banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kdz.Ereğli Tersanelerine Müjdeli haber

Kdz.Ereğli TSO Başkanı Keleş, tersaneler bölgesinde dünyaca ünlü bir armatörün 2 gemisini bakım onarımını yaptırmak için gönderdiğini söyledi.

GEMİ İNŞA 17.08.2018, 11:54 Nermin İstikbal
Kdz.Ereğli Tersanelerine Müjdeli haber

Kdz.Ereğli Tersanelerine Müjdeli haber

Kdz.Ereğli TSO Başkanı Keleş, tersaneler bölgesinde dünyaca ünlü bir armatörün 2 gemisini bakım onarımını yaptırmak için gönderdiğini söyledi.

Erdemir'in ticaretinde Türk lirasına dönerek milli duruşun gösterilmesini gerektiğini belirten Keleş, "Bölgemizde en büyük istihdam sağlayan kuruluş olan Erdemir, endüstri bölgesi ilan edilen alanlara yeni yatırımlar yapmasıdır. Üzülerek görüyoruz ki Ereğli'de yeni bir yatırım yok" dedi.   Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş, hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdemir'e Türk lirasına dönüş yaparak milli duruşunu göstermesi gerektiğine değinen Keleş, tersaneler bölgesinde ise 2 geminin önümüzdeki günlerde yanaşarak bakım onarım yaptıracağını müjdeledi.

 TÜRK LİRASINA DESTEK

Keleş'in açıklamaları şu şekilde: "Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası  olarak devletimizin hükümetimizin yanındayız, destek olmaya kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Son dönemde yaşadığımız finansal zorlukları hep birlikte aşacağız. Ülkemiz ekonomisinde gerek küresel gelişmeler gerekse iç dinamiklerimiz nedeniyle hassas bir dönemdeyiz. Bunun çözümü de sıkı bir para politikasını desteklemek, tasarruf tedbirlerini içeren mali politikaların en kısa zamanda açıklanmasını bekliyoruz. Çok çalışmak, üretmek sorunu çözecektir. Bunun ile ilgili alınması gereken bir takım önlemler var. Milli duruşumuz gereği euro ve dolarla yapılan satışların Türk lirasına dönmeyi arzu ediyoruz.

  ERDEMİR'E ÇAĞRI

Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Erdemir'in öncülük etmesini istiyoruz. Erdemir'in güneydeki fabrikası üretiminin yarısını yuvarlak demir geri kalan kısmını yassı çelik olarak üretiyor. Yuvarlak demirden kastettiğimiz inşaat demiri, bunu Türk lirasından satıyor, yassı demiri dolar ile satıyor. Burada Erdemir öncülük ederse sektördeki diğer üreticiler de Erdemir'e uyma zorunluluğu içerisinde olur ve Türk lirasına olan güveni arttırmış oluruz. Bir şekilde artık milli duruşumuzu yapmamız gerekiyor.  

"TEKNİK LİSEYE TALEP VAR"

Diyarbakır ve Batman'da çeşitli ticaret ve sanayi odalarını ziyaret ettik. OSB'de Teknik Liseye ayrılmış olan bölüme Batman'dan gelen daha doğrusu talepleri yerinde görülerek inceleyerek değerlendirmesi içeriyordu. Teknik Lise olarak ayrıldığımız bölgeye talep var. Yatırımcıları değerlendiriyoruz. Bir sonraki eğitim dönemine hazır olacağı şekilde nihai kararı vereceğiz.  

"ERDEMİR YATIRIM YAPSIN"

Geçtiğimiz hafta sonu TOBB'un düzenlediği Karadeniz Bölge Odaları istişare toplantıları vardı. Katıldık, Karadeniz'de faaliyet gösteren tüm oda ve borsa başkanları vardı. Beklentiler paylaştı. Maalesef ilimizin geleceğe bakışı karamsar, bunu tekrar pozitife çevirmemiz gerekiyor. Bunun ile ilgili yatırımların artması gerekiyor. Bölgemizde en büyük istihdam sağlayan kuruluş olan Erdemir, endüstri bölgesi ilan edilen alanlara yeni yatırımlar yapmasıdır. Üzülerek görüyoruz ki Ereğli'de yeni bir yatırım yok. KAP'a (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) yapılan bildirimde İskenderun Fabrikası'na ÇED raporu için yani kapasiteyi arttırmak için başvuru yapılıyor, anladığımız yatırımlarını bir süre daha Ereğli'ye yapmayacağı İskenderun'a yapacağı yönünde. Biz burada yaşayanlar olarak fabrikamızın üretim kapasitesini arttırmasını yeni yatırım alanlarının oluşmasını arzu ediyoruz.  

