banner191

banner148

banner179

banner176

Hurda Römorkör 2.9 Milyon Euro Yat Oldu

İkinci Dünya Savaşı’na katılan, 50 yıl sonra hurdaya çıkarılan römorköre 40 bin dolara sahip olan Ahmet Karaçöl ve Murat Köksal, beş yıllık onarımla süper lüks yat haline getirdi.

GEMİ İNŞA 22.06.2009, 15:18
Hurda Römorkör 2.9 Milyon Euro Yat Oldu

Hurda römorkör yata dönüştü, fiyat 2.9 milyon Euro’ya çıktı      
 
İkinci Dünya Savaşı’na katılan, 50 yıl çalıştıktan sonra hurdaya çıkarılan römorköre 40 bin dolara (yaklaşık 62 bin TL) sahip olan Ahmet Karaçöl ve Murat Köksal, beş yıllık onarımla süper lüks yat haline getirdi.

Marinel 1 adı verilen römorkör-yat 2 milyon 900 bin Euro’ya (6 milyon 260 bin TL) yani hurda fiyatının 100 katına satışa çıktı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusuna hizmet vermek üzere Levingston Tersanesi’nde imal edilen açık deniz romorkörü Pilot 1’i 2000’li yılların başında hurda olarak, Torlak Tersanesi satın aldı. Bodrum’daki yazlıklarında ortak kullanmak için beraber gulet almayı planlayan iki komşu Ahmet Karaçöl ile Murat Tuksal, Pilot 1’i tersanede görünce, yata çevirme hayali kurdu.

İki ortak, hurdayı 2004’te 40 bin dolara satın aldı. Beş yıl süren restorasyonun ardından hurda römorkör, lüks yat olarak Marinel 1 adıyla tekrar denize indi. İki girişimci, kullanmak amacıyla başladıkları restorasyonda, büyük harcamalar yapmak zorunda kalınca, römorkörü 2 milyon 900 bin Euro’ya satmaya karar verdi. Restorasyona başlarken, 1 milyon dolar maliyet hesabı yaptıklarını ancak 3 milyon dolar harcadıklarını belirten Ahmet Karaçöl, "Bu kadar lüks olacağını düşünmedik" dedi.

DenizHaber'in Notu: Marinel1'in  Fotoğrafları için linki tıklayınız: http://www.cigdemyurtsever.com/arayuz/marinel1.html

Yorumlar (0)
10°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?