İnebolu'da Yaşanan Tersane Gerginliği

KASTAMONU’nun İnebolu İlçesi’nde istihdamı sağlamak üzere kuruluş aşamasındaki tersane ile İnebolu Belediyesi arasındaki gerginlik yargıya taşındı.

İnebolu'da Yaşanan Tersane Gerginliği

Tersane gerginliği
 
Belediye, istihdam sağlamak üzere kurulan tersane ile mahkemelik oldu, limandan çıkarmak için tahliye işlemi başlattı. Mahkeme, tersanenin başvurusu üzerine tahliyelerin durdurulmasına karar verdi.

KASTAMONU’nun İnebolu İlçesi’nde istihdamı sağlamak üzere kuruluş aşamasındaki tersane ile İnebolu Belediyesi arasındaki gerginlik yargıya taşındı.

İnebolu Denizcilik A.Ş.’ye ait tersanenin İnebolu Limanı’nda kendilerine ait yerleri işgal ettiğini öne süren Belediye Başkanı Engin Uzuner, tahliye işlemi başlattı.

İnebolu Denizcilik A.Ş. de kiracılık sıfatının tespiti için İnebolu Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Davayı kabul eden mahkeme, İnebolu Belediyesi tarafından başlatılan tahliye işlemlerinin tedbiren durdurulmasına karar verdi.

Karavelioğlu Grup bünyesindeki İnebolu Denizcilik A.Ş.’ye ait tersanenin kuruluş çalışmaları 3 yıl önce başladı. İnebolu Limanı’nda gemi üretimi ve onarımı yapmak üzere Hazine’ye ait 35 bin metrakerelik arsa İnebolu Tersanesi’ne tahsis edildi.

Şirket belediyeden de arsa ve bina kiralayarak yatırımı başlattı. İnebolu Limanı’nda tahsis edilen alana gemi yapımında kullanılmak üzere yurt dışından 3 adet dev vinç ve yüzer atölye getirten şirketin ekonomik krizle birlikte işleri ed sekteye vurdu.

Hukuka aykırı işgal

Havuza girmek için sıra bekleyen gemiler de onarım işlerini erteledi. Yatırım çalışmalarını yavaşlatmak zorunda kalan İnebolu Tersanesi’ne bir darbe de İnebolu Belediyesi’nden geldi. MHP’li başkan Engin Uzuner, tersanenin belediyeye ait bazı yerleri hukuka aykırı olarak işgal ettiğini öne sürerek tahliye işlemi başlattı.

Uzuner, “Tersaneye karşı değilim. Sadece söz konusu şirketin belediyemizden kiraladıkları alanlar dışında limanda bulunan diğer alanları da fuzuli olarak izinsiz ve cebren işgal edişlerine karşıyım” dedi.

Mahkemeye kiracı olduklarına dair belgeler sunan tersane yetkilileri de, “Belediyenin tahliyesini istediği binaya ve alanlara yüksek harcamalarla yatırımlar yaptık. Bu harcama ve yatırımlara ilişkin faturaları ve diğer belgeleri mahkemeye sunduk. Zorla işgal söz konusu değildir” şeklinde konuştular.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET HOROS
MEHMET HOROS - 9 yıl Önce

İNEBOLU BELEDİYE BAŞKANLARI NIN DİKKATİNE.KURTLUŞ SAVAŞI ÖNCESİNDEN BERİ LİMANANIZIN EVVELİYATINA BAKMANIZI VE BUNDAN SONRA YAPILACAK OLAN İŞLERİN DEVAMI OLMASI GEREKLİ OLAN EN ÖNEMLİSİ SAMSUN LİMANI GİBİ İNEBOLU LİMANININDA YAPILMASI GEREKİR.İNEBOLU HALKINA VE BÖLGEMİZE VERİLECK HİZMET OLARAK BİRİNCİ DERECEDE DUBLE YOLUN İNEBOLUNUN KALKINMASI İÇİN İVEDİLİKLE İNEBOLUYA KAZANDIRILMASI İLE İNEBOLU LİMANIN MENDEREĞİN BAŞLANGIŞÇ OLARAK BENZİN İSTASYONLARININ ARKASINDAN DERE AĞZI ÇIKIŞI DAN İTİBAREN DENİZ MESAFESİNE DOĞRU EN AZ 200 METRE AÇIĞINDAN MEVCUT BULUNAN MENDEREĞİN DIŞINDAN İSKELLE BURNU HİZASINA KADAR UYGUN ŞEKİLDE MENDEREĞİN YAPILMASI BUNU TAKİBEN İSKELLE BURNUNDAN BİR DALGAKIRNALA DENİZ SAHİLİNİN TANZİM EDİLMESİ İLE HALKIN HİZMETE SUNULMASI BUNA MÜTAKİP MEVCUD BULUNAN İNEBOLU İÇİNDEN AKAN ÇAYIN HER İKİ TARAFI KAZIKLA İSTİNAT DUVARI YAPILARAK ESKİ GARAJIN ÖNÜNE KADAR OLAN KISMINDAN BİR KIRLANGIÇ BURNU YAPILARAK ÇAYI İKİYE BÖLÜP DERİNLEŞTİRİLİP KÖPRÜ ALTIN GEÇEBİLEN BALIKÇI TEKNELERİNİN YER TANZİMİ YAPILARAK KÜÇÜK BALIK RESTURANLARI UYGUN YERLERE YAPILARAK HALKIN HİZMETİNE SUNULMASI GEREKLİDİR DEREDEKİ KİRLİ SUYUN KOKUSU GİDERİLMESİ İÇİN 1.5 METRE ÇAPINDA BİR DAİMİ BÜZ İLAVETEN YARDIMCI BÜZ YAPILARAK ARALARINDA BU KANALIN TEMİZLENMESİNE YARDIMCI OLACAK MENFEZLERİNDE YAPILMASI UYUGUN OLARAK HALKIN HİZMETİNE AÇILMASI GEREKLİ OLDUĞUNU DAİMA GÖRÜŞTÜĞÜM KİŞİLERE ZAMAN ZAMAN BU KONUYU ANLATMAKTAYIM AYRICA GEÇMİŞTE YAPILAN BİR HATAYI HALEN İNEBOLU HALKINA ÇEKTİRİLEN GURBET DE İŞ ARAMA VE İŞ BULMAK İÇİN BUNDAN SONRA GELECEKLERDE ÇEKECEKTİR BU NEDENLE KÜREDEKİ ELİMZİDEKİ HAZIR MADENİN İŞLENMESİ İÇİN ESKİLERDEN YAŞAYANLARDAN DUYUDUĞUMA GÖRE Bİ 100 YILLIK MADEN ÇIKACAĞI HALDE 80 YILLIK BİR MADEN OLABİLLİR DÜŞÜNCESİYLE O GÜN Kİ POLİTAİKACILAR BİZİMDE HALKIMIZDAN DESTEK GÖRMEDİĞİ İÇİN BAŞKA BÖLGELERDE BU MADENİN İŞLENMESİ İÇİN FABİRKALAR BAŞKA İLLERİMİZDE HİZMET VERİR HALE GETİRİLİMİŞTİR ELİNDE YETKİSİ OLAN HER KASTAMONU VE CİVAR İLLERDE YETKİLİLER ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYARAK DÜŞÜNSÜN BU İŞSİZLİK ORDUSUNA DAHA DA İŞSİZLERİN KATILMAMASI İÇİN ELİNDEN VE DİLİNDEN VE KALEMİNDEN NE GELİYORSA ORTAYA KOYSUN BÖLGE HALKINI GURBETLİKTEN İŞSİZLİKTEN YOKSULLUKTAN ELİNDEN GELENİ YAPMALARI GEREKMEKTEDİR SAYGI VE SEVGİLERİMLE ESKİ CEFAKAR DENİZCİLERDEN BAŞ MAKİNİST............MEHMET HOROS.