TERSANELERİN DURUMU

Bir taraftan güzel haberler de oluyor. Tersane bölgemizde gemi inşa üzerine yapılmıştı. Gemi inşaadaki talep olmayınca talep durunca tersanelerimiz işsiz kalmıştı, yüzde 10-15 doluluk oranında çalışıyorlardı. Geçen hafta bir acentemiz vasıtası ile bize talep geldi. Gümrüğe gelen talepti bu. İlçemize 2 gemi gelmek istedi, müsaade istediler. Burada zorluklar çıktı. Rifat Hisarcıklıoğlu'nu arayarak durumu ilettik, kendisi de konunun muhatabı olarak ticaret bakanı ve gümrükler genel müdürlüğüne konuyu ilettirerek sorunun çözümünde yardımcı oldular ve sorun çözüldü. Ereğli tersanelerinde gemi bakım onarım yapılabilecek. Tuzla, Yalova'daki gibi havuzumuz yok ama boya gibi işlemlelri burada yapılabilecek. Resmi yazışmalar yapıldı, gemiler şuan açıktı, kendilerini ilgilendiren prosedürler var sonra gelecekler. Bu zor zamanlarda hedefimiz tersanecilere destek olmaktır. Haritada buraya bakım onarım olarak işaretlersek, sonuçta buraya gelecek olan gemiler dünyanın en büyük armatörlerinden birinin tekneleri. Ereğli limanını böylelikle ön plana çıkarmış oluruz.  

GİRİŞİMCİLİK KURSU KOSGEB

Girişimcilik kursu yapılmakta. Düzenli olarak 2 ayda bir girişimcilik eğitimi vereceğiz. Odamızın yaptığı sosyal faaliyet ve sosyal hizmet diyelim, odamıza yeni üye kazandırmak için kurslar düzenliyoruz.   HEDEF PAZAR AFRİKA Ereğli ihracat şehri olabileceği konusunda açıklamada bulunmuştuk. Projemizi yazdık, bayram sonrası başvurumuzu yapacağız. Bir taraftan da başka pazarlara bakıyoruz. Hedef pazarlardan biri de Afrika. Genel Sekreterliğimiz bunun ile ilgili çalışıyor. Bir taraftan da odamıza geldiğiniz zaman akreditasyon seviyesi belli. Hedefimiz doğrultusunda da çalışmalarımız devam ediyor. 2018-2021 üye odaklı çalışmalarımız devam ediyor.  

OSMANLI ÇİLEĞİ İÇİN COĞRAFİ İŞARET

Osmanlı çileği ile ilgili coğrafi işaret almak için sürecin başvurusuna başladık. Bunun ile ilgili olarak da 1,5-2 sene sürecek bir periyot. Bunun ile ilgili startı verdik. Odamız bünyesinden maliyetini karşılayarak, Ereğli'nin kendine has ürünün sahibi olacağız. İnşallah hep birlikte zor günleri atlatacağız. Bir taraftan şunu da görmüş olduk, memleketimizde herkes ekonomist. Herkesin ekonomi ile ilgili bir öngörüsü var ama bugüne kadar olmadığı kadar hassas bir dönem yaşadığımız faktörü alırsak şu ortaya çıktı, millet olarak birikimimiz tasarrufumuz yok, ne yapacağımızı bilmez haldeyiz. Ülkemizde sanayicimiz, üreticimiz dik durdu, süreci açmaya başladı, önümüzdeki günlerde inşallah daha iyi olur"

EREĞLİ ÖNDER GAZETESİ

Yorumlar (0)
31°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?