banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İlk Milli Gemimizin adı İZMİT oluyor

(Deniz Haber) Türkiye’nin 5. milli gemisinin ilk kaynak töreni yarın yapılacak.

GEMİ İNŞA 18.01.2017, 09:40 18.01.2017, 09:44 Fulya Tekin İstikbal
İlk Milli Gemimizin adı İZMİT oluyor

Türkiye’nin 5. milli gemisinin ilk kaynak töreni yarın yapılacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşasına başlanacak milli fırkateyn serisinin ilk gemisinin adının “TCG İstanbul” olacağı öğrenilirken 2021’de Türk Donanması’na katılması planlanıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun katılacağı törenle inşasına başlanacak “TCG İstanbul”un ardından TCG İzmit, TCG İzmir ve TCG İçel’in yapımına başlanacak.

Donanma’nın en modern gemilerini oluşturan Ada sınıfı korvetlerin ardından Türkiye, son derece etkili ve caydırıcı bir milli geminin daha inşasına başlıyor. Aralık 2015’te Milliyet’in duyurduğu TCG İstanbul, milli gemilerin beşincisi olarak kızağa konuluyor.

UZUNLUĞU 113 METRE

TCG Heybelida, Büyükada, Burgazada ve Kınalıada’nın ardından Donanma’ya katılması planlanan TCG İstanbul, “İ” sınıfı fırkateynlerin ilki olacak. 113 metre uzunluğunda ve 3 bin ton ağırlığında olması planlanan geminin tüm dizayn ve inşası Türk mühendis ve işçileri tarafından gerçekleştirilecek.

SİLAH KONTROL VE RADARI YERLİ

Donanma’da halen 3 sınıfta 16 adet fırkateyn bulunuyor. Fırkateynler deniz gücünün en önemli ve etkin savaş gemisi olarak hizmet ediyor. TCG İstanbul’un F 515 borda numarasıyla hizmet vereceği öğrenildi. S 70B Seahawk helikopter pisti ve hangarına sahip olması planlanan TCG İstanbul’un silah kontrol, sonar ve radarı tamamen yerli olacak. Hava savunma kadar denizaltı savunma ve torpido aldatma özellikleri de olan TCG İstanbul’un makineleri(motorları) yurtdışından gelecek.

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?