UĞUR KIRCAOĞLU
UĞUR KIRCAOĞLU - 9 yıl Önce

HERKEZ YORUM YAPMA HAKKINA SAHİPTİR SAYGI DUYARIM BELLİKİ SİZDE ESKİ BİR ÇALIŞANA BENZİYORSUNUZ İŞ HAYATI BİRAZDA VEFA GEREKTİRİR SİZDE AYLARCA O KİŞİNİN EKMEĞİNİ YEDİNİZ İNSAN YEMEK YEDİĞİ TASI KİRLETMEZ BEN Bİ KASTAMONU LU OLARAK KASTAMONULULARI HEDEF ALAN TAŞ DÜŞEBÜLÜ AYU ÇIKABÜLÜ YAZINIZI KINIYOR VE EKSİK BIRAKTIĞINIZ SON PLAKA YAZISINIDA SİZE HATIRLATIYORUM!!!!!!!(.....KONABÜLÜ)

ismail KAYA
ismail KAYA - 10 yıl Önce

Belediye çok büyük ayıp ediyor.Bu ülkede istihdam için insanlar büyük çaba harcarken başkanın bu yaptığını tamamen siyasi ve yanlış buluyorum.Fazladan 1 kişinin evine ekmek götürebilmesi için aksine iş adamlarının önünü açmalıdır.Siyaseti bir tarafa bırakıp sosyal sorumluluklarının farkına varmaya davet ediyorum.

murat birecik
murat birecik - 10 yıl Önce

ilhan ağabey, ilhan ağabey...sahillerdeki bedava devir üzerine yatırım yapmak...ticari kredi ile 2. el vinç satın almak...hurdanın, hurdası bir havuzla tersanecilik...yahu, ahir ömründe neyine gerekti?!sana, tam 4 sene önce demiştim; tersanecilik öyle dışarıdan gözüktüğü gibi değildir. oraya, çay bahçesi yap, daha mutlu olursun diye.seni nekadar sevdiğimi bilirsin. senin de, beni ne kadar sevdiğini, ben bilirim.dost diye, daha ilk günden ''acıyı'' söyleyene denir, sevgili binali...saygılarımla

murat birecik

m. alev
m. alev - 10 yıl Önce

belediye iş imkanı gelmiş.yöremizi canlandıracak istihdama belediyenin de destek olması gerekir.

ismail KAYA
ismail KAYA - 10 yıl Önce

Neyine gerek öylemi .. Koçun bu malvarlığı ile iş yapması neyine gerek.Sabancının yedi sülalesine yetecek kadar malı var halaaa çalışması üretmesi neyine gerek...Tersanecilerin gemi yapması tersanesini satsa torununun çocuğuna kadar yeter bu üretim neyine gerek....

Bu kafayı değiştirin artık.Bu ülkede öyle veya böyle üretim yapan herkesi takdir ediyor, saygıyla selamlıyorum.....

- 10 yıl Önce

TABİKİ HAKKIYLA CALISALIM TABİKİ URETELİM ANCAK BU CALISMALAR

IMIZDA ZİHNİYETİMİZ DEVLETİ SOYMAK HALKIMIZIN VERGİLERİNİ SOVUS

LEMEK ZİHNİYETİNDE OLMAYALIM.

ORNEK İSTİYORSANIZ TUZLAYA GELIN GORUN.

barış morkoç
barış morkoç - 10 yıl Önce

Anlamdıgım olay...Liman içinde bulanan gemiye veya yüzer cisime nasıl belediye karışıyor


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176