banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Mendirek Sorunu Altınova’yı Vuruyor

Türkiye’nin yüzde 1’lik pazar hacmini iki katına çıkarmayı hedefleyen Yalova-Altınova tersaneleri, bölgede büyük sıkıntılara sebep olan mendirek sorununun çözümü için bekliyor.

GEMİ İNŞA 16.10.2009, 02:13
Mendirek Sorunu Altınova’yı Vuruyor

Mendirek sorunu Altınova’yı vuruyor

Yalova-Altınova tersaneleri, mendirek sorununun çözümü için, hükümetin sözünü tutmasını bekliyor.

2014 yılına kadar 12 milyon dolar ciroya ulaşarak, Türkiye’nin dünya deniz ticaretindeki yüzde 1’lik pazar hacmini iki katına çıkarmayı hedefleyen Yalova-Altınova tersaneleri, bölgede büyük sıkıntılara sebep olan mendirek sorununun çözümü için, hükümetin sözünü tutmasını bekliyor.


Yalova’nın Altınova ilçesinde 2004 yılından beri yapımına devam edilen Yalova tersaneleri, hızlı bir gelişim göstererek, kısa zamanda gemi ve yat üretiminde dünya çapında söz sahibi olmayı hedefliyor. Proje uygulamasının % 85’inin tamamlandığını ve bölgedeki tersanelerin önemli bir kısmının istihdam ve üretim sağlamaya başladığını ifade eden Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kan

”Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen, şirket yönetimimiz projeyi verilen süre içerisinde tamamlamak maksadıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Hissedarlarımız da tersane yatırımlarına devam etmelerinin yanı sıra üretim ve istihdamın sürdürülmesi için çaba gösteriyorlar. Halen bölge tersanelerinde 7800 kişi istihdam edilmektedir” dedi.

“Gemilerimiz ciddi zararlar görüyor”

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında bölgede büyük sorunlar yaratan mendirek ihtiyacının acil olarak karşılanması gerektiğini belirten Kan, bu konuda şunları söyledi:

 “Bölge tersanelerinde inşa edilen ve indirildikten sonra donatım maksadıyla denizde bulunan gemiler ile onarım gemileri, bölgede hakim olan kuvvetli rüzgarlardan ciddi zararlar görüyor. Denizdeki gemilerde çalışma yapmak güçleşiyor ve emniyet zafiyeti oluşuyor. Mendirek yapılması bölgemizdeki tersanelerde denizde bulunan yeni inşa ve onarım gemilerinde çalışmayı verimli ve güvenli bir hale getirecek ve gemilerin zarar görmesini engelleyecek. Bölge tersanelerinin dışbükey kıyı yapısının öne çıkararak onarım hız ve kapasitesini arttırarak ülkemizin yeni tersane bölgesi daha cazip hale gelecek.”

“Bu kez devletten yardım bekliyoruz”

Konuyla ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüklerini açıklayan Kan,

“ Bakanımızın konuyu ele alacağını söylemesi üzerine bir taslak hazırlayarak kendilerine takdim ettik. Bölgede altyapı, üstyapı, okul hastane, sanayi sitesi, çevre koruma tesisleri, kamu hizmet binaları gibi teknik, lojistik ve idari destek birimleri, tersaneler yani yatırımın tümü biz yatırımcılar tarafından yapılıyor. Bu nedenle Bakanımız talebimizi haklı bularak bu konuyla ilgileneceklerini belirtti” şeklinde konuştu.

“Mendirek yapılmadıkça Yalova Tuzla’yı geçemez”

Yalova da bir şube açan Tuzla’nın önemli tersanelerinden Gisan Tersanesi Genel Müdürü Türker Yaltır da, Yalova’da Mendirek olmamasının büyük sıkıntılara yol açtığını ve bu sorun çözülmedikçe Yalova’nın Tuzla’yı geçmesinin mümkün olmadığını söyledi. Yaltır, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“ Yalova’nın şu anki en büyük problemi Mendirek eksikliği. Hakim rüzgarlar nedeniyle gemilerin rıhtıma bağlanmasında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Çok şiddetli rüzgarlara denk geldiğimiz zaman gemileri açığa almak zorunda kalıyoruz. 20 gemiyi birden açığa almamız gerektiği zamanlar oluyor. Bazen bir geminin makinesini sökmüş oluyoruz, birden fırtına çıkınca makineyi tekrar gemiye almakta çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bölgeye mendirek yapılması çok büyük bir yatırım. Bunu biz tersanecilerin karşılaması mümkün değil. Bu konuda devletin bize verdiği sözü tutmasını bekliyoruz.”

 

Yorumlar (2)
gülüyorum halinize 10 yıl önce
bölgenin hakim rüzgarları senede en az 250 gün poyraz...ne zaman poyraz size dokunmuşki...bu tersanelerin yapıldığı bölgelerin hepsinde kivi yetiştiriliyordu ...şimdi ne var.. ayrıca iskele çıktığınız yerlerde güzel bir balık merasıydı(ki çoğunlukla sığlıktır)

ne bıraktınız ne istiyorsunuz

bence soru bu ?

ismail orucoğlu 10 yıl önce
Avrupa tersaneleri sipariş yokluğu yaşarız diye korkuyorlar.Yıllık ciroları kacpara biliyormusunuz 17 mılyar euro.Endişeleri çin ve güney kore tersanelerinin siparişleri kapması.BAKIN COK ÖNEMLİ KONU avrupa tersanelerinin siparişlerinin yüzde 74 özellikli gemiler.Nedemek bu anlamadınız dimi? yolcu gemisi,feribot,offshore,yacht,platform,gibi paralı işler.Büyük abilerimiz tutturmuş gemi yapıcaz diye,gelin birlik olalım altınovanın mendirek sıkıntısını çözelim.Walla yunan zulmü gibi.Kuyuları zehirleki tarım yapamasınlar.Tersanelerimiz var ama mendirek yok bütün emekler bir fırtınada yıkılmaya mahkum.EN ACI OLANIDA AVRUPA TERSANELERİNİN KORKUSU ÇİN ,KORE.BİZ BURUNLARININ DİBİNDEYİZ AMA TEHLİKE ARZ ETMİYORUZ CÜNKİ AYAĞA KALKAMAYIZ ENGELLER VAR.Hayır bizler üc tarafı denizle kaplı topraklarda doğmuş barbarosun,oruç reisin torunlarıyız denizlerimize ekmeğimize sahip cıkıcaz ve yeniden ayağa kalkıcaz.NASIL DÜŞTÜĞÜMÜZ ÖNEMLİ DEĞİL NASIL KALKTIĞIMIZ ÖNEMLİ.Sayın devlet büyüklerim yardım edin şu mendirek projesine calışıp mılyar dolar getirelim size, herkez ekmeğini yesin yansanayiden emekciye.saygılarımla
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?