banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Selay Tersanesi'nde 2 Genel Yük Gemisi Siparişi

Selay Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Çolak, 2 adet 10,500 dwt'lik genelyük gemisi inşaatı için yatırımcı firmayla sözleşme yaptıklarını belirtti.

GEMİ İNŞA 07.05.2010, 08:30
Selay Tersanesi'nde 2 Genel Yük Gemisi Siparişi

Selay Tersanesi iki adet genelyük gemisi inşaatı için hazır

Selay Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Çolak, 2 gemilik siparişten sonra 2+2 opsiyonla bu gemilerden ileride dört gemi daha inşa etmek gibi bir imkânın kayda alındığını açıkladı.

2 gemi 18 ayda teslim edilecek.

Selay Denizcilik grubuna bağlı Selay Tersanesi olarak hizmet verdikleri gibi, armatörlük şirketiyle kendi gemilerini de çalıştırdıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Çolak, bir yıllık bir süreden sonra çok önemli bir gemi inşa projesine imza attıklarını söyledi.

2 adet 10,500 dwt'lik genelyük gemisi inşaatı için yatırımcı firmayla sözleşme yaptıklarını belirten Suphi Çolak şöyle devam etti:

"Siparişi veren armatörlük firmasıdır. Zaten kendi gemilerinin işletmeciliğini de yapmaktadır. Genç ve dinamik bir grup oldukları gibi yatırımlarla filolarını büyütmek kararındadırlar. Bu doğrultuda Selay Tersanesi olarak 10.500 dwt'lik iki adet genel yük gemisinin gerekli parça ve sac siparişlerine başladık. Bu gemileri 18 ay gibi sürede tamamlayarak teslim edeceğiz. Böylece bu tip gemilerde zaman bakımından da bir rekor tesis edeceğimize inanıyorum."
 
Haziran başında sac kesimlerine başlıyoruz

Gemilerin inşaatına başladıktan sonra 18 ay gibi bir sürede teslim etmek üzere planlama yaptıklarını belirten Suphi Çolak gemilerin üç ambarlı olduğunu, dizayn bakımında benzer gemilere nazaran çok daha yüksek teknik özelliklere sahip olduklarını söyledi.

Gemilerin Navtek Deniz Teknolojisi tarafından dizayn edildiğini açıklayan Suphi Çolak sözlerine şöyle devam etti;

"Bu dizaynın daha önce eş gemileri Tuzla Tersaneler bölgesinde başka tersanelerde inşa edilmiş. Şimdi bu dizayn daha da geliştirilerek bizim projemizde uygulanmaktadır. Sipariş aldığımız firma atılımcı. Görüşmelerimizde kesinleşen 2 gemilik siparişten sonra 2+2 opsiyon da ortaya konulmuştur. Biz siparişi veren armatörlük firmamızın daima başarılı olmasını diliyoruz. Onlar atılımlarına devam ettikçe biz de 10.500 dwt'lik bu gemileri bir anlamda seri olarak inşaata devam edeceğiz."

Selay Genel Müdürü Fuat Çolak ise Selay armatörlük olarak deneyimlerinden yararlanarak bu gemide proje safhasında bazı değişikler önerdiklerine işaret etti ve ekledi: "Tam boy 131 metre. Kalıp genişliği 18.50, draftı 7.50 metre. Bureau Veritas klasına sahip olan gemi 3000 kW gücünde ana makineyle donatılacak. Bir süredir sipariş bekleyen gemi kızağımızda blok inşaatlar halinde inşaatı en kısa sürelerde tamamlayacak tarzda çalışma sürdüreceğiz."

Yorumlar (6)
Kpt. Mustafa Can 11 yıl önce


Camiamıza hayırlı uğurlu olsun, umarım bu sipariş yeni siparişlerin ateşi olur.
BİLAL KAVRAZ 11 yıl önce
BU BİR BAŞLANGIÇ OLUR İŞAALLAH ARKASININ DEVAMI GELİR İŞSİZ GEZEN ARKADAŞLARIMIZ EVLERİNE EKMEK PARASI GÖTÜRÜR.MİLLETİMİZE

HAYIRLI OLSUN SİPARİŞLERİN ARKASININ DEVAMINI DİLİYORUM SAYGILAR ...
Vahap ÖNSEN 11 yıl önce
Karaca Gemi Lumbuz imalatı çalışanları adına, bu sıkıntılı ekonomik süreçte almış olduğunuz bu projenizde başarılar dileriz.
AHMET İŞLER 11 yıl önce
SAYGILAR. ÖNCELİKLE HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH DEVAMI GELİR. BİZLERE BİR UMUT KAPISI OLUR ALLAH KAZA BELA VERMESİN İNŞALLAH DİSİPLİN BİR ORTAMDA SİZLERLE SAĞLIKLI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAK..TEŞEKKÜRLER..ÖNCE EMNİYET..
Erol Korkmaz 11 yıl önce
Selay tersanesini tebrik ediyorum.Sayın Suphi beye sağlıklı ve hayırlı iş hayatı dilerim.Tüm çalışanlarına başarılar dilerim
abuzer dozer 10 yıl önce
basarılar türk denizciligi gemi yapıor aama armotorler kan kaybediyor.

birde personel maaslarını gününe uygun verseler herkezin cocugu var.
11
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü