banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

İlk uçak gemimiz bir tabur gücünde olacak

Türkiye'nin 2021 yılında suya indirilecek olan ilk tayyare gemisi LPD'de çalışmalar nihai sürat ilerliyor.

GEMİ İNŞA 01.08.2015, 17:50
İlk uçak gemimiz bir tabur gücünde olacak

İlk uçak gemimiz bir tabur gücünde olacak

Türkiye'nin 2021 yılında suya indirilecek olan ilk tayyare gemisi LPD'de çalışmalar nihai sürat ilerliyor.

Türkiye'nin ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın (DKK) ilk 'Havuzlu çıkarma gemisi'nde (LPD) çalışmalar hızla ilerliyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) Sedef Gemi İnşaatı Sanayi A.Ş arasında imzalanan gemi projesinin, önceki günde Aselsan ve Havelsan tarafından sistemlerinin anlaşması imzalandı. 2021 yılında DKK'ya teslim edilmesi planlanıyor. Bunların başında geminin alt kısmında yer alan havuz içerisinde sahile tank ve benzeri harp araçlarının çıkarılmasını sağlayacak gemiler bulunuyor. Yine gemiye helikopter inebilirken, gemiden top ve roket atışı da yapabilen özellikler bulunacak.

İMZALAR ATILDI

Anlaşmaya Sedef Tersanesi ismine Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Kalkavan ve Savunma Sanayi Projeleri Direktörü Osman N. Yurtsever, Aselsan ismine Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Üçüncü ve Genel Müdür Faik Eken, Havelsan ismine Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin ile Genel Müdür ve CEO Sadık Yamaç imza attı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, LPD Projesiyle, Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerekmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek bir gemiye sahip olacak. GEMİ TABUR GÜCÜNE SAHİP Tam yüklü deplasmanda 27 bin 436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan LPD, Türk Silahlı Kuvvetlerinin deniz platformu olacak. LPD Gemisinde bulunacak harp-elektronik sistemlerinin sağlanması ve entegrasyonu konusunda imzalanan sözleşme kapsamında gemi ile ilgili Aselsan 127 milyon 252 bin avro, Havelsan ise 87 milyon avro tutarında iş yapacak.

ELEKTRONİK TEÇHİZATI  ASELSAN VE HAVELSAN'DAN

Projede Aselsan tarafından Havuzlu Çıkarma Gemisi, Mekanize Çıkarma Araçları, Araç-Personel Çıkarma Araçları üzerinde yer alacak muhabere ve uydu sistemleri inşaa edilecek. Havelsan ise ana vazife fonksiyonları ile çok tehditli ortamda savaşma yeteneğini sağlayan Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi test-deneyim ve entegre lojistik faaliyetlerini sağlayacak. Uluslararası operasyonlara katılabilecek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı doğrultusunda yurtiçinde inşa edilecek LPD, bin 200 personel ile beraber helikopterleri, dikine iniş kalkış yapabilen uçakları, insansız hava araçlarını, tanklar ve farklı tipte vasıtaları, ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve havuzunda taşıyacağı çıkarma vasıtaları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek. LPD, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanılabilecek.

Geminin uzunluğu 230 metre, genişliği 30 metre, maksimum hızı 21 knot olacak

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102