banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Gemi İşçiliği, "En Kötü Meslek" Seçildi

Careercast.com'un araştırmasına göre 2010 yılının "en iyi mesleği"i sigorta uzmanlığı; "en kötü mesleği"i ise gemi işçiliği olacak. İkinci sırada odunculuk var.

GEMİ İNŞA 06.01.2010, 10:53
2651
Gemi İşçiliği,

Gemi İşçiliği, "En Kötü Meslek" Seçildi

ABD'deki iş bulma portallarından Careercast.com'un araştırmasına göre herkesin hayalini süslemese de "az stres-iyi kazanç" getirmesi nedeniyle 2010'un yapılabilecek en iyi mesleği "sigorta uzmanlığı." 
 
Geçen yıl tüm dünyada kendini hissettiren ekonomik krizle birlikte işten çıkarma, iflas ve daralma paketleri gibi terimler daha fazla kullanılmaya başlandı. Böyle bir ortamda yeni bir iş bulmak ise neredeyse kabus haline dönüştü. Nitekim, geçen yıl birçok kişinin en büyük korkusu, yeni bir iş bulmak zorunda kalmak oldu. ABD'deki iş bulma portallarından Careercast.com da 200 iş kolu üzerinde yaptığı araştırmayla iş bulma hayallerini bu yıla saklayanlar için, "2010'un en iyi ve en kötü" mesleklerini belirledi.

Ancak bu listede, genellikle "en iyiler" listesinde görmeye alışık olunan "hayalleri süsleyici" meslekler yer almıyor. İnternet sitesi de araştırmasıyla ilgili açıklamasında, birçok kişi için ulaşılması zor "yıldız yaratan ve milyonlar kazandıran" meslekleri sıralamak yerine, hem geniş kesime hitap eden hem de sağlığı riske atmayan, düşük stresli, hoş çalışma ortamlı, düzenli gelir sağlayıcı ve güçlü büyüme potansiyeli olan mesleklere yer verdiklerini belirtiyor.

Sitenin, "ekmeğin aslanın midesinde" olduğu gerçeğinden hareketle stres, çalışma ortamı, fiziksel güç, gelir ve istihdam durumuna göre belirlediği bu yılın seçilebilecek en iyi mesleği "sigorta uzmanlığı." Bu iş kolu, düşük fiziksel güç istemesi, az gerilimli bir meslek olması, güzel çalışma ortamı sunması ve iş kolları arasında güçlü performans göstermesi nedeniyle birinci sırayı alıyor. Sigorta uzmanlarının ABD'de yıllık ortalama gelirinin 85 bin dolar olduğu ifade ediliyor.

"Yazılım mühendisliği" ise 200 meslek arasında en iyi istihdam oranına sahip olduğu için 2010'da yapılabilecek en iyi ikinci meslek. Yine stres, çalışma ortamı ve fiziksel güç kullanımında çalışanın hayatını zorlamayacak bir meslek olan yazılım mühendisliği, aynı zamanda son yılların dikkat çeken işleri arasında yer alıyor. Bu meslekte de ABD'de yıllık ortalama gelir 85 bin dolar civarında.

Bilgisayar çağında bulunulması nedeniyle yıllık ortalama kazancı 76 bin dolar olan "Bilgisayar Sistem Analistliği" de işten keyif alma yönünden 2010'da seçilebilecek meslekler arasında üçüncü sırayı alıyor.

Bunun yanında, küresel ısınmadan dolayı tehlikelerle karşı karşıya kalan doğayla iç içe olmayı sağlayan mesleklerden biyologluk listede 4. sırada bulunuyor.

Ayrıca, siteye göre bu yıl tarihçilerin yılı olabilir. Bu meslek, rakamlarla iç içe olmayı sevmeyenler ve dünyanın geçmişini merak edenler için 2010 yılının önerilen meslekleri arasında.

Listede, 2010 yılının diğer en güzel meslekleri ise matematikçilik, avukat asistanlığı, istatistikçilik, muhasebecilik, dişçilerde hijyen uzmanlığı.

