banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

"Gemi İnşada Küresel Marka Olma Yolundayız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TMMOB Gemi Mühendisleri Odasınca Gemi Mühendisliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Oda Gecesi" etkinliğinde konuştu.

GEMİ İNŞA 12.12.2015, 23:10
2481

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "En Önemli İlerleme Gemi İnşada"

İSTANBUL (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye, yüksek teknoloji gerektiren, katma değeri yüksek alanlarda en önemli ilerlemeyi gemi inşa sektöründe sağladı. Bugün havacılıkta henüz aynı noktada olduğumuzu söyleyemiyoruz. Türkiye'de artık gemi yapmak değil gemi inşa alanında küresel bir marka olmayı konuşuyoruz" dedi.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odasınca Gemi Mühendisliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Oda Gecesi" etkinliğinde konuşan Yıldırım, Türkiye'nin, yüksek teknoloji gerektiren, katma değeri yüksek alanlarda en önemli ilerlemeyi gemi inşa sektöründe sağladığını anlattı. 

"Bugün havacılıkta henüz aynı noktada olduğumuzu söyleyemiyoruz. Türkiye'de artık gemi yapmak değil gemi inşa alanında küresel bir marka olmayı konuşuyoruz" diyen Yıldırım, her ne kadar küresel kaynaklı bir kriz yaşanıyor olsa da Türkiye'nin, gemi inşa sektöründe bu krizi en az hisseden ülkelerin başında geldiğini, bunun sebeplerinden birisinin 2004'te başlayıp 2009 başlarına kadar devam eden gemi inşa sektöründeki hızlı yükseliş olduğunu kaydetti.

Sektörün bu dönemde beklenenin üzerinde büyümesinden sonra küresel ticarette bir kriz yaşandığını, krizden ilk etkilenen sektörün deniz taşımacılığı olduğunu, krizdeki olumsuz gelişmelerin taşımacılığa 4 kat etki yaptığını aktaran Bakan Yıldırım, kriz sürecinde tamamlanamayan gemilerin tamamlanması için harekete geçtiklerini, Kredi Garanti Fonu sayesinde yarım kalan teknelerin tamamlandığını ve sektörün nefes aldığını belirtti.

Türk gemi inşa sektörünün kriz anında çözüm üretebildiğini, bunların başında da tamir ve bakımın geldiğini ifade eden Binali Yıldırım, "Bu alan hız kazandı. Yani inşadan kaybettiğimiz imkanları tamir bakımla bir ölçüde telafi ettik. Gemi inşasında, tamirinde ve bakımında doğrudan 29 bin çalışanımız var. Buna 100 bin yan sanayi eklendiğinde 130 bin kişi eder. Bunu 3 ile çarptığınızda yaklaşık 400 bin kişi sektörden ekmek yiyor" diye konuştu.

Yıldırım, 77 tersane olduğu dikkate alındığında söz konusu rakamların kendilerini tatmin etmediğini ancak, küresel şartları kendi kabiliyet ve imkanlarıyla da değiştiremediklerini söyledi.

Salonda bulunan gemicilere "sektörde kalmaları ve yatırımlarını artırmaları" çağrısında bulunan Yıldırım, "Sektörle ilgili bu kriz süresinde mutlaka eğitime, iş başı uygulamalarına daha fazla önem vermeli, buna daha fazla zaman ve kaynak ayırmalıyız" dedi.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran ise zor dönemlerden geçildiğini buna karşın gemi inşa sanayisi olarak bölgede ses getirir hale geldiklerini dile getirdi.

Kıran, şu anda Türkiye'nin sınır komşularında yaşanan sıkıntı ve savaşların deniz kuvvetlerinin ne kadar önemli olduğunun önemini bir kez daha gösterdiğini kaydederek, dünyanın lider ülkelerinin ortak paydasına bakıldığında deniz kuvvetlerinin çok güçlü olduğunun görüldüğünü aktardı.

MİLGEM projesi ile başlayan süreçte Türk gemi inşa sanayisinin güzel işler başardığını dile getiren Kıran, "Ama istiyorum ki bu fırsatı daha da ileri götürelim. Bölgede gemi inşa sanayicileri olarak neredeyse tek kalmışken bazı ülkeler bunun öneminin farkına vardı ve uyguladığı teşvik politikalarıyla bize rakip oldular" dedi.

AK Parti Kars milletvekili Ahmet Arslan'ın da katıldığı gecede odanın 40, 50 ve 60 yıllık üyelerine Bakan Yıldırım ve diğer protokol konuklar tarafından plaket verildi.

Yorumlar (3)
EGE 6 yıl önce
Gerçekten çok komik hangi küreselleşme, tersaneleri sayacağınıza çalışan sayısına istihdama bakınız piyasa kan ağlıyor, 8 yılı geçtik gün geçtikte daha da kötüleşiyor. 20 yıldır bu işi yapıyordum bıçak kemiğe dayandı, daha fazla dayanamayacağım her gün zarar yazıyoruz. Ya biz uzayda yaşıyoruz ya da bu açıklamayı yaparak bizimle dalga geçenlere sizin tuzunuz kuru demek geliyor içimden. Yatırımları artırın, daha fazla kaynak, küresel marka. Ne demek istiyor inanın anlamış değilim. DALGA GEÇİLİYOR SANIRIM.
Hüsamettin ŞENER 6 yıl önce
Bizim marka seneler önce küresel oldu.
gemi inşa müh. 6 yıl önce
acı gerçek şu ki, küresel rekabet hakkında en ufak bir fikrimiz bile yok. taşeronların iş kalitesi yerlerde. yetişmiş iş gücü yok. tersanelerin sermaye sıkıntısı büyük. kızağı kiralatarak mı global rekabete gireceğiz? planlama ve iş akışı büyük dert. hatta tersanelerin yanlış yerleşim planları bile verimi düşürüyor. uzak doğu tersanelerine tatil gibi ziyaret yapmak güzel de hangi platformda oturup tartıştınız da bizim haberimiz yok. güldürmeyin allah aşkına.
banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü