banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İş Başı Yaptırılmayan Tersane İşçileri Eylemde

Zonguldak'ın Ereğli İlçesinde Faaliyet Gösteren Madenci Gemi Sanayii'nde Yaklaşık 420 İşçi Kendilerine İş Verilmediği Gerekçesi ile Tersane Önünde Eylem Yaptı.

GEMİ İNŞA 29.04.2010, 18:57
2263
İş Başı Yaptırılmayan Tersane İşçileri Eylemde

İş Başı Yaptırılmayan Tersane İşçileri Eylemde

Zonguldak'ın Ereğli İlçesinde Faaliyet Gösteren Madenci Gemi Sanayii'nde 2009 Yılının Nisan Ayından Bu Yana Kısa Çalışma Ödeneğinden Faydalanıp, Bu Gün İtibarı ile İş Başı Yapması Gereken Yaklaşık 420 İşçi Kendilerine İş Verilmediği Gerekçesi ile Tersane Önünde Eylem Yaptı.  

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Madenci Gemi Sanayii'nde 2009 yılının Nisan ayından bu yana kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp, bu gün itibarı ile iş başı yapması gereken yaklaşık 420 işçi kendilerine iş verilmediği gerekçesi ile tersane önünde eylem yaptı. Şirketin Tersane İdari Müdürü Salih Ocaklı ile görüşen işçiler, iş yeri sahibi ile görüşme talebinde bulundu.

Sabah saatlerinde Madenci Gemi Sanayi Tersanesi önünde toplanan yaklaşık 420 işçi, işe başlamak istedi. Ancak tersanenin kapalı olduğunu gören işçiler, yetkili bulamayınca durumu protesto etmeye başladı. Bu gün itibarı ile işe başlamaları gerektiğini söyleyen işçiler, maaşlarının bir kısmını hükümetin başlattığı kısa ödenek uygulamasından aldıklarını, geri kalanının ise tersaneden ödenmesi gerektiği halde uzun süredir hiçbir ödeme yapılmadığını ileri sürdü. İşçiler, tersane sahibinin kendileriyle görüşme yapıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

İşçi Cüneyt yavuz, son bir yıldır devletten aldıkları 400 lira maaşla geçindiklerini belirterek, "Sigortalarımız da kesildi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz." dedi. İşçi Ali Serdar da bugün normal olarak işe başlama günleri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "İşe geldiğimizde muhatap olacak kişi bulamadık. Herhangi bir garanti de verilmiyor. Devletten aldığımız maaş da kesildi. Evimize ekmek götürecek paramız yok. Hakkımızı arıyoruz."

Madenci Gemi Sanayi Müdürü Nezih Bayar ise şu açıklamayı yaptı: "Daha önce bir Alman firması ile 4 gemi üzerine anlaşma yapmıştık. Ancak firma, geçen yıl sözleşmeyi tek taraflı feshetti. Gemiler de elimizde kaldı. Mahkeme hala devam ediyor. İşçiler patronla görüşmek istiyor. Önümüzdeki aylarda yeni siparişler alırsak durumun düzeleceğini umuyorum."  

Yorumlar (5)
T.Haydar Aydogdu 12 yıl önce
BU 420 İSCİDEN 50 TANESİDEMİ DENİZ HABERİ OKUMUYOR?NE BİR SES NE BİR NEFES!EGER BAZI HAKLAR SAVUNULACAKSA BU İSYERİ ONUNDE

BAGIRILARAK DEGİL MEDYA ARACILIGI İLE OLMA

SI GEREKLI SARTLAR TALEP EDİLEREK YAPILIR.

DİGER TURLU TAVSAN DAGA KUSMUS DAGIN HABE

Rİ OLMAMIS DURUMUNA DUSERLER.ESENLİKLER DİLERİM
arif bakırcı 12 yıl önce
bu iş adamları bıraksınlar bu kriz yalanlarını sayın patron isviçre bankalarındaki kayıt dışı paralarınızı herkesi açlıktan öldürdükten sonra mı çıkaracaksınız. düne kadar gemileri dışarda 100 tirilyonliralara anlaşıp ülkende 60 tirilyona yapıyorum diyerek kalan 40 tirilyon parayı avrupanın bilmem ne bankasına yatırırken iyiydide. şimdi kalkmış benim param yok külama anlat sen
madenci 11 yıl önce
arif bakırcı kelimelerine sözlerine dikkat et adam akıllı konuş
halil erez 10 yıl önce
sayın madenci 2008 den beri sabırla bekliyoruz.artık sizde bişeyler yapmanız gerektiğini düşünmüyormusunuz.bizim çabalarımızın sonucu bu olmamalıydı.size soruyorum siz bizim yerimizde olsanız ne yapardınız?inanıyorumki bizim kadar sabırlı olamazdınız.biz sizin rahmetli orhan abinin yaptıkları iyilikleri biliyoruz,ama biz bunları haketmedik.burada alın teri var,emek var inanın bunlar yenmez.birgün olur,ne yaptım ben demektense,ben doğru olnı yaptım demeniz inanın sizin için en doğru olanıdır...
adem karadag 10 yıl önce
sesim başbakanımıza istanbulu bırakın zonguldak eregli gemi dersanerine ell atın başkanım 3 yıldan beri boşus ha yarın ha bügün acılcak diye oyalayım duruyorlar hep kandırıyorlar bizi alacaklarımısıda vermiyorlar sesim başbakn tayip erdogana sesimisi duyun ell atın bize başkanım manci gemi derseni 3 yıldan beri calışmıyor işcilerde calışmıyor başkanım seni halk secti ve halkın isteklerini yerine getirin başkanım sizden rica ediyorum

zonguldak eregli den adem karadag
24
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Günün Karikatürü Tümü