"EN KÖTÜ" İŞLER EN ÇOK YORAN İŞLER

Site, yorucu çalışma saatleri, sağlığı olumsuz etkilemesi ve iş ortamlarının kötü koşulları gibi nedenlere dayanarak 2010 yılının "en kötü" mesleklerini de belirledi. Listenin başında ise özellikle kol gücüne dayanan ve yıllık geliri düşük olan işler var.

Çok erken kalkılması, genellikle 12 saat çalışılması, tehlikeli olması, özel hayata yer bırakmaması ve yıllık gelirinin 31 bin dolar düzeyinde kalması nedeniyle gemi işçiliği birinci sırayı alıyor. İkinci sırada odunculuk, üçüncü sırada demir işçiliği var. Mandırada çalışmak, kaynakçılık yapmak ve çöpçülük de yılın yapılması güç ve insan sağlığı açısından "kötü" işlerinden.

Listede, bu kategorideki diğer meslekler ise taksicilik, inşaat işçiliği, tesisatçılık, postacılık olarak sıralanıyor.
 

Yorumlar (6)
murat birecik 12 yıl önce
ekmek aslanın ağzında idi...sonra, ekmek aslanın midesine indi...şimdi aslan yok yahu, ortalarda!!!sn. bakanım, binali yıldırım bey;tersaneler master planını arıyorum, arıyorum...bulamıyorum.yoksa o da, aslan gibi kayıplara mı karıştı?saygılarımla

murat birecik
gemici 12 yıl önce
BİZİM ÜLKEDE GEMİCİLİK AĞIR İŞ SEKTÖRÜ OLMAKTAN ÇIKTI ÇOĞU FİRMALAR ASGARİ ÜCRETTEN YATIRIYOR PİRİMLERİ TEKSTİL AĞIR İŞ

GEMİCİLİK NORMAL...
turgut kaya 12 yıl önce
haberi okudum ama kim bu gemi işçileri?Denizde Çalışanlar mı?
cihangir güzelce 12 yıl önce
Madem gemi işçiliği en kötü meslek ...o zaman öğrenciler için lise sıralarında en iyi meslekler ve en kötü meslekler diye ayırsınlarda en azından bu mesleğe gerçekten kendini verebilen ve bu mesleği seven insanlar gelsin..Bu işi yapanların kimisi yokluktan kimisi çok para kazanmaktan kimisi de gerçekten denizi ve gemileri sevmelinden dolayı yapmaktalar..inşallah yarınlar çok güzel ve umut verici olur da biz genç mühendis adayları geleceğe güvenle bakıp ülkemiz ve kendimiz için yepyeni işler yparız...
emin bıyık 12 yıl önce
Hayatında denizi görmemiş,Çıktığı en yüksek yerde saman yüklü at arabasının üstü olan adamı alıp, Tersaneye getiriyorsun hayatında ilk defa sacın üzerinde yürüyor.!sonra bu adam ölüyor ve deniz adamlığı işçiliği kötü diyorsun!!

Avrupada iyi bir gemi kaynakçısı Ayda 3000,4000 euro arası para kazanmaktadır.

Türkiyede işçiye verdiğiniz para ile işçi ancak ölür!! Kaynakçıya Kaynak banyosu ne diyorsun?? Kaynakçının duş aldığı yer diyor!!!!

Teknoloji bakanlığı kurmalıyız, ve kesinlikle insana yatırm yapmalıyız. Kalkavanın yaptığı yatırımlar saygı ile karşılamaktayız İskendorun'da yapmayı düşündüğü tersaneden Vazgeçmesine çok üzüldük.

selamlar
rıza ötenbülbül 12 yıl önce
bir ido hızlı feribotuna binince görüyorum bizim ülkemizde bu yakınmaları.sevgili patronum göze aldın mı bu denli iyi bir işi yapabilmeyi.çalışan mühendis meslektaşım gördün mü ayrıntılardaki incelikleri.işi yapan kaynakçım anladın mı aluminyum kaynağını ve burada kullanacağın yöntem ve makinaları.işte sana milyon dolarlar, mutlaka bölüşürüz.yeter ki yaparım de.bırak devleti sen .
17
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü