumlar (0)
banner255
4
az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü