banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İnebolu Tersanecilik tamire ağırlık verecek

İnebolu Tersanecilik Genel Müdürü Ali İncirkuş, “Bölgemizde tamir ve bakım konusunda marka olmak öncelikli hedefimiz” dedi.

GEMİ İNŞA 20.06.2013, 01:53
İnebolu Tersanecilik tamire ağırlık verecek
Hedeflerini dünyadaki ekonomik krizlerle birlikte revize ettiklerini ve gemi tamir bakım hizmetlerine ağırlık verdiklerini belirten İnebolu Tersanecilik Genel Müdürü Ali İncirkuş, “Bölgemizde tamir ve bakım konusunda marka olmak öncelikli hedefimiz” dedi.
 
Bunun için tersane sahasında bir yılı aşkın zamandır devam eden sert kayalık alan, deniz dibi kırım ve tarama işlerini henüz tamamladıklarını dile getiren İncirkuş, “Önceliğimiz ayakta kalabilmek. Umuyoruz ki bu yıl planladığımız hedeflerimize ulaşır ve çalışmalarımızın karşılığını alarak büyümeye devam ederiz” diye konuştu.
 
 2013 yılında mevcut alanlarına ilave yaklaşık 2 bin 500 metrekare kapalı saha çalışmasına başladıklarını ifade eden İncirkuş, önümüzdeki günlerde gelişmelere göre tersaneyi yeni inşa konumuna getirmeyi planladıklarını belirtti.
 
“Uzak Doğu ile rekabet neredeyse imkansız”

Sektördeki moral, motivasyon ve gelecek endişesiyle Ar-Ge çalışmalarına önem verilmediğine değinen İncirkuş, “Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) kaynaklarına göre, Tuzlada 71 tersaneden 20 tanesi kapalı.
 
Karadeniz Ereğli’de bir tanesi, Yalova'da da aynı şekilde 3 veya 4 tanesi hariç kapalı durumda.
 
Böyle sıkıntılı ortamda ayakta kalmaya çalışıp, eksiklerimizi gidererek gelecek planı yapıyoruz” dedi.
 
Uzak Doğu ile rekabet etmenin imkansız hale geldiğine dikkat çeken İncirkuş, Türkiye’de özel amaçlı gemi imalatı, askeri gemi projeleri, off shore gemi yapımı, özel balıkçı gemileri veya küçük tonajlı gemi imalatı dışında diğer gemi yapımları için cazip fiyatların oluşamayacağını kaydetti.
 
Çin hükümetinin sektöre yaptığı destekle Çin’deki tersanelerin düşük maliyetleriyle, Japonya ve Kore’ye rakip olarak tüm dengeleri değiştirdiğini aktaran İncirkuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Piyasadaki gelişmelere paralel bu projelerden pay almak ve rekabetin içinde olmak için hazırlıklarımızı ve eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz.
 
Avrupa ise yakın geçmişte tersanecilikten uzaklaştı ancak son zamanlarda tersaneciliğe yeniden lokomotif sektör gözü ile bakıyorlar.
 
Çin hükümeti sektöre yaptığı teşviklerle tersanelerinin kalkınmasına katkı sağladı. Hükümetimizde zor durumdaki denizcilik ve özellikle tersaneciliğe teşvik verirse, eminiz pastadan daha fazla yararlanırız.”
Